Jak zařídit balkon ve stylu japonské zahrady?

25.05.2024

Balkon je často považován za malý prostor, který může být obtížné zařídit estetickým a funkčním způsobem. Existuje však mnoho inspirativních zahradních stylů, které dokážou i ten nejmenší balkon proměnit v krásnou oázu klidu. Jedním z těchto stylů je japonská zahrada, která se vyznačuje harmonií přírody, jednoduchostí a elegancí.

Sníte o tom, že si na balkoně vytvoříte místo, které bude plné harmonii, klidu a přírodní krásy? Japonský styl může být pro vás dokonalým řešením. Inspirativní a minimalistický styl japonské zahrady nabízí příležitost proměnit i ten nejmenší balkon v oázu plnou estetiky a relaxace. V tomto článku odhalíme tajemství uspořádání balkonu ve stylu japonské zahrady, který vám umožní vychutnat si kouzelnou atmosféru tohoto jedinečného místa, aniž byste opustili svůj domov. Připravte se na cestu do země třešňových květů a objevte, jak si na balkóně vytvořit svůj vlastní kousek Japonska.

Jak zařídit balkon ve stylu japonské zahrady?


V tomto článku:

1. Jak uspořádat balkon v japonském stylu?

2. Jak na balkon v japonském stylu?

3. Aranžmá balkonu v japonském stylu – Jaké rostliny nejlépe zvolit?

4. Jak zařídit balkon v japonském stylu? - Zen v každém detailu

5. Jak uspořádat balkon ve stylu japonské zahrady? - vhodné a atmosférické osvětlení

6. Balkon ve stylu japonské zahrady – shrnutíJak uspořádat balkon v japonském stylu?

Balkon v japonském stylu je místem, kde jdou příroda a harmonie ruku v ruce. Snaha o minimalismus, správný výběr rostlin, přírodních materiálů a tlumených barev vám pomohou vytvořit na balkoně klidný a estetický prostor.

Jak uspořádat balkon v japonském stylu?

Jak na balkon v japonském stylu? - minimalismus a funkčnost

Koncept minimalismu je klíčovým prvkem japonského zahradního stylu a dokonale se hodí k uspořádání balkonu. V této souvislosti se vyplatí zaměřit se na jednoduchost, čisté linie a minimum prvků.

Balkonové aranžmá v japonském stylu – omezené vybavení

Prvním krokem k dosažení minimalismu je omezení množství nábytku a doplňků na balkoně. Na balkon umístěte jen pár kusů balkonového nábytku v jednoduchém designu, které budou ale funkční a estetické. Výbornou volbou bude nízký stůl ze dřeva nebo bambusu a židle s tenkými nohami, které dodají prostoru eleganci a lehkost.

Uspořádání moderního balkonu v japonském stylu – pořádek a čistota

Dalším aspektem minimalismu je udržování pořádku a čistoty na balkoně. Uspořádejte rostliny, odstraňte nepotřebné předměty a zaměřte se na základní prvky vybavení, které vytvoří ucelenou kompozici. Udržujte rovnováhu mezi prázdným prostorem a prvky vybavení, abyste balkónu dodali harmonický vzhled.

Barvy na balkonu v japonském stylu

Na balkonu udržovaném v minimalistickém stylu japonské zahrady hraje důležitou roli i výběr barev. Zvolte tlumené odstíny, jako je béžová, hnědá, zelená a bílá, které vytvářejí klidnou atmosféru. Vyhněte se příliš výrazným a kontrastním barvám, abyste zachovali minimalistickou estetiku.

Jak vyzdobit balkon v japonském stylu?

Minimalismus japonské zahrady však neznamená že balkon nebude mít jedinečný charakter. Můžete přidat jemné akcenty, jako jsou ručně vyráběné lucerny, vyšívané polštáře nebo látky s jemnými japonskými vzory. Klíčová je umírněnost a selektivita při výběru dekorativních prvků, abychom to nepřehnali s množstvím prvků a zachovali jednoduchý vzhled.

Závěrem lze říci, že balkonu v japonském stylu neodmyslitelně vévodí minimalismus. Omezení množství nábytku, udržování pořádku, výběr tlumených barev a málo doplňků jsou klíčové zásady, které pomohou vytvořit na vašem balkonu klidný, minimalistický a harmonický prostor.

Jak na balkon v japonském stylu? - minimalismus a funkčnost

Aranžmá balkonu v japonském stylu – Jaké rostliny nejlépe zvolit?

Rostliny hrají mimořádně důležitou roli v japonském zahradním stylu a totéž platí i pro balkon v japonském stylu. Správně vybrané rostliny budou klíčovým prvkem při vytváření atmosféry a estetiky prostoru v tomhle stylu uspořádání. Zde je několik tipů pro rostliny na balkon v japonském stylu:

 • Bonsaje jsou neodmyslitelným symbolem japonské zahrady. Existují malé, středně velké a velké bonsaje. Samozřejmě, na balkoně můžete použít malé odrůdy, které budou krásnou a jedinečnou dekorací. Pečujte o své bonsaje prořezáváním a tvarováním, abyste jim dali harmonický tvar.

 • Bambus je jedním z nejdůležitějších prvků japonské estetiky. Na balkon si můžete zasadit bambus v květináči, který vytvoří přírodní zelenou clonu a navede dojem přírodní zahrady.

 • Javor dlanitolistý (Acer palmatum) je oblíbený strom v japonské zahradě. Jeho jemné listy a krásná podzimní změna barvy z něj dělají skvělou volbu na balkon v japonském stylu. Ujistěte se, že jste vybrali správnou odrůdu japonského javoru, která bude vyhovovat podmínkám vašeho balkónu.

 • Miniaturní a zakrslé jehličnany, jako je jedle, smrk nebo cypřiš, jsou populární volbou na balkon ve stylu japonské zahrady. Ty vytvoří na vašem balkóně dojem miniaturní horské krajiny.

 • Kvetoucí rostliny vnesou na balkon jemné barvy. Třešňové květy (sakury), azalky, hortenzie nebo růže mohou být skvělými doplňky na balkon v japonském stylu, které oživí prostor svými krásnými květy.

 • Aranžmá balkonu v japonském stylu – Jaké rostliny nejlépe zvolit?

Jak zařídit balkon v japonském stylu? - Zen v každém detailu

Zenová filozofie je hluboce zakořeněna v japonské estetice a je důležitým prvkem japonské zahrady. Použití zenových principů na balkon v japonském stylu může pomoci vytvořit klidnou a meditační atmosféru. Zde je několik způsobů, jak vnést principy zen do každého detailu vašeho balkonu:

 1. Jednoduché uspořádání: Zen prosazuje jednoduchost a minimalismus. Ujistěte se, že váš balkon je uspořádán promyšleným a konzistentním způsobem. Omezte počet dekorativních prvků a nábytku, abyste zachovali prostor a předešli přebytku na malém prostoru. Snažte se zachovat rovnováhu mezi prázdným prostorem a použitými prvky.
 2. Tlumené barvy: Vyberte tlumené barvy, jako je béžová, hnědá, zelená a bílá. Vyhněte se výrazným a kontrastním barvám, které mohou narušit klid a harmonii. Tlumené odstíny vám umožní vytvořit na balkonu atmosféru vhodnou k relaxací a zklidnění.

 3. Přírodní materiály: Použití přírodních materiálů, jako je dřevo, kámen a bambus, je důležitým prvkem aranžmá v japonském stylu. Vyberte si zahradní nábytek na terasu ze dřeva nebo bambusu, dřevěnou podlahu nebo použijte kameny jako dekorativní akcenty. To vám umožní vytvořit autentické a přirozené aranžmá.

 4. Harmonické linie: Japonský styl preferuje rovné, geometrické linie. Použijte je jak v nábytku, tak v dekorativních prvcích. Vyhněte se ostrým a komplikovaným vzorům, vsaďte rovněž na hladké, oblé tvary.

 5. Světlo a stín: Zen je také spojován s hrou světla a stínu. Používejte přirozené osvětlení a ujistěte se, že váš balkon má dostatek světla ale i stínu. Světelné závěsy nebo žaluzie mohou pomoci ovládat tok světla a vytvářet jemné stíny.

 6. Meditace: Přidejte si na balkon meditační pomůcky, které vám pomohou najít klid a pohodu. Může to být malá meditační stolička, polštáře k sezení na zemi nebo mini zenová zahrádka z kamene, u které můžete tiše meditovat.

Zavedení zenových principů na balkon v japonském stylu vám umožní vytvořit prostor, který vede ke klidu a koncentraci. Jednoduché aranžmá, tlumené barvy, přírodní materiály a harmonické linie jsou klíčovými prvky, které vám umožní docílit zenové atmosféry na vašem balkoně.

Jak zařídit balkon v japonském stylu? - Zen v každém detailu

Jak uspořádat balkon ve stylu japonské zahrady? - vhodné a atmosférické osvětlení

Správné osvětlení hraje klíčovou roli při vytváření pohodové atmosféry na balkoně v japonském stylu. Osvětlení je nesmírně důležité zejména ve večerních hodinách, kdy si chcete užít klidu a pohody na čerstvém vzduchu.

Osvětlení na balkon ve stylu japonské zahrady

Vyhněte se ostrému a tvrdému světlu, které může rušit klid. Místo toho se rozhodněte pro měkké osvětlení, které dává jemnou a měkkou záři. Lampiony, lucerny, svíčky nebo LED lampy v podobě girlandy dokážou večer dodat hřejivé a příjemné světlo.

Osvětlete také důležité prvky na balkoně, jako jsou rostliny, fontánky nebo kameny, abyste zdůraznili jejich krásu a vytvořili zajímavé světelné efekty. Nasměrujte jemné světlo na bonsaje nebo bambusy, abyste zvýraznili jejich strukturu.

Lucerny a lampy v japonském stylu

V japonském stylu zahrady se často používají k vytvoření náladového osvětlení lucerny a lampy. Na balkon můžete zavěsit papírové lucerny nebo bambusové lampy, které dávají příjemné a měkké osvětlení.

Doplňkové zahradní osvětlení na balkonu ve stylu japonské zahrady – chytré způsoby, jak vytvořit tu správnou atmosféru

Pokud máte na balkoně malou fontánku nebo dekorativní mini jezírko, použijte světla do vody k vytvoření krásných odlesků na vodní hladině. To navíc navodí kouzelnou atmosféru a klid. Pokud dopadá na váš balkon přirozené měsíční světlo, využijte ho na maximum. Nechte ve večerních hodinách ozářit váš balkon jemným měsíčním světlem, které navede jedinečnou atmosféru a pohodu.

Relaxace na balkoně v japonském stylu

Pamatujte dobře vyvážit osvětlení a stíny na balkoně, abyste vytvořili příjemnou atmosféru vhodnou k relaxaci. Správné osvětlení, zejména v podobě měkkého světla, vám umožní vychutnat si kouzlo japonské zahrady i ve večerních hodinách. Vytvořte harmonii mezi přirozeným světlem, umělým osvětlením a stíny a vytvořte na svém balkóně příjemnou atmosféru.

Balkon ve stylu japonské zahrady – shrnutí

Styl japonské zahrady je skvělou volbou pro ty, kteří hledají na svém balkoně klid a harmonii. Minimalismus, jednoduchost, rostliny, oblázky, přírodní materiály a tlumené barvy jsou klíčové prvky, které vám pomohou vytvořit atmosféru japonské zahrady na malém prostoru. Pamatujte, že nejdůležitější je vytvořit ucelenou kompozici, která bude odrážet krásu přírody a umožní vám relaxovat v soukromí vlastního balkonu.

Zpět