Oprava ratanového nábytku. Jak to udělat?

13.04.2021

 

Ratanový nábytek se v poslední době stal jedním z oblíbených prvků zařízení balkonů, teras a zahrad. Jeho popularita roste každou sezónu. A není na tom nic zvláštního, technoratan je odolný a funkční materiál a zahradní nábytek z něj vyrobený je pohodlný a elegantní. Přestože se technoratanový nábytek vyznačuje dlouhou životností a označujeme jej jako prémiový nábytek, stává se, že také občas potřebuje opravit. Někdy se v důsledku intenzivního používání nebo nehody kus ratanového nábytku poškodí. Ani jeden z nás neví, co dělat v takové situaci? Nahradit jej novým? Vyhodit? Nebo se pokusit jej opravit?

Máme pro vás dobrou zprávu! Drobné poškození lze opravit! Pokud vás zajímá jak, přečtěte si tento článek. Naši odborníci poradí, jak opravit technoratan.

Ratanový nábytek - Baumax.cz

Jak se vyrábí technoratanový zahradní nábytek?

 

Technoratan je syntetický materiál vyrobený z umělé pryskyřice vyrobené z polyethylenu. Jeho vlákna jsou vyztužena látkou, která chrání výsledný materiál před absorpcí vody, rozpadnutí a poškozením vlivem UV záření. Díky tomu je mnohem odolnější než přírodní ratan (který má napodobovat), což umožňuje jeho použití při výrobě zahradního nábytku. Technoratanový nábytek se vyrábí pletením pásu z pružného plastu na připravený rám. Nejběžnější jsou: technoratanové zahradní židle, technoratanové zahradní stoly a technoratanové zahradní sedací soupravy.

Stejně jako jakýkoliv jiný materiál není technoratan 100% odolný vůči mechanickému poškození. Případný úbytek je velkým problémem, protože oprava pleteného nábytku bez ohledu na materiál je průmyslovým odvětvím a není snadné najít řemeslníka, který by tuto opravu provedl. Je to však možné, což je důležité vědět před zakoupením vaší vysněné nábytkové soupravy. Pokud jste manuálně zruční a poškození není příliš velké, můžete si za rozumnou cenu koupit opravnou sadu v odpovídající barvě a pokusit se opravit úplet samy.

 

Oprava zahradního technoratanového nábytku

 

V případě technoratanového nábytku se stává, že je část úpletu poškozena navzdory dobrému celkovému stavu. Proříznutá, rozříznutá nebo odřená část sedáku nebo opěradla je jedním z nejčastějších druhů poškození. Dobrou zprávou pro milovníky technoratanového nábytku je, že jde o problém, s nímž se lze snadno vypořádat doma.

Situace je mnohem horší, když poškozený je rám židle nebo stolu. Jediným řešením je pak výměna poškozeného kusu.

Ratanový nábytek - Baumax.cz

Oprava pleteného nábytku - potřebné nářadí

 

Než začnete s opravou ratanového zahradního nábytku, pečlivě zkontrolujte poškozené místo. Může se ukázat, že poškození není velké, například když se rozpletla část úpletu. V takové situaci stačí utkat ratanové pásy podle vzoru a konce slepit dohromady, aby se situace neopakovala.

Proč stojí za to začít s hodnocením rozsahu škody? Za prvé proto, že někdy jsou ztráty tak velké, že náklady na opravu mohou překročit náklady na výměnu nábytku. Pokud však po kontrole dospějete k závěru, že se do opravy vyplatí investovat, níže uvádíme několik tipů, jak to udělat rychle a efektivně.

Ratanový nábytek - Baumax.cz

Renovace zahradního nábytku z technoratanu

 

Přestože je technoratan materiál, který je extrémně odolný vůči mechanickému poškození a povětrnostním podmínkám, někdy se stane, že z něj vyrobený nábytek potřebuje renovaci a opravu. Existuje mnoho způsobů, jak opravit nábytek. Za zmínku stojí několik z nich - podle našeho názoru těch nejlepších.

První, nejčastěji používaným způsobem, je výměna technoratanu za nový. Pokud se tak rozhodnete, musíte být trpěliví. Je to časově náročný úkol, který vyžaduje preciznost. Dává však nejlepší výsledky. Problémy mohou nastat, když je váš nábytek o něco starší. Některé modely jsou navrženy tak, že výměna opletení není možná. Samozřejmě mluvíme o nábytku, který je jen částečně vyroben z tohoto materiálu, např. má technoratanový sedák nebo opěradlo.

V obchodech najdete také speciální, poměrně levné opravné sady, které vám umožní vyplnit úbytky v technoratanových židlích, stolech a pohovkách. Opravné pásky jsou tenké, dlouhé a navíc k dostupné v mnoha barvách.

Mnoho našich zákazníků také doporučuje použít univerzální napínací pásku, která ochrání poškozenou vazbu. Tato metoda funguje dobře při opravdu velkém poškození. Můžeme jej použít, když je poškození opravdu velké a vyžaduje důkladný zásah a opravu.

Ratanový nábytek - Baumax.cz

Lepší je předcházet než opravovat. Jak se starat o ratanový a technoratanový zahradní nábytek

 

Ačkoli pro výrobu technoratanu se používají vlákna s vysokou odolností a životností, tak materiál není stoprocentně odolný vůči klimatickým podmínkám a oděru. Proto, v souladu se zásadou, je lepší tomu předcházet - zahradní technoratanové sedací soupravy by měly být řádně chráněny před možným poškozením a účinky nepříznivých povětrnostních podmínek. Skvělým nápadem je pořídit si pohodlné a měkké zahradní polštáře a ochranné obaly na nábytek, které chrání před nečistotami a možným odřením. Mnoho lidí volí ochranné fólie a plachty na ratanové a technoratanové soupravy, které jsou ideální pro zahradní nábytek. Sada zahradního nábytku pokrytá ochrannou plachtou, může v pohodě přezimovat na terase.

 

Je techńoratanový nábytek náchylný k poškození

 

Technoratanový nábytek vypadá velmi podobně jako ratanový nábytek, ale rozdíly jsou značné. Ratan je přírodní exotické rákosové vlákno, zatímco technoratan je syntetické vlákno vyráběno v různých barvách. Díky výrobnímu procesu je technoratanový zahradní nábytek mnohem odolnější a poškozuje se mnohem méně než ratanový nábytek. O tom není pochyb. Ratan, i když je přirozený a mimořádně elegantní, je mnohem slabší a náchylnější k poškození.

Údržba technoratanového nábytku je velmi jednoduchá a nenáročná. Nejčastěji stačí jej otřít vlhkým hadříkem, aby odstranit nečistoty z povrchu nábytku. Za zmínku stojí, že technoratanový nábytek může být venku po celý rok.

Pokud hledáte soupravu zahradního nábytku nebo jiných produktů pro vybavení terasy nebo balkónu, navštivte náš obchod BauMax. Bohatá nabídka zahrnuje mnoho zajímavých produktů a řešení, která vám pomohou uspořádat útulnou a pohodlnou relaxační zónu. 

 

 

Zpět