Na co se zaměřit při výběru dlažby s imitací dřeva? Zde je 7 nejdůležitějších informací!

05.12.2019

Dlažba imitace dřeva získávají stále větší popularitu. Co je však před nákupem vhodné vědět? Jak si vybrat správnou variantu pro váš interiér? Zde je několik tipů a rad.

5 základních vlastností dlaždic s imitací dřeva

Níže si můžete přečíst nejdůležitější parametry, které jsou důležité při výběru správného produktu.

Dlažba a její otěruvzdornost

Tuto funkci splňují všechny podlahové krytiny. Nepřímo určuje čas, kdy dlažba přestanou plnit svou funkci a budete je muset nahradit novými. Třída oděru vám neumožní pouze sladění s příslušnou místností, ale zároveň znáte jejich odolnost.

Gresové dlaždice s imitací dřeva jsou označeny pětibodovou stupnicí. Od římské jedničky po pětku. Čím vyšší číslo, tím je dlažba odolnější vůči oděru, ani po intenzivním používání neztratí svůj vzor a barvu.

Tento typ není označen pouze jednotnou třídou oděru. V závislosti na sérii má každý z nich jiné číslo. Díky tomu si můžete vybrat dlaždice s parametry, které splňují rytmus vašeho domova.

Protiskluzové dlaždice s imitací dřeva

Dlažba s imitací dřeva

Hledáte-li podlahovou krytinu, která se dokonale hodí do vaší koupelny, vyberte si dlažbu s protiskluzovou ochranou. Díky její struktuře nedochází k rozlití vody po celém povrchu, což vylučuje možnost uklouznutí na tenké vrstvě tekutiny. Dlažba je označena velkým písmenem R a příslušným číslem. Čím vyšší je, tím je lepší protiskluzová vlastnost.

Nízká absorpce vody

Tento typ dlažby je vhodná do interiéru i exteriéru, například na terasu nebo zahradu. Je to možné díky nižší absorpci vody. Díky tomu zůstane dlaždice stále suchá a snadno odstraníte přebytečné tekutiny z povrchu bez rizika poškození.

Praktický typ dlažby

Podlahová krytina nevyžaduje dodatečnou impregnaci, lakování nebo čištění speciálními přípravky. Stačí odstranit přebytečný prach pomocí mopu nebo vysavače. Jejich povrch je voděodolný. Poškození během čistění je tedy nulové. Navíc mohou být použity jako podlaha, pod kterou je nainstalováno podlahové vytápění.

Estetický vzhled

Každý oceňuje krásu přírodního dřeva. Taková podlaha není vždy praktická, jelikož je cenově nedostupná a péče o ni je velice obtížná. Navíc je náchylná k poškození. Z tohoto důvodu byly vyrobeny dlaždice s imitací dřeva. Ty mají veškeré vlastnosti dřeva a údržba je mnohem snazší.

Dlaždice nenapodobují pouze vzor a barvu dřeva, ale i jeho texturu. To znamená, že mohou být mírně drsné. Na trhu najdete výběr dlaždic, které se podobají dřevu jak z tuzemských stromů, tak i zahraničních. Záleží na vás, pro jaký se rozhodnete.

Rozlišují se různé typy podlahových krytin

Sortiment dlažby je velice rozsáhlý. Lze si můžete tedy vybrat přesně ten pravý pro váš interiér.

Velikost a tvar

Existují čtvercové, standardní i velké varianty, které se podobají glazuře nebo terakoty. Nejoblíbenější jsou však obdélníkové, ve tvaru prodloužených cihel. Jsou menší než klasické podlahové panely.

Můžete si také vybrat rektifikované dlaždice, tzn. ty, které mají vyhlazené hrany a stejné velikosti. Díky tomu je můžete snadno přidat k sobě bez vytvoření spár.

Pokud si chcete být jistí, že všechny dlaždice budou stejného odstínu, vyberte si krabice se stejným datem výroby, sériovým číslem a šarží.

Terakotová nebo gresová dlažba

U dlažby s imitací dřeva existují dva druhy: terakotový a gresový.

 • Gresové dlaždice
  Vyrobené z materiálu, který je odolnější vůči chemikáliím určeným na čištění podlahy
  Mrazuvzdorné
  Voděodolné
 • Terakotové dlaždice
  Obvykle se jedná o levnější variantu.

  Styl přizpůsoben vašemu interiéru

  dlazba

Dlaždice můžete koupit v různých odstínech i barvách. To závisí na tom, co hledáte. Vzhled, který odpovídá textuře skutečného dřeva, vytvoří z vašeho interiéru moderní, estetické a útulné místo.

Dubové nebo bukové dlažby jsou vhodné v tradičním obývacím pokoji a v kuchyni. Díky vysoké třídě otěruvzdornosti zůstanou dlaždice s vámi dlouhá léta i v místnostech, kde se často pohybujete.

V koupelně si můžete vybrat tmavší nebo šedou dlažbu s vysokým protiskluzovým poměrem – pohodlí používání je zaručeno. Můžete ji zkombinovat s glazurou, ale také s různými druhy tapet a jinými nástěnnými dekoracemi.

Široký výběr sortimentu s tímto designem v hlavní roli lze nalézt v sekci dlažba s imitací dřeva.

Umění pokládky. Na co je třeba věnovat zvláštní pozornost?

Montáž této podlahové krytiny je složitější než glazované nebo klasické a populární dlažby. Proto stojí za to, abyste k tomuto úkolu přistupovali opatrně a seznámili se se stručným návodem, jak správně postupovat.

První krok:
Důkladně vyčistěte betonový podklad, zkontrolujte, zda není vlhký a zda je skutečně vodorovný. Možné mezery a deformace by měly být opraveny maltou.
Druhý krok:
Před zahájením pokládky si pečlivě vytvořte správný vzor na sucho. Díky tomu odstraníte veškeré pochybnosti o dané práci, bez ztráty materiálu a nervů. Po této kontrole je možné přejít k instalaci pouze s použitím lepidla.
Třetí krok (příprava podkladu):
Beton natřete vhodným přípravkem.
Čtvrtý krok (pokládka dlažby):
Každá následující dlaždice musí být posunuta o 1/3 délky, kterou jste umístili v předchozím řádku.

 

Zpět