Pokládání mozaiky na zeď v koupelně a kuchyni. Jak to udělat správně

13.06.2022

Mozaika v koupelně a kuchyni je velmi oblíbená. Krásně zdobí prostor a lze ji umístit i na zakřivený a nerovný povrch. Mozaikové obklady, jako dekorativní prvek, byly používány v interiérech již ve starověku! Zatímco v minulosti však pokládka mozaiky vyžadovala dokonalou přesnost a spoustu času, dnes máme praktická, hotová řešení nejen v podobě mozaikových obkladů, ale i spárovací hmoty a lepidla určené přímo na mozaiky, díky kterým lepení a spárování mozaiky bude snadné. Podívejte se, jak správně pokládat mozaiku a na co si pamatovat při přípravě podkladu pro lepení a spárování mozaikových obkladů!


V tomto článku:

1. Mozaika - způsob, jak krásně ozdobit zeď

2. Správná příprava podkladu

3. Lepení mozaiky

4. Spárování mozaiky

5. Na co pamatovat při pokládce mozaiky



Mozaika - způsob, jak krásně ozdobit zeď

Současná mozaika se skládá z malých kostiček spojených speciálním papírem. Mozaikové obklady mají podobu plata, nejčastěji ve formátu 30 x 30 cm. Dělení plata na menší díly je jednoduché a k tomu účelu můžete použít nůž nebo nůžky. Můžete si vybrat ze spousty produktů, které se liší barvou, vzorem a designem. Existuje mimo jiné skleněná či keramická mozaika. Na výrobu mozaiky, ale i na obklady a dlažby se rovněž používá přírodní kámen. Při hledání dokonalé mozaiky se můžete setkat s obrovským rozdílem v cenách produktů. Vyplývá to nejen z různých materiálů, ale také z kvality zpracování obkladů. Před nákupem si proto všechny mozaikové plata pečlivě prohlédněte – stává se, že jsou jednotlivé kostičky poškozeny nebo křivě uspořádány, a tím pádem mozaiky jsou méně kvalitní. V takovém případě je vhodná oprava, výměna nebo jednoduše výběr jiného modelu.

Kam umístit mozaiku? Nejčastěji se používá jako nástěnná dekorace. Obvykle v koupelně, i když mnoho lidí ji používá i v kuchyni. Nepokládáme ji na podlahu, protože je příliš choulostivá, aby unesla takovou zátěž. Skvěle funguje i na konvexní oblouky. Mírně zvyšuje tloušťku stěn, ale vypadá velmi esteticky. Mozaiku se zvýšenou flexibilitou lze s úspěchem umístit nejen na zeď, ale také například na vysokou sprchovou vaničku nebo vanu. Tedy pro lepení je třeba použít lepidlo na obklady a dlažby se zvýšenou odpudivostí vody, stejně tak i spárovací hmoty do spár mozaiky.

Správná příprava podkladu

Aby dekorativní obklady ve formě mozaiky vypadaly esteticky, je na to nutné správně připravit podklad. Ten by měl být důkladně očištěn od jakýchkoliv nečistot. Než se pustíte do lepení mozaiky, nezbytné je také důkladně vysušit stěnu nebo jiný povrch, na který se bude obklad lepit. Jakékoliv zanedbání v tomto ohledu bude mít negativní dopad na konečný výsledek. V případě skleněné mozaiky položené na jednoduchý podklad je nutné jej nejprve vyrovnat, odmastit a použít penetraci.

Speciální základní potěr chrání obklady s mozaikou před nasáknutím vodou. Navíc v interiérech s vysokou vlhkostí, tedy především v koupelně, by se měl použít i izolační základní nátěr.

Lepení mozaiky

Než se pustíme do pokládání mozaiky, musíme zvolit správné lepidlo, které zajistí odolnost lepeného spoje. V obchodech je k dostání speciální lepidlo určené pro mozaiky. Pro typické minerální podklady, jako jsou například klasické cementové omítky, stačí použít flexibilní lepidlo. Lepení mozaiky na sádrokarton vypadá trochu jinak. Zde je nutné použít lepidlo se zvýšenou přilnavostí a pružností.

Lepení skleněné mozaiky je rozhodně nejjednodušší. Na malé kostky vyrobené z mramoru je potřeba použít flexibilní bílé lepidlo na bázi bílého cementu. Prolínající se bílé lepidlo při spárování nezkreslí odstín používané spárovací hmoty. Použití jiného lepidla může způsobit výraznou změnu barvy spár. Na povrchu s velkým zakřivením pro lepení mozaiky je nutné použít lepidlo s prodlouženou dobou zasychání.

Lepidlo se na obklady nanáší pomocí speciální zubové stěrky s nejmenšími zuby. Na povrch je třeba rovnoměrně nanést tenkou vrstvu lepidla, připraveného podle doporučení výrobce.

Pozor! Příliš silná vrstva lepidla může způsobit zborcení kostek mozaiky a nevzhledné vytékání lepicí malty ze spár. Přebytečné lepidlo je nutné odstranit pomocí stěrky, dříve, než vůbec začneme mozaiku pokládat.

Práce s mozaikou vyžaduje vysokou přesnost. Jakmile ji nanesete na lepicí maltu, dejte pozor na šířku kolmých spár. Pokud je to nutné - když jsou nerovnoměrné - musí být opraveny. Po naaranžování plata mozaiky jemně přitlačte, aby přesně přilnulo k podkladu. To lze provést pomocí gumového hladítka nebo jiným nástrojem podle potřeby.

Nyní musí mozaika odpočívat. Proto, aby lepidlo dobře zaschlo, nechte jej působit minimálně 24 hodin – dle doporučení výrobce lepicí malty.

Spárování mozaiky

Nyní je čas, aby naše koupelnové obklady získaly konečný atraktivní vzhled! Bez spárování se to neobejde. Nanášení spárovací hmoty mezi kostky mozaikových obkladů je náročná a zdlouhavá práce, ale rozhodně nezbytná chceme-li mít nejen pevnou kostru obkladu, ale i estetický výsledný efekt.

Práce s mozaikou vyžaduje výběr vhodné spárovací hmoty, zvláště když plánujete pokládku ve vlhkých interiérech. Epoxidová spárovací hmota se ukazuje jako velmi praktické řešení - vykazuje zvýšenou odolnost nejen vůči nečistotám a zabarvení, ale také proti houbám a plísním, UV záření a čisticím prostředkům. Epoxidová spárovací hmota je zcela syntetický materiál – není tedy zdrojem škodlivých mikroorganismů a vlivem vlhkosti nečerná.

Pokud zvolíte jiný výrobek, dodržte výrobcem určené zamýšlené použití. V obchodech najdete například speciální jemnozrnné spáry pro skleněné mozaiky. Nutné je rovněž dbát na to, aby vždy odstranit ze spár přebytek spárovací hmoty.

Pomalu a přesně vyplňte mozaiku spárovací hmotou. Odstraňte její přebytek vlhkou houbou, abyste se vyhnuli šmouhám a skvrnám.

Na co pamatovat při pokládce mozaiky

Mozaika, která se používá jako obklady do kuchyně, koupelnové obklady nebo jako obložení pro bílou vanu nebo i jako dekory, vždy vypadá dobře. Při pokládce je však snadné udělat chyby – i ty drobné mají vliv na výsledný efekt.

Jednou z takových chyb při pokládání mozaiky je nerovnoměrná pokládka vůči ostatním prvkům. Pokud je tloušťka povrchů sousedních mozaikových obkladů odlišná, měla by se upravit a sjednotit. Pouze celé rovnoměrně obložení bude vypadat esteticky. Pro vyrovnaní povrchu lze použít tenkou sádrokartonovou desku vyztuženou skleněnými vlákny.

Aby pokládka mozaiky probíhala efektivně, měly by být rozměry jednotlivých platů keramického obkladu vybírány dle zásady, aby jejich násobek odpovídal rozměrům stěny nebo zakřivení. Není to snadný úkol. Často to vyžaduje změnu modelu, který jsme již vybrali, pokud se násobek jeho rozměrů neshoduje s liniovou rovinou. Vyplatí se však tohle pravidlo dodržet, protože řezání mozaiky podél kostiček je obtížný, časově náročný úkol, který vyžaduje specializované nástroje. Pokud nechcete najímat profesionála, vybírejte druhy, tak aby je nebylo nutné řezat.

Více obkladů a dlažeb, které jsme pro vás připravili v naší nabídce, najdete v našem internetovém obchodě.

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Pokládání mozaiky na zeď v koupelně a kuchyni. Jak to udělat správně


Dokončení koupelny


Co nad kuchyňskou linku?


 

Zpět