Jakou vybrat skříň do malého pokoje? 5 tipů a rad

19.12.2020

 

Navrhování a úprava interiéru malého bytu je skutečnou výzvou, zejména pokud má být elegantní a funkční zároveň. Jedním z klíčových prvků, které mohou pomoci při vytváření jednotného uspořádání, je výběr správné skříně na oblečení a běžně používané věci. I ten nejmenší byt se bude zdát větší, pokud zvolíme správný nábytek a správně jej zařídíme!

Šatní skříně - Baumax.cz

 

Jakou vybrat skříň do malého pokoje?

 

Umístění velké, hluboké skříně do malé místnosti není nejlepším řešením - takový kus nábytku vizuálně potlačí interiér a neposkytne nám více prostoru než jiná řešení tohoto typu.

V malém bytě bude fungovat následující:

  • Vestavěná skříň - optimální volba pro ložnici, předsíň, obývací pokoj a dokonce i domácí kancelář. V ideálním případě, pokud máme v bytě výklenek - můžeme mu přizpůsobit velikost skříně. Pokud ne, využijme prostor vedle stěn. Ideálně pokud je vestavěná skříň navržená a vyrobena tak, že pokrývá celou stěnu až ke stropu. Skříň může být o něco mělčí než standardní – stejně umístí vše potřebné a zabere méně místa. Vestavěná skříň může být se zrcadlem nebo bez něj. Samozřejmě nejlíp, pokud má posuvné dveře, co dodatečně ušetří místo.
  • Skříň s posuvnými dveřmi - vypadá hezky a poskytuje spoustu úložného prostoru a nemusí zabírat celou zeď. Interiér takové skříně lze úspěšně přizpůsobit vašim vlastním potřebám. Díky tomu můžeme ji použít k uskladnění nejen oblečeni, ale také například domácích spotřebičů, pořadačů atd.
  • Rohová skříň - skvělé řešení pro opravdu malý byt, kde je důležitý každý centimetr prostoru. Rohová skříň vám umožni nejen maximálně využít cenný prostor, ale zároveň mu dodá stylový a atraktivní vzhled. Vzhledem k tomu, že ve většině bytů jsou rohy pokojů  stejné, máme velký výběr hotového nábytku.
  • Systémová skříň - kterou někteří stále jmenují nábytková sestava, vám umožňuje individuálně upravit moduly podle vašich potřeb a preferencí. Takové sestava může obsahovat rohové šatní skříně, skříně s posuvnými dveřmi, regály, úzké, jednodveřové skříně se zrcadlem atd.

 

Skříň do malého pokoje - co je třeba vzít v úvahu při nákupu?

 

Typ a rozměry jsou důležité, ale nejsou jedinými kritérii, která by měla být dodržována při výběru skříně do ložnice, předsíni nebo jiné místnosti. Malý byt vyžaduje vysoce kvalitní nábytek více než ostatní. Velká šatní skříň bude neustále využívaná, takže pokud její kvalita nebude příliš vysoká, jednotlivé prvky se časem začnou deformovat a ztratí svou funkčnost.

 

Jak zařídit malý pokoj se šatní skříní?

 

Do malého pokoje můžeme úspěšně umístit i velkou šatní skříň - vše závisí na tom, jak je uspořádán interiér. Pro vizuální zvětšení prostoru stojí za výběr světlých barev. Malý pokoj je skvělým místem pro skříň se zrcadlem. Jak víte, zrcadlo vizuálně prohlubuje interiér a dává dojem prostornosti. Nejlépe fungují zrcadla z matného skla.

Při výběru nábytku do malého interiéru stojí za to volit ten, který má hliníkovou konstrukci. Takto zařízená místnost získá vizuální lehkost.

Při uspořádání bytu stojí za to věnovat pozornost nábytku určenému pro konkrétní interiéry. Obývací pokoj, ložnice, kancelář, předsíň - prodejci nábytku nám často nabízejí hotový nábytek navržen odborníky. Například skříně do pokoje pro teenagery jsou nejen prostorné, ale také dokonale zapadají do celkového aranžmá pokoje. Nábytek pro kancelář se vyznačuje funkčností a jednoduchostí, nebo naopak – ozdobnou klasikou. Skříň oproti tomu vyžaduje praktická řešení, která maximálně využijí prostor - a to i na úkor vzhledu.

Malá ložnice nebo pokoj je místo, kde budou fungovat hotové nábytkové sestavy. Jednotný styl je vynikající způsob, jak opticky uspořádat interiér. V takové sestavě, kromě skříní, může být postel, noční stolky, stůl, zrcadlo atd. Nábytková sestava bude vhodná i do obývacího pokoje, dokonce i do předsíně nebo pokoje pro teenagery.

Šatní skříně - Baumax.cz
 

Jak zkontrolovat kvalitu šatní skříně? Stojí za to se pečlivě  podívat, zdali jsou všechny její prvky dobře upevněny. Když odstraníme police a zásuvky, stěny by neměly ztratit svou stabilitu. Samozřejmě záleží také na materiálu. Skříň vyrobená z masivního dřeva - buk, dub nebo borovice - bude těžší, ale o něco odolnější než skříň z MDF desky. K výrobě skříní se také používají materiály jako hliník, sklo, nerezová ocel a plast.

V malých místnostech ne vždy věnujeme pozornost designu - předpokládáme, že malý interiér nelze stejně stylově zařídit. Toto je chyba! Můžeme si vybrat nábytek v různých, opravdu zajímavých designech, čím úspěšně vytvoříme dokonale vypadající interiér.

 

Skříň s posuvnými dveřmi - jaká hloubka, kapacita, rozměry?

 

Prostorná skříň s posuvnými dveřmi je univerzálním řešením – bude stejně dobře fungovat v malém bytě a velkém domě. Důvodem je možnost optimálního přizpůsobení k interiéru. Díky použití posuvných dveří šetří místo a její používání je mimořádně pohodlné.

Začněme s rozměry. Nejlepší nábytek je ten, který se ideálně hodí k výšce a šířce místnosti. Nejlepší je tedy zvolit nábytek na míru. V takové šatní skříní můžete libovolně uspořádat police, zásuvky nebo přepážky - tak, aby se do nich snadno vešly všechny požadované věci. Šatní skříň by měla sahat až ke stropu. Pokud tomu tak není, stejně časem se horní část nábytku naplní krabicemi a pokryje prachem, což nebude ani praktické, ani estetické.

Velmi důležitým faktorem je také hloubka. Pokud má být ve skříni tyč na ramínka s oblečením, nesmí být užší než 55 cm. V místech, jako je šatník, stojí za to použít funkční rohové skříně - jejich hloubka může být až 135 cm nebo více. Vybaven policemi a příčkami je tento typ nábytku mimořádně prostorný. Je ideální nejen pro šatník, ale také pro ložnici nebo pokoj pro teenagery.

V interiérech, jako je obývací pokoj nebo kancelář, kde nepoužíváme tyč na ramínka, lze použít mělčí skříň - hloubku 40 cm nebo méně.

Správná volba skříně je jednou z nejdůležitějších fází uspořádání malých bytů. Stojí za to pečlivě zvážit tuto otázku. Dobře navržené uspořádaní bytu, dělá byt nejen pěkným a rovněž stylovým – ale hlavně místem, kde je prostě příjemně žít!

Zpět