Malá kuchyně – chytrá řešení. Zjistěte, co ve funkčním interiéru nesmí chybět

04.12.2022

Uspořádání malé kuchyně bývá velmi problematické. Často, zejména v paneláku, jsou kuchyňské prostory menší než ostatní místností v bytě. Navíc bývají tyto místnosti často náročné na uspořádání, zvláště když máte dlouhou úzkou kuchyň nebo kombinaci obývacího pokoje s kuchyňským koutem. Zařídit malou kuchyň může být tedy docela výzva, která potřebuje důmyslná řešení, protože především v menších místnostech musí být uspořádání zařízení promyšlené a funkční. Pokud si už nejste jistí ve fázi plánování, je vhodné poradit se s odborníkem, který vám tento problém pomůže vyřešit. Je totiž velmi důležité mít možnost se v interiéru volně pohybovat, připravovat jídla a skladovat potraviny. Jen tak bude místnost funkční a pohodlná. Přemýšlíte, jakým způsobem zařídit malou kuchyň? Jaké prvky vybavení se vám budou hodit, a jakých se můžete vzdát. Existuje několik chytrých řešení, které pomohou v uspořádání malého prostoru a usnadnění každodenních činností v kuchyni. Pokud zrovna zařizujete, nebo jen plánujete zařídit malou kuchyň, pak se podívejte, jaké tipy jsme pro vás připravili, které vám pomůžou efektivně a ergonomicky zařídit malý kuchyňský interiér.

Malé kuchyně- Baumax.cz


V tomto článku:

1. Uspořádání malé kuchyně – pohodlná kuchyňská pracovní plocha

2. Jak zařídit malou kuchyň – vybavení skříněk

3. Jak uspořádat prostor v malé kuchyni pomocí kuchyňských tyčí

4. Skladování v kuchyni – chytré vybavení do kuchyňských skříněk

5. Rozkládací stoly a mobilní kuchyňské ostrůvky – chytré způsoby, jak získat prostor navíc

6. Malá kuchyně – nábytek až ke stropu ve světlých barváchUspořádání malé kuchyně – pohodlná kuchyňská pracovní plocha

Uspořádání malé kuchyně je skutečnou výzvou, ale ani v malých prostorách se nemusíte vzdávat svého snu o moderní kuchyni, kde budete jak rádi vařit, tak se stolovat. V malém prostoru kuchyně bude dobře fungovat umístění skříněk vedle sebe. Vytvoříte tak kuchyňskou sestavu, která bude ergonomická a funkční. V úzké kuchyni bude nejlépe fungovat řada skříněk umístěných na jedné zdi. Když je malá kuchyň obdélníková nebo čtvercová, nejlepším řešením bude naopak uspořádání skříněk v místnosti do tvaru písmene L. Při rozmístění nábytku pamatujte, že vždy musíte nechat prostor pro volný pohyb. Vzdálenost mezi řadami nábytku nebo mezi stěnou a nábytkem by měla být alespoň 90 cm, jen tak bude možný svobodný pohyb a nic vám pak nebude překážet.

Malé kuchyně- Baumax.cz

Jak zařídit malou kuchyň – vybavení skříněk

Kuchyně je místem, kde je dodatečný úložný prostor velmi důležitý. Základ dobře vybavených malých kuchyní, které jsou doménou malých bytů, tvoří přehledné a dobré organizované skříňky a šuplíky. Nejlepší je použít zásuvky s plným výsuvem a umístit do nich speciálně navržené organizéry s přihrádkami a dózy například na sypké produkty. Zásuvky s plným výsuvem zobrazí celý obsah a usnadní přístup k němu. Je to ideální místo pro uložení kuchyňského příslušenství potřebného k vaření a dalších kuchyňských doplňků. Skvělým nápadem budou také vysoké stojací skříňky, třeba se zásuvkami uvnitř. To vám usnadní uspořádání potravin či kuchyňského načiní a pomůžou se v jejich obsahu snadno zorientovat, tak aby bylo vše potřebné na dosah ruky. Návrháři nábytku se v současné době předbíhají v navrhování funkčního a ergonomického nábytku určeného do malých kuchyní v malých bytech. Častým řešením bývají skříňky vybavené posuvnými dveřmi nebo roletou. Takové řešení šetří místo a je velmi pohodlné. Velmi dobrým nápadem v malé kuchyni budou také prostorné police zavěšené na stěně, kam můžete umístit a vystavit nádobí a kořenky.

Jak uspořádat prostor v malé kuchyni pomocí kuchyňských tyčí

Kuchyně v moderním stylu, i ty nejmenší, slouží kromě vaření k uskladnění různých druhů kuchyňského náčiní, nádobí, potravin, zeleniny, ale i pro skladování hrnců a poklic. Vhodné rozmístění předmětů rozhoduje především o tom, zda bude vaše kuchyně funkční a zároveň, zda poskytne komfort při vaření a přípravě pokrmů. I v malé kuchyni přece chceme pohodlně vařit, ale i se stolovat.

Dobrým nápadem do malých kuchyní je zavěsit doplňky, které chcete mít vždy po ruce, na kuchyňské tyče zavěšené mezi pracovní deskou a horními skříňkami. Kuchyňské doplňky, potřebné při vaření, mohou místo v zásuvce být zavěšeny na módních kuchyňských tyčích. K dispozici máme různé typy kuchyňských závěsných tyčí. Mohou to být magnetické lišty, které udrží kovové prvky - nože či jiné kovové příbory. Dalším typem jsou oblíbené závěsné tyče s háčky na zavěšení na nich potřebných kuchyňských doplňků. Velmi praktické mohou být také malé závěsné poličky na kořenky, které vám pomohou uložit koření nebo jiné drobnosti potřebné doma v kuchyni při vaření, které chcete mít vždy po ruce. Běžně se používají rovněž závěsné tyče a háčky montované bez nutnosti vrtání. Fungují dobře pro zavěšení například kuchyňských utěrek nebo chňapek.

Skladování v kuchyni – chytré vybavení do kuchyňských skříněk

V malé kuchyni, kde není mnoho místa pro více nábytku, je velmi důležité správně vybavit kuchyňské skříňky. Různé doplňkové kuchyňské vybavení obohatí kuchyňskou linku o praktické úložné prostory a umožní maximální využití dostupného prostoru. Když není místo v zásuvkách, cargo koše do kuchyňských skřínek jsou skvělým způsobem pro uspořádání kuchyňského náčiní. Koše zvyšují funkčnost skříněk a umožňují zaplnit každý kout a na tom uživatelům malých kuchyní záleží nejvíce. Cargo koše si pořídíte v mnoha různých provedeních a lze vybrat i způsob jejich montáže, který pro vás bude nejvhodnější. Mohou to být výsuvné koše namontované na kolejničkách, díky kterým máte přistup i do nejhlubší části skříněk. Závěsné koše umožňují rozdělit skříň na polovinu. Velmi oblíbené jsou otočné koše používané v rohových skříňkách. Můžete na ně uložit hrnce, pánve, pokličky, protože přístup k nim je velmi snadný. Na oblibě získávají i koše zavěšené na dvířkách skříněk. Skvělou volbou je i odpadkový koš pod dřez. Bez ohledu na to, zda máte jedno nebo dvoukomorový dřez, závěsné odpadkové koše vám umožní získat mnohem více podlahové plochy v malé kuchyni.

Malé kuchyně- Baumax.cz

Rozkládací stoly a mobilní kuchyňské ostrůvky – chytré způsoby, jak získat prostor navíc

Ani najít místo pro stůl v menší kuchyni není snadné. V tomto případě dobře poslouží malé rozkládací stolky s výsuvnou deskou nebo kulaté stolky. Ty zaberou méně místa než čtvercové či obdélníkové. Rozkládací nebo sklápěcí stoly a skládací židle budou skvělé do malé kuchyně. V omezeném prostoru bude vhodné použít i stolky namontované na stěně, ty totiž lze v případě potřeby sklopit.

Stále oblíbenějším řešením je malý mobilní kuchyňský ostrůvek, který (když se nepoužívá) může stát stranou, a v případě potřeby se proměnit v přídavnou pomocnou pracovní plochu.

Malá kuchyně – nábytek až ke stropu ve světlých barvách

V malých kuchyních bude nejlepším řešením použít nábytková čela ve světlých barvách. Na rozdíl od nábytku v tmavých barvách se světlá kuchyně bude zdát prostornější. Lesklá čela odrážející světlo prostor navíc opticky zvětší.

Pokud zařizujete malou, ale i velkou kuchyň pamatujte na správné uspořádání pracovního trojúhelníku. Varná deska může být vedle dřezu, ale ne vedle chladničky. V malé kuchyni je neméně důležité vhodné osvětlení. Kuchyni můžete nasvítit seshora nebo se zaměřit na osvětlení pracovní desky.

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Návrh kuchyně


Jak zařídit kuchyň?


Jak vyrobit kuchyňskou skříňku?


 

Zpět