Terzzo v koupelně - nápad na moderní design

09.09.2022

Teraco, známé také jako terrazzo nebo terazzo, se po letech nemilosti, slavnostně vrací do interiérů koupelny a stává se jejich ozdobou a dekorací. Designéři stále častěji využívají obklady imitující teraco v podobě doplňků a jemných dekorů zdobících vybrané plochy v interiérech. V moderní verzi se teraco používá rovněž jako materiál pro výrobu váz, figurek, hrnců a dokonce i nábytku. Teraco ve formě moderních dlaždic se stále častěji objevuje na podlahách a stěnách, kde efektivně zdobí koupelnu.

 

Jak nejlépe použít teracové dlaždice do koupelny? To vše se dozvíte v tomto článku. Poradíme, jak můžete nejlépe teraco vyexponovat, a jaké barevné kombinace lze vytvořit, aby koupelna měla dokonalý design a zároveň nás potěšila svým vzhledem.

 

Stěny koupelny obložené teraco – mramor obklady

 


V tomto článku:

1. Co je teraco?

2. Nápady na uspořádání koupelny s teracovou dlažbou

3. Terrazzo do koupelny - kombinace růžové a zlaté

4. Šedé teracové dlaždice v elegantním provedení

5. Teraco a lahvově zelená - výrazné barvy do koupelny v jedinečném provedení

6. Modrá a teraco v uspořádání koupelen 

Co je teraco?

Teraco je stavební materiál, druh betonového podkladu vyrobeného ze směsi materiálů, jakými je cement, kamenná drť a barviva.

I když je to těžko uvěřitelné, teraco je známé již od starověku. Zpočátku se k jeho výrobě používala drť - žula nebo mramor, které se spojovaly s hlínou. Postupem času se teraco měnilo, až dosáhlo velmi moderní podoby dlaždic. Poměry a druh použitých přísad mají velký vliv na kvalitu a vzhled teraca. Jeho pevnost závisí na kvalitě použitého cementu a tloušťce drti. Dnes se charakteristický teracový dekor s oblibou využívá při výrobě obkladů a dlažeb, které můžete použít jako prvek stylové povrchové úpravy v koupelně, ale i v jiných interiérech. Jeho elegantní design dokonale vyzdobí, jak klasickou, tak moderní koupelnu.

 

Interiér s teracovou dlažbou v nástěnném uspořádání - moderní využití

 

Stojí za to dodat, že teraco bylo velmi oblíbené zejména v době minulé, kdy se z něj vytvářely všechny parapety, podlahy a náhrobky. V 80. letech bylo teraco pouze nebo většinou v šedé, která byla nejvíce nenápadná. A co víc, kvalita s jakou se v té době teraco vyrábělo, zanechávala mnoho nedostatků. Není divu, že šedé teracové prvky nebyly nijak zvlášť oblíbené, a co více byly dokonce spojovány ze šedí tehdejšího života.

Poslední roky přinesly radikální změnu ve vnímání těchto materiálů. Interiéroví designéři pomalu mění negativní asociace, které šedohnědé terco v minulé době vyvolávalo. Materiál, který se dnes vyrábí, se  nepodobá tomu před lety. Za prvé jeho kvalita je jiná, za druhé není problém sehnat libovolné barevné provedení, třeba modré, růžové, zelené či klasické bílé, které vždy působí elegantně. Třeba dodat, že současně se objevuje v návrzích aranžmá nejslavnějších interiérových designérů, kde je třešničkou na dortu celého stylingu.

Teracové dlaždice dostupné v různých barvách se používají v jedinečných a efektních interiérových aranžmá. Svými vlastnostmi se dokonale hodí do koupelny. Právě zde jej využijete opravdu na mnoho způsobů, bez ohledu na to, zda jej položíte na podlahu, stěny nebo obložíte vanu, tento prvek vždy působí v prostoru atraktivně.

 

Nápady na uspořádání koupelny s teracovou dlažbou

V moderních aranžmá teraco můžete použít v koupelně na podlaze a na stěnách – ne nutně v původní podobě, ale jako keramické obklady či velkoformátové obklady.

Rozmanitost vzorů a barev teracových dlaždic je nyní opravdu působivá a umožňuje jedinečný styling v rozmanitém klimatu. Moderní teracové velkoformátové dlaždice mají celou škálu barev - všechny odstíny zelené, žluté, červené, krémové a hnědé, modré a námořnické modré. Zajímavostí je, že tato jedinečná směs barev neladí pouze ke stejně výrazným, monochromatickým barvám, ale také k jemným dekorům dřeva a kovovými prvky armatury. Je to právě perfektní pozadí pro minimalistickou a sofistikovanou koupelnu. Teraco si můžete navíc pořídit nejen v lesklém, ale také i v tolik módním matném provedení. Díky tomu bude snadněji vytvořit aranžmá podle vašich představ.

Koupelna je skvělým místem pro použití těchto vícebarevných mozaik, teď tolik populárních. Návrhy vytvořené s jejich použitím potěší členy domácnosti a také jejich jedinečný vzhled inspiruje vaše hosty. Pokud vás zajímá, jak využít teracové obklady v koupelně, podívejte se na naše inspirace, odrážející současné trendy. Připravili jsme některé z nejzajímavějších nápadů pro použití teraco v koupelně.

 

Nápady na uspořádání koupelny s teracovou dlažbou

 

Terrazzo do koupelny - kombinace růžové a zlaté

Jednou z nejzajímavějších barevných kombinací s použitím teraca je kombinace s jemnou pudrově růžovou a ušlechtilým zlatem. Umělý kámen s intenzivními výraznými vzory vypadá skvěle oproti růžovým doplňkům. Doplněný zlatou armaturou získává elegantní a stylový design. V této chvíli chceme rozbít stereotypy, podle kterých je pudrově růžová barva věnovaná pouze ženám. Kombinace mozaikového teraca a doplňků v růžové a zlaté barvě vytváří styling, který naopak upoutá každého. Koupelna v takovém provedení vytvoří prostor pro rodinnou SPA koupelnu a místo luxusního odpočinku.

Světlé dlaždice imitující teraco se skvěle hodí do malých a velkých koupelen. Pokud se pro ně rozhodnete, nezapomeňte však tyto dekorativní dlaždice používat s mírou. Použití výrazného vzoru na velké ploše může způsobit, že prostor koupelny bude ohromující a místo aby byl uklidňující, bude naopak únavný. Teraco vypadá krásně, pokud je správně zaveden do interiéru. Když jej vhodně použijete, koupelna může být opravdovým designovým skvostem.

 

Šedé teracové dlaždice v elegantním provedení

Šedé teracové dlaždice nemusí být nudné, je na čase změnit nechvalně známý názor, kdy šeď se asociovala z dobu minulou. Moderní koupelna zařízená s použitím teplých odstínů šedé nebo grafitu může být krásná a klimatická a také extrémně funkční. Teracové dlaždice nejsou v žádném případě horší než klasické dlaždice. Teracové dlaždice jsou k dispozici v různých formátech, jsou také rektifikované a nerektifikované, od malých až po velkoformátové. Existují také mrazuvzdorné a protiskluzové typy. Posledně jmenované jsou zvláště vhodné pro sprchový kout, kde zajišťují bezpečnost a komfort používání. Šedé teraco v tmavých odstínech krásně ladí se stříbrnou armaturou a velkými zrcadly. Díky nim můžete vytvořit elegantní SPA koupelnu ve stylu glamour. Tmavé teraco na podlaze by mělo být kombinováno se světlými dlaždicemi na stěně. Ideální budou bílé nebo béžové. Taková úprava prosvětlí interiér.

 

 Bilé a tmavé  teraco

 

Teraco a lahvově zelená - výrazné barvy do koupelny v jedinečném provedení

Jedno z nejzajímavějších spojení, na které jsme narazili při hledání inspirace pro teraco, je kombinace s lahvově zelenou. Ušlechtilý a výrazný odstín zelené dodává interiéru charakter. Aby jej zdůraznit, vyberte jako doplňky černou nebo zlatou armaturu, které se stále častěji objevují v koupelnových aranžmá, a která jsou v současné době velmi módní. Koupelna v takovém provedení je samozřejmě volbou pro odvážné, ale jsme si jisti, že taková kombinace si najde své příznivce.

 

Teraco a lahvově zelená - výrazné barvy do koupelny v jedinečném provedení

 

Modrá a teraco v uspořádání koupelen

Je těžké na tomto místě nezmínit ještě jednu zajímavou barevnou kombinaci. Tentokrát navrhujeme teraco v kombinaci s modrou. Při pohledu na tuto kombinaci je těžké nenabýt dojmu, že teracové dlaždice jsou produktem natolik ladným, že budou vypadat krásně v kombinaci s více barvami. Pro uspořádání modré koupelny se vyplatí zvolit teracové obklady ve světlých odstínech a celý styling bude vhodné doplnit bílou sanitární keramikou a stříbrnou armaturou.

Teracová dlažba do koupelny je atraktivní alternativou povrchové úpravy do interiéru. Neobvyklý vzhled a moderní podoba současných teracových dlaždic je předurčuje do moderních interiérů, které dodávají eleganci koupelnám například v glamour stylu a rozbíjejí tlumené, monotematické aranžmá.

 


NECHTE SE INSPIROVAT!


Samolepicí obklady do koupelny - rychlý způsob, jak změnit vzhled interiéru


Sprchový kout nebo vana? Co je lepší do koupelny v paneláku?


Příslušenství ke sprchovým koutům nezbytné pro uspořádání sprchové kabiny


 

Zpět