Jaký vybrat elektrický gril?

27.01.2021

 

Pro mnoho z nás je grilování jednou z oblíbených forem trávení volného času. Jakmile nastanou první jarní dny, zahrádky se začnou zaplňovat. Toužíme po slunci a zeleni, rádi trávíme volný čas venku a využíváme příležitostí, které nabízí zahrada. K relaxaci na zahradě neoddělitelně patří gril, přátelé a rodina.

Přestože je venku stále zima, stojí za to už dnes začít přípravu na nadcházející grilovací sezónu. Výrobce pro tuto sezónu připravili několik zajímavých novinek, které vám umožní uspořádat na zahradě malou polní kuchyň.

Zahradní grily jsou multifunkční a univerzální. Pokud vás zajímá, zda stojí za výběr elektrický gril, máme pro vás článek, který vám poskytne odpovědi a rozptýlí případné pochybnosti.

Zahradní grily - Baumax.cz

Jaký vybrat gril - elektrický nebo tradiční?

 

K rozpálení klasického grilu potřebujeme: podpal, uhlí nebo brikety a trochu trpělivosti. Pro některé je to příjemná a relaxační činnost, pro jiné zdlouhavá a časově náročná. Pro uspokojení očekávání těch méně trpělivých uživatelů, výrobci připravili řadu elektrický grilů, které jsou alternativou ke klasickému zařízení.

 

Výhody elektrických grilů

 

Největší výhodou elektrického grilu je absence ohně a kouře. Elektrický gril můžete používat po celý rok, a to jak na zahradě, tak na balkóně. Už žádné stížnosti sousedů - žádný kouř, žádné problémy.

Druhou výhodou je snadné použití grilu. Stačí jej zapojit, nastavit požadovanou teplotu a je to hotové! Nemusíte neustále sledovat rošt, díky regulaci teploty se žádné jídlo nespálí. Stojí za zmínku, že jídla připravované na elektrických grilech jsou mnohem zdravější než jídla připravené na ohni. Jsou také chutné a aromatické. Pro připravení pokrmů na elektrickém grilu není nutné použití tuku, takže je skvělou alternativou pro lidi, kteří si hlídají jídelníček.

S elektrickým grilem nemusíte čekat na grilovací sezónu, ale užívat si grilování i uprostřed zimy. A co víc, pokud grilujete na zahradě a začne pršet, můžeme se kdykoli přesunout domů a večeřet v obývacím pokoji. Elektrické stolní grily jsou ploché, proto je lze stejně jako plynové sporáky umístit na jakýkoli povrch, např. na stůl v jídelně nebo na kuchyňskou linku. Díky tomu nepotřebujete grilovací příslušenství, jako například ruční fukar nebo zapalovač.

Elektrický gril (stejně jako plynové grily) se rychle zahřívá a má silný výkon, což vám umožní podávat dokonale upečené maso za pouhých několik minut. Jídlo nepřilnavá na rošt, takže je nemusíte dávat na tácek nebo je balit do fólie. Není také potřeba hlídat čas - stačí nastavit časovač. Používání elektrického grilu je nejen mnohem snazší, ale také nevydává tak intenzivní vůni jako gril na dřevěné uhlí a zároveň minimalizuje riziko popálení.

Pohyblivé části elektrického grilu lze mýt v myčce. Není tedy těžké udržovat čistotu.

Zahradní grily - Baumax.cz
Velikost grilu a grilovací plocha. Jaký elektrický gril - s víkem nebo bez něj?

 

Elektrické grily se liší mnoha parametry. Nejdůležitějším kritériem výběru je obvykle jejich velikost. Pokud hledáte gril na zahradu, na velikosti až tak nezáleží, takže se můžete rozhodnout koupit stojící grill s nohy, který vypadá jako tradiční uhelný gril. Tímto způsobem získáte větší grilovací plochu.

Stolní grily určené pro domácí použití jsou o něco menší. Obvykle mají kryt z tvrzeného skla, který zabraňuje úniku horkého tuku nebo šťávy a pokud spadne, nerozbije se. Stejně funkční jsou kontaktní grily, které vypadají jako typické toustovače a umožňují grilovat jídlo na obou stranách současně.

Dalším parametrem, na který je potřeba myslet před zakoupením grilu, je typ roštu. Rošt může být ve formě litinového roštu nebo kamenné desky. První typ grilu vypadá podobně jako tradiční zařízení na dřevěné uhlí, ale pod grilem je ohřívací spirála. Grily s roštem mají velkou grilovací plochu a termostat zajišťující nastavení správné teploty pečení. Grily s topnou deskou se vyznačují nepřilnavým povlakem (keramickým nebo teflonovým), ze kterého roztavený tuk neteče přímo na ohřívač, ale do drážek nebo speciální nádržky. Velkou výhodou je snadné čištění, topné desky lze obvykle vyndat a umýt v myčce.

 

Čemu  ještě věnovat  pozornost při výběru nejlepšího elektrického grilu?

 

Nabídka elektrických grilů dostupných na trhu je velmi široká, takže - pro snadnější výběr - stojí za to vzít v ohled následující vlastnosti zařízení: Výkon grilu - čím vyšší je výkon a rychlost ohřevu, tím kratší je čekací doba na přípravu jídla. Dobře fungovat bude zařízení s výkonem minimálně 2 000 W.

Materiál provedení - nejlevnější jsou elektrické grily vyrobené z plastu, mnohem dražší s kamennou topnou deskou, odolné proti poškrábání. Dobrý elektrický gril by měl být odolný proti poškození a poškrábání. Snadná údržba (čištění grilu) - je dána hlavně konstrukcí zařízení. Pro snadné čištění je nejlepší si pořídit  gril s nepřilnavým povrchem. Ujistěte se také, zda jednotlivé části lze mýt v myčce.

 

Další funkce elektrických grilů - který elektrický gril je nejvhodnější používat?

 

Nejsou nezbytné, ale usnadňují používání elektrického grilu. Další funkce, jako je regulace teploty, šetří čas, který můžete strávit například povídáním s přáteli. Ovšem ne každý elektrický gril má tuto funkci. Termoregulace umožňuje grilovat jakékoliv jídlo při teplotě, která zajistí jeho správnou chuť a dokonalé propečení. Nastavení teploty je možné pomocí knoflíku nebo tlačítek vedle digitálního displeje.

Tlačítko zapínaní a vypínaní - pokud není k dispozici, elektrický gril se spustí po zasunutí zástrčky do zásuvky. Není to příliš pohodlné a méně bezpečné, zvláště pokud po dokončení grilování zapomenete odpojit zařízení od napájení.

Indikátor úrovně vytápění - mimořádně užitečný v uzavřených grilech k opékání masa z obou stran. Tato funkce zabrání zvednutí víka (čímž se sníží teplota topné desky). Informace o aktuální úrovni vytápění se na ovládacím panelu zobrazuje změnou barvou indikátoru nebo akustickým signálem.

Automatické měření tloušťky masa - funkce, díky níž elektrický gril automaticky zvolí výkon, teplotu a dobu smažení optimální k tloušťce masa - takže ani bez vašeho dozoru nebude syrové ani příliš suché. Blokáda víka a tepelně izolovaná rukojeť - to je perfektní řešení, pokud je elektrický gril v dosahu dětí. Nepopálí se, i když gril na chvíli necháme bez dozoru. 

Výběr správného grilu je individuální záležitostí, takže než se rozhodnete gril koupit, věnujte chvíli analýze jeho vlastností.

Zpět