Velké zahradní slunečníky - kdy se vyplatí investovat?

07.03.2021

 

Horké letní dny vybízejí k venkovním aktivitám, ale delší odpočinek na zahradě by nebyl bez stínu možný. Skvělým řešením je altán nebo mnohem levnější zahradní slunečník, který nám umožní vytvořit útulnou relaxační zónu, která dává stín a umožní nám si odpočinout od vysokých teplot a očím od oslepujících slunečních paprsků.

Výběr zahradního slunečníku by měl být dobře promyšlený. Nejprve zvažte, jakou velikost potřebujete – potřebujete slunečník pro malou skupinu nebo plánujete pořádat letní party pod širým nebem? Pokud často zveme hosty a máme dostatečně velkou zahradu, bude velký slunečník mnohem lepší volbou než malý přenosný model. Velký slunečník bude trvalým prvkem zahradní úpravy.

Zahradní slunečníky se liší nejen velikostí vrchlíku. Mohou mít také odlišný tvar, barvu, materiál střechy a stožáru (dřevo, ocel, hliník) a typ stojanu (betonový, kamenný nebo plastový stojan). Zvláštní pozornost by však měla být věnována typu konstrukce, která do značné míry určuje pohodlí používání deštníku a určuje způsob jeho montáže.

Zahradní slunečníky- Baumax.cz

Typy slunečníků na balkón nebo do zahrady - jaký vybrat zahradní slunečník?

 

Na trhu najdeme mnoho modelů zahradních slunečníků, ale existují tři základní typy:

Klasický zahradní slunečník - nejoblíbenější a nejlevnější, jeho konstrukce otevíráním a zavíráním připomíná obyčejný deštník, ale na rozdíl od něj slouží jako ochrana před sluncem. Malý a lehký, je perfektní vzít si s sebou na výlet nebo na pláž nebo vložit do otvoru ve stolu přizpůsobeném pro tento účel.

Naklápěcí slunečník - liší se od tradičního složitější strukturou rámu a vyšší cenou. Jeho stožár není rovný - má členění, které vám umožňuje nastavit úhel slunečníku v závislosti od úhlu padajících slunečních paprsků. Používá se nejen na zahradě, ale také jako stříška na balkón nebo terasu. Existují také modely pouze s ramenem místo celého stožáru - tento typ slunečníku se připevňuje ke zdi nebo zábradlí, což šetří spoustu cenného prostoru.

Velký výkyvný slunečník - jeho stožár je místo uprostřed umístěn na boku a má další rameno, tzv. boční tyč. Jeho stříška je mnohem větší než u klasických modelů, takže dokáže účinně zastínit i velkou sadu zahradního nábytku nebo zahradní bazén před sluncem. Stejně jako naklápěcí slunečníky má polohovatelnou výšku a úhel sklonu, navíc jej lze otáčet kolem své osy.

Stínící plachta - je vyrobena z odolné látky. Stínící plachtu montujeme na nezastřešené terase, mezi stromy nebo speciálně postavenými sloupky. Vypadá velmi efektivně, ale nemá možnost polohování.

Zahradní slunečníky- Baumax.cz

Výhody velkého zahradního slunečníku

 

Velký zahradní slunečník je nepochybně velká investice, ale s ohledem na jeho nepochybné výhody je to určitě dobrá investice. Proč?

Nejprve kvalitní střecha o velikosti několika metrů zastíní velký prostor a vytvoří pod ním místo k odpočinku a relaxaci. Díky tomu, během spánku nebo stravování na čerstvém vzduchu je nám chladněji, nejsme oslněni slunečními paprsky a nejsme vystaveni jejich škodlivým účinkům ani popáleninám.

Navíc slunečník na prodluženém rameni chrání nejen před teplem a sluncem, ale také proti mrholení a listům padajícím ze stromů, což může být obzvláště nepříjemné, když například pořádáme grilování. 

Vzhledem ke své velikosti a hmotnosti se tyto slunečníky standardně prodávají s vlastním stojanem, proto si nemusíte dělat starosti s jeho umístěním a montáží. Můžeme jej dát na terasu nebo kamkoliv na zahradu - pokud půda není zamokřená nebo svažitá. 

 

Jaké vlastnosti by měly mít velké zahradní slunečníky?

 

Nejdůležitější je, aby slunečník s velkou střechou byl stabilní a pevný, jelikož tyhle vlastností ovlivňují bezpečnost jeho používání. Jeho odolnost vůči měnícím se povětrnostním podmínkám, zejména dešti a větru, je stejně důležitá. Konstrukce slunečníku by měla být dostatečně pevná, aby se slunečník během bouřky nepřevrátil ani nepoškodil. Proto jsou tak důležitá dobře provedená spojení jednotlivých prvků. Je také třeba věnovat pozornost počtu žeber, které drží stříšku.

U velkých zahradních slunečníků je také významná snadná manipulace. Pro větší pohodlí je rozhodně lepší pořídit si model s klikovým mechanismem než mechanismem push up. Jeho použití nevyžaduje sílu, je rychlé, snadné a intuitivní a zároveň méně poruchové.

Při výběru zahradního slunečníku se pečlivě podívejte na stojan dodávaný v sadě. Zatímco malé, lehké slunečníky mohou mít plastový stojan naplněný vodou nebo pískem, křížové stojany pro slunečníky budou lépe fungovat u těžších modelů. Pokud si pořídíme slunečník na terasu, můžeme jej pro jistotu přišroubovat k podlaze, ale není to nutné. Dalším spolehlivým, ale ne příliš praktickým řešením je výběr betonového nebo kamenného stojanu. Takový slunečník je obtížné přemisťovat i s pomocí šikovných úchytek.

Zahradní slunečníky- Baumax.cz

Z jakého materiálu by měl být zahradní slunečník vyroben?

 

Kvalita slunečníku je dána jak látkou, ze které byl vyroben, tak materiálem použitým pro výrobu stožáru.

Pro zastřešení je nejvhodnější odolný a vodotěsný plastový materiál, jako je polyester. Vyznačuje se vysokou trvanlivostí a odolností vůči povětrnostním podmínkám - po dešti rychle schne a nebledne na slunci. Kromě toho není náchylný k přebarvení, takže nevyžaduje zvláštní údržbu. Potah lze obvykle sundat a vyprat, nebo jej jednoduše občas otřít vlhkým hadříkem. Kvalita materiálu do značné míry závisí na jeho tloušťce a gramáži- čím je vyšší, tím má slunečník delší životnost.

Materiál stožáru závisí výhradně na našich očekáváních a preferencích. Jiný typ je vhodný pro lidi, kteří oceňují především estetiku, další uspokojí ty, kteří dávají přednost funkčnosti. Dřevěné zahradní slunečníky vypadají velmi atraktivně, ale vyžadují pravidelnou impregnaci a uschování na zimu. Praktičtější jsou zase konstrukce z lehkého, ale odolného hliníku, které jsou po pokrytí práškovou barvou odolné proti deformaci a nekorodují.

Zahradní slunečníky jsou skvělým řešením pro ty, kteří chtějí v létě trávit čas venku, chránění před sluncem. Umožňují nám relaxací na zahradě, aniž bychom se museli řešit škodlivé UV záření a zakrývat si oči slunečními brýlemi. Vše, co potřebujete, je osvěžující nápoj, pohodlné zahradní lehátko nebo houpací síť a trochu zeleně, abyste zapomněli na všechny starosti a dopřáli si blaženou lenost.


 

Zpět