Jaké vybrat bazénové čerpadlo? Zjisti

23.02.2021

 

Touha po vlastním bazénu se vám splnila, bazén je nainstalován, voda napuštěná, radost dětí je k nezaplacení. A zdálo by se, že nezbývá nic jiného, ​​než si v letních dnech užít studené koupele a relaxovat, kolik chcete. Je však jedna věc, na kterou nesmíte zapomenout, pokud chcete, aby vám bazén sloužil dlouhou dobu. Čerpadlo do bazénu - tento malý přístroj udrží kvalitu vody v bazénu na požadované úrovni a vy a vaši blízcí si budete moci užívat koupaní bez obav ze znečištění a písku ve vodě.

Jaké zvolit bazénové čerpadlo? Co má vliv na výkon čerpadla? Poradíme! 

Bazénová čerpadla - Baumax.cz

Bazénové čerpadlo - co to je?

Jednou z hlavních součástí bazénového systému na zahradě je bazénové čerpadlo. Hlavním úkolem každého čerpadla je čištění a úprava vody takovým způsobem, aby minimalizovat četnost její výměny. Zahradní bazény a bazénové pumpy se často prodávají v sadách, stává se však, že si příslušenství musíte dokoupit sami.

Co je to bazénové čerpadlo? Jedná se o zařízení, které čistí vodu. Funguje to tak, že nasává vodu z nádrže a tlačí ji do filtru. Tam je voda vyčištěna a čerpána zpět do nádrže bazénu. Kvalitní bazénová čerpadla dokážou načerpat a vyčistit celý objem bazénu, v průměru čtyřikrát denně.

Zahradní bazény jsou vystaveny neustálému znečistění, naneseným větrem nebo přímo uživateli bazénu. Nečistoty nahromaděné na dně bazénu mají obrovský dopad na kvalitu vody, a proto je pořízení a pravidelné používání čerpadla tak důležité.

Údržba bazénového filtračního čerpadla, stejně jako jeho provoz, není komplikovaná.

Efektivní čištění vody - typy a vlastnosti nejlepších bazénových čerpadel?

Vyberte si výrobek, který odpovídá velikosti a potřebám vašeho bazénu. Zahradní bazény mají různé velikosti, proto vyberte čerpadlo a filtr s odpovídající kapacitou. Nezapomeňte, že pro správné čištění bazénu budete potřebovat kvalitní bazénovou chemii, tzn. chlór pro bazén, aktivní kyslík pro bazén, flokulanty a koagulanty pro bazén.

Bazénová filtre - Baumax.cz

Pro volbu vhodného čerpadla věnujte pozornost několika důležitým parametrům

1. Průměr bazénového čerpadla

Aby byla úprava vody účinná a instalace filtru běžela hladce, musí mít čerpadlo správný průměr. Výrobci bazénů uvádějí informace o doporučeném produktu na obalu. Pokud tedy máte pochybnosti o průměru pískového čerpadla pro váš bazén, použijte doporučení výrobce.

Pamatujte! Pískové čerpadla od různých výrobců mají různé průměry. Před nákupem zkontrolujte průměr otvoru ve vašem bazénu a vyberte model s podobným nebo mírně větším průměrem. To vám umožní správně nainstalovat bazénové čerpadlo.

2. Maximální průtok bazénového čerpadla - jaké zvolit čerpadlo?

Nejdůležitější vlastností bazénového čerpadla je jeho maximální průtok. Pokud si koupíte zařízení s malým průtokem, čištění bude trvat déle a bude mnohem méně efektivní. Aby proces čištění vody fungoval správně, a aby kartušový nebo pískový filtr zachytil co nejvíce nečistot, musí čerpadlo s filtrem pracovat na plný plyn. Při výběru čerpadla nezapomeňte volit průtok čerpadla dle objemu bazénu, tak aby mohl filtrovat vodu asi 3-4krát denně. To je vyhovující frekvence pro průběžné odstraňování chlupů, písku nebo zbytků trávy ze dna bazénu.

Jak vypočítat průtok čerpadla a vybrat to nejlepší? Průtok čerpadla se obvykle udává v litrech za hodinu, označení výrobce je - L / H. Například, pokud máte bazén s kapacitou 5 000 litrů, musíme si koupit čerpadlo s kapacitou nejméně 1 000 L / H, aby  mohlo čerpadlo během dne několikrát vyfiltrovat vodu. Proč je to tak důležité? Pokud je výkon čerpadla příliš nízký, nečistoty se hromadí v bazénu rychleji - než jsou odstraňovány.  Výsledkem bude nižší úroveň hygieny.

3. Doplňkové příslušenství

Výkon každého bazénového čerpadla můžete využít několika způsoby. Pokud plánujete připojit čerpadlo k bazénovému vysavači, skimmeru nebo tepelnému čerpadlu, ujistěte se, jaký výkon vyžaduje každé zařízení. A upravte je tak, aby byly kompatibilní.

4. Výkon zařízení

Nejen volba příliš nízkého výkon zařízení je chybou, ale rovněž nákup příliš výkonného filtračního čerpadla není dobrý. Filtrování už čisté vody bude znamenat další náklady.

Pamatujte! Stačí 10% výkonové rezervy.

Pokud máte problémy s výpočtem a správným výběrem čerpadla do vašeho bazénu, požádejte o pomoc naše odborníky. V obchodě Merkury Market najdete široký výběr čerpadel, filtrů a bazénové chemie.

Bazénová filtre - Baumax.cz

Písková nebo kartušová čerpadla?

Hlavním rozlišovacím faktorem bazénových čerpadel je materiál, ze kterého je filtr vyroben. Pískové čerpadlo pro bazén bude vybaveno pískovým filtrem. U tohoto typu modelů se k čištění vody používá písek nebo štěrk s vhodnou granulací. Filtrování je zcela přirozené. Díky tomu si můžete užívat čistou vodu a čistý bazén bez použití chemikálií. Voda, která protéká pískem, zanechává v něm všechny nečistoty a vytéká křišťálově čistá. Tento způsob čištění vody se doporučuje pro bazény s větším kapacitou přibližně od 10 000 litrů.

Papírová čerpadla

Dalším typem zařízení je papírové filtrační čerpadlo. V tomto modelu se používá k čištění vody papír. Nečistoty vytékající z bazénu se usazují uvnitř filtru. Jeho velkou výhodou je možnost čištění a oplachování. Po vyjmutí ho z čerpadla lze ho opláchnout pod tekoucí vodou a znovu použít. Měly by však být čas od času vyměněny dle doporučení výrobce uvedených na obalu.

Kartušová čerpadla

Tyto čerpadla jsou levné a nezabírají mnoho místa. Kartušová čerpadla se doporučují pro menší bazény. V takových filtrech probíhá čištění vody pomocí kartuše. Filtry pro ně jsou vyměnitelné. Doporučuje se je vyměňovat co nejčastěji, aby byla zachována lepší kvalita vody.

Ozonizační čerpadla

Bazénová ozonizační čerpadla jsou velmi zajímavým řešením. Ozón způsobuje, že veškerá nečistota padá na dno bazénu, odkud je snadné ji vybrat. Voda zůstává čistá a kolem bazénu stoupá ozónový mrak, který čistí vzduch od volných radikálů. Díky tomu se vzduch kolem bazénu stává lehkým a příjemným.

V našem zahradním centru BauMax si můžete zakoupit zahradní bazény, čerpadla, filtry a další bazénové doplňky, díky nimž bude voda ve vašem bazénu navždy čistá. Dopřejte si skutečnou relaxaci na zahradě!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


 


 


 

 

Zpět