Je sklo za kuchyňskou linku praktické?

21.09.2022

Dekorativní sklo si v dnešní době získává stále větší oblibu. Dává více možností pro originální aranžmá interiéru než tradiční keramické obklady. Nejde jen o čistě dekorativní prvek, ale také o velmi funkční prvek dekoru. Až budete hledat řešení do kuchyně místo obkladů, zvažte efektní a funkční sklo za kuchyňskou linku. Zajímá vás, zda jsou skleněné panely mezi kuchyňskými skříňkami dobrým řešením i do vaší kuchyně? Je barevné sklo praktické? Odpovědi najdete v tomto článku!


V tomto článku:

1. Co jsou skleněné obklady za kuchyňskou linku?

2. Tvrzené sklo do kuchyně na stěnu - jaké vybrat?

3. Skla za kuchyňskou linku - čiré, vrstvené sklo nebo grafika?

4. Skleněné obklady do kuchyně a jejich výhody

5. Nevýhody skleněných obkladů do kuchyně

6. Jak se instalují skleněné panely?



Co jsou skleněné obklady za kuchyňskou linku?

V kuchyni skleněný obklad plní nejen funkci dekorace, ale je především funkčním prvkem dokončení stěn. Vyrábí se z kaleného skla, které je často zdobené vybraným motivem, který zdůrazňuje individuální design kuchyně. Obklady z tvrzeného skla za pracovní desky nabízejí skvělou alternativu ke tradičním obkladům a panelům montovaným za pracovní desky. Mohou obohatit dekor celé místnosti a zároveň ochránit stěny před různými druhy nečistot, které vznikají při vaření.

To, co odlišuje skleněné panely od obkladů, je především jejich materiál. Keramické obklady se vyrábějí z hlíny a písku a skleněné obklady z kaleného skla. Jsou také mnohem větší než dlaždice, i když jejich velikost lze vybrat podle individuálních potřeb. Za zmínku stojí možnost tisknout grafiku a vzory přímo na samotnou skleněnou tabuli. Novinkou je vrstvené sklo s potiskem  - které  je vyrobeno spojením dvou nebo více tabulí skla pomocí několika vrstev fólií.

Tvrzené sklo do kuchyně na stěnu - jaké vybrat?

Přestože použití skleněných obkladů a panelů není omezeno pouze na kuchyň a koupelnu, nejčastěji se instalují právě tam. Skleněné obklady do kuchyně se instalují především na místa, která se obtížně udržují v čistotě. Nejrychleji se zašpiní prostor těsně nad pracovní deskou, nad spodními skříňkami a sporákem. Použití tvrzeného skla bude nejen skvělou ochranou před prachem a mastnotou usazující se nad kuchyňskou pracovní deskou, ale díky pestrosti barev bude i dodatečnou ozdobou této místnosti.

Nejekonomičtější variantou je čiré sklo typu float. Je bezbarvé a lze jím obložit jak stěnu natřenou vybranou barvou, tak i fototapetu. V současnosti však vedou o něco dražší barevně lakované skleněné tabule. Je jím vlastní mimořádná odolnost, snadná údržba a efektní vzhled. Pro větší pevnost lze je dodatečně vyztužit polypropylenovou fólií.

Skleněný panel na stěně v kuchyni může být z jednoho kusu nebo z několika. V případě jednodílného panelu potřebujete přesné rozměry, které vám umožní nařezat sklo s přesností na 1 mm. Dále je nutné počítat se všemi otvory pro elektrické zásuvky a vypínače.

Skla za kuchyňskou linku - čiré, vrstvené sklo nebo grafika?

Sklo za kuchyňskou linku je skvělý nápad pro originálně dokončenou místnost. Moderní interiér, zejména kuchyně, má rád estetiku a materiály odrážející světlo. Dobrým nápadem do kuchyně je proto použití skla na stěnu mezi kuchyňskou desku a horními skříňky nebo za sporák či varnou desku.

Skleněný panel v prostoru kuchyně nad pracovní deskou je skvělý způsob, jak vytvořit individuální aranžmá. Vše si můžete vytisknout na speciální fólii nebo přímo na sklo a dokonce si navrhnout vlastní grafiku. Barevné motivy v kuchyni jsou velmi módní. Podle vašeho vkusu může grafika zobrazovat přírodu, ovoce, zvířata nebo krásné malebné krajiny. Mohou to být také architektonické budovy, města, mosty. Grafika na skleněných panelech může také zobrazovat abstrakce anebo tisk fotografií.

Sklo za kuchyňskou linkou dokáže díky použití vhodných barev dokonale ladit s celým designem interiéru. Do malé kuchyně můžeme zvolit panel s hladkým a čirým sklem, díky kterému bude prostor působit větší. Můžete se rozhodnout, zdali chcete lesklé, průhledné, matné nebo mléčné provedení skla. Ve velkých otevřených prostorách můžete experimentovat s barvami a kombinovat je tak, aby kontrastovaly s barvou nábytku a doplňků. V menších je lépe rozhodnout se na světlé provedení, co opticky zvětší prostor.

Skleněné obklady do kuchyně a jejich výhody

Kalené sklo v podobě obkladů za pracovní desku nebo plynový sporák je velmi funkčním řešením. Výhodou skleněného obkladu je odolnost vůči rozbití a vysoké teplotě, protože se sklo při výrobě vytvrzuje. Kalené sklo je odolné vůči různým druhům mechanického poškození a vysokým teplotám. To zajišťuje dlouhou životnost skleněného obkladu, který vám bude sloužit po mnoho let.

Množství dostupných barevných odstínů obkladů ze skla vám zaručí snadný výběr toho vhodného produktu pro vás. Díky tomu se vám podaří vytvořit velmi originální aranžmá a jedinečný vzhled kuchyňských prostorů. Kromě barev je na výběr více motivů, grafik a provedení. Pokud chcete něco opravdu originálního, můžete si nechat vyrobit skla, která jsou navržená na míru vašim potřebám nebo představám. Na skleněné obklady se dají použít například vámi udělané fotografie. Takový obklad s personalizovaným dekorem na míru vám umožní vytvořit opravdu jedinečný aranžerský efekt. Je to nabídka, která je vhodná obzvlášť pro moderní aranžmá nebo při zařizování minimalistických interiérů, kde může být jediným elementem výzdoby.

Stojí za zmínku, že skleněné panely jsou velmi snadné na údržbu a snadno se je čistí. Na to, aby se zbavit nečistot, stačí při úklidu skleněnou plochu otřít vlhkým hadříkem či papírovou utěrkou. Na silnější nečistoty můžete použít jemné čisticí prostředky. Znečištěnou plochu je pak nejlepší namočit a počkat, až přípravek zabere. Pamatujte, že nečistoty se nesmí odstraňovat ostrou stranou houbičky, protože by mohlo dojít k poškrábání povrchu skla.

Nevýhody skleněných obkladů do kuchyně

Obklady do kuchyní ze skla mají také drobné nevýhody. Skleněné obklady za kuchyňskou linkou se sice velmi snadno čistí, ale také se snadno ušpiní. Je proto důležité pravidelně udržovat pořádek, protože mastné skvrny, skvrny od vody, kapky vody a otisky prstů mohou zkazit jedinečný efekt barevného skla.

Je třeba si uvědomit, že skleněné panely nejsou vhodné pro každý styl interiéru. Více než například v rustikálních nebo provensálských aranžmá vyniknou spíše v moderních i v minimalistických interiérech.

Skleněné panely jsou navíc citlivé i na náhlé změny teploty, které se mohou přičinit k jejich poškození.

Jak se instalují skleněné panely?

Pokud bylo zaměření zadáno specialistům, můžete si u nich objednat i montáž. Panely však můžete snadno nainstalovat sami. Před umístěním panelů na stěnu je důležité řádně připravit povrch stěny. Měl by být vyrovnán a natřen nebo opatřen základním nátěrem. Správná příprava stěn je velmi důležitá obzvlášť pro místnosti, které budou vystaveny vlhkosti a nečistotám. Nejoblíbenějším způsobem montáže skleněných tabulí je jejich přišroubování nebo nalepení pomocí speciálního silikonu nebo montážního lepidla. Způsob instalace závisí na typu panelů. Pamatujte, že všechny otvory je potřeba vyřezat před montáží skleněného panelu.

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Jak vyzdobit kuchyně navržené v různých stylech?


Kuchyň a skandinávský styl - jak zařídit interiér? 5 tipů


Kuchyně ve tvaru L - jak navrhnout funkční interiér?


 

Zpět