Jak vybrat barvu pracovní desky pro kuchyňský nábytek

08.10.2021

Pracovní deska je z hlediska ergonomie jedním z nejdůležitějších prvků v kuchyni. Parametry, jako je délka, hloubka a tloušťka pracovní desky, musí být vybrány optimálně. Co je ale stejně důležité jako funkčnost, je design. Kuchyně je zvláštní prostor, kde hodně záleží na estetice - očekáváme, že kuchyň bude čistá, nejen fyzicky, ale i vizuálně. Poradíme vám, jak zvolit barvu kuchyňské pracovní desky, aby vytvořila spolu s nábytkem stylovou a poutavou kombinaci.

 

Kuchyňské pracovní desky- Baumax.cz


V tomto článku:

1. Základní pravidla a tipy - výběr kuchyňské pracovní desky
2. Jak vybrat barvu pracovní desky k nábytku?
3. Kuchyňská pracovní deska v barvě nábytku
4. Kuchyňská pracovní deska v jiné barvě než nábytek
5. Kdy zvolit tmavou a kdy světlou kuchyňskou pracovní desku?
6. Jakou pracovní desku zvolit pro bílý kuchyňský nábytek?
7. Jaká pracovní deska bude nejlepší pro hnědý kuchyňský nábytek?
8. Jakou pracovní desku zvolit pro barevný kuchyňský nábytek?
9. Jakou pracovní desku zvolit pro černý kuchyňský nábytek
10. Jakou pracovní kuchyňskou desku zvolit na dřevěný kuchyňský nábytek?Základní pravidla a tipy - výběr pracovní desky

Nákup kuchyňského vybavení je zdaleka nejdražší investicí v celém domě. Kuchyně - zvláště otevřená - je přitom velmi reprezentativním interiérem, takže musí působit efektně. Než si začnete prohlížet kuchyňské pracovní desky na kuchyňské pracovní desky, musíte definovat jejich parametry.
Pravidlo je jednoduché: čím více pracovní desky, tím lépe. Počítá se jak její délka, tak i hloubka. Při zařizování prostoru samozřejmě přihlížejte k potřebám všech členů domácnosti. Pokud trávíte hodně času vařením, experimentováním s různým jídlem, často máte mnoho hostů, pro které připravujete jídla sami, zvolte velkou pracovní desku. Pro lidi, kteří v kuchyni tráví málo času, stačí menší povrch.

Odborník radí!
Je také nutné vzít v úvahu materiál, ze kterého má být kuchyňská pracovní deska vyrobena.


       Dřevěná pracovní deska. Je jedním z nejpopulárnějších řešení. Vyznačuje se vysokou pevností a odolností proti poškrábání. Aby si dřevěné pracovní desky zachovaly své vlastnosti, měly by být také řádně chráněny před vlhkostí - nejlépe akrylovou barvou.
Laminátová pracovní deska. Nejlevnější, často volené řešení. Moderní laminátové pracovní desky jsou méně odolné než dřevěné pracovní desky, ale jejich nespornou výhodou je velký výběr vzorů a barev.
Kompozitní pracovní deska - tento typ pracovní desky z umělého kamene tj. drceného kamene a polyesterové pryskyřice nejen skvěle vypadá, ale je také velmi odolný proti vlhkosti, poškrábání a různým dalším vnějším faktorům.
Kamenná pracovní deska. Luxusní volba pro lidi, kteří si mohou dovolit velkou investici do vybavení kuchyně. Kamenná kuchyňská pracovní deska vypadá velmi elegantně, vyznačuje se odolností proti vlhkosti a poškrábání. Nejlépe funguje žula. Mramor nebo travertin vyžadují vhodnou impregnaci.
Keramická prcovní deska. Kuchyňské pracovní desky z keramických obkladů jsou k dispozici v mnoha barvách a provedeních a jsou odolné proti vlhkosti a teplu. Bohužel nejsou tak trvanlivé jako jiné materiály. Při silnějším nárazu obklady mohou prasknout. V současné době jsou nejoblíbenější volbou keramické desky vyrobené z velkoformátových dlaždic, které dokonale imitují například mramor.

 

Jak vybrat barvu pracovní desky k nábytku

Kuchyňská pracovní deska se může odlišovat barevně od nábytkových čel kuchyně nebo s nimi jemně splývat. Její barvy jsou nejčastěji sladěny s čely skříněk, ale nic nebrání tomu, aby jí sladit s dalšímí prvky interiéru.

 

Kuchyňské pracovní desky- Baumax.cz
 

Moderní kuchyňský nábytek může mít čela v různých barvách - bílá, krémová, tmavá a světlá, v dekoru masivního dřeva a kamene. Když k nim dokonale sladíme barvu pracovní desky, získáme efekt jemné povrchové úpravy. Toto řešení se používá v minimalistických interiérech a v případech, kdy chceme v kuchyni zobrazit další prvky, např. domácí spotřebiče, stůl, originální osvětlení nebo dekorace.
Kuchyň samozřejmě nemusí být jednotná. Velmi zajímavého efektu docílíme sladěním barvy kuchyňských pracovních desek s horními nebo dolními skříňkami. V první verzi má kuchyňská deska stejnou barvu jako závěsné skříňky , zatímco stojící kuchyňské skříňky mohou odkazovat na barvy dlaždic na zdi. V druhém případě tvoří deska jednotné uspořádání se spodní zástavbou, zatímco horní kuchyňská čela jsou v kontrastní barvě, např. bílá kompozitní pracovní a čela z masivního dřeva. K tomu přidejme působivé těsnící lišty na pracovní desky a ukončovací lišty na pracovní desky - tímto způsobem získáme stylové aranžmá kuchyně.

Kuchyňské pracovní desky- Baumax.cz

Kuchyňská pracovní deska v jiné barvě než nábytek

Milovníci avantgardu a originálních kombinací nemusí volit barvu kuchyňské pracovní desky, tak aby ladila s nábytkem ani s jiným vybavením. Můžou zvolit kontrastní řešení. Při výběru kontrastů však musíte pamatovat na umírněnost. Například bílá pracovní deska vypadá skvěle na pozadí tmavých, klasických skříněk. Podobně černý materiál dokonale zvýrazňuje bílý kuchyňský nábytek. Toto je extrémní příklad kontrastního spojení, který dodává interiéru skutečnou eleganci a pocit luxusu.

Kdy zvolit tmavou a kdy světlou kuchyňskou pracovní desku?

Pracovní deska ve světlých barvách je optimální volbou pro malou a tmavou kuchyň. Bude také fungovat v interiérech plných doplňků a dalších barevných prvků. Je to také optimální řešení v kuchyních, kde je kombinace několika různých barev, např. více než jeden odstín dřeva.
Tmavá pracovní deska vypadá dobře v prostorných a světlých místnostech. Ta se hodí mimo jiné k dřevěným čelům skříněk - díky této kombinaci získáme kuchyň v módním loftovém nebo moderním minimalistickém stylu. Tmavá kuchyňská pracovní deska vypadá skvěle v kombinaci se světlým nábytkem a tmavou podlahou.

 

Kuchyňské linky- Baumax.cz

Jako pracovní desku zvolit pro bílý kuchyňský nábytek?

Kuchyňský nábytek v bílé barvě je v současné době jedním z nejpopulárnějších řešení. Hodí se do provensálského a skandinávského stylu a nenápadně zdobí moderní kuchyně. Bez ohledu na to, jaký styl zvolíte, pamatujte, že světlý a bílý nábytek může být vizuálně studený. Proto by měl být takto uspořádaný interiér zútulněn. K tomu se skvěle hodí dřevěné pracovní desky. Na druhou stranu černé nebo grafitové dodají interiéru loftový vzhled. Naopak ty v lesku dokonale ladí s uspořádáním v glamour stylu.

Kuchyňské linky- Baumax.cz

Jaká pracovní deska bude nejlepší pro hnědý kuchyňský nábytek?

Tmavý nábytek v dekoru není posledním výkřikem módy, ale stále je oblíbeným řešením. Jak si vybrat pracovní desku pro kuchyňský nábytek v tomto provedení? Zaměřme se na světlé barvy – dobře bude fungovat nejen dekor dřeva, ale také kámen nebo kompozit. V kuchyni s tmavou pracovní deskou a tmavým nábytkem můžeme s nevědomky vytvořit dojem ponurého a stísněného interiéru.

Jakou pracovní desku zvolit pro barevný kuchyňský nábytek?

Láhvově zelená, indigo, tmavě modrá - intenzivní barvy v kuchyni jsou na jedné straně odvážné a na druhé straně tvoří módní a originální kombinace. Při výběru kuchyňských pracovních desek pro barevný nábytek musíte být opatrní. Zaměřte se na osvědčená řešení, například na světlou dřevěnou pracovní desku nebo na kompozitní materiál v krémové nebo šedé barvě. Dobře poslouží rovněž bílá deska – díky ní originalní kuchyň získá trochu jemnosti.

Jakou pracovní desku zvolit pro černý kuchyňský nábytek

Černý nábytek je odvážné řešení - bude dobře fungovat ve velkých interiérech. Ladí k němu prakticky každá barva kuchyňských pracovních desek. Je zajímavé, že různé kombinace budou mít různý vysledek. Dřevo změkčí černou barvu kuchyňské desky a dodá interiéru jemnost. V kombinaci s bílou deskou získá kuchyně expresii a eleganci. Šedá zneutralizuje tmavou černou a ocel nebo stříbro dodají interiéru nevšední vzhled. Je dobré k ním přidat hliníkové lišty na pracovní desky a barevně sladěné rohové lišty na pracovní desky.

Jakou pracovní kuchyňskou desku zvolit na dřevěný kuchyňský nábytek?

Dřevěná kuchyňská čela se pomalu vracejí do módy. Skvěle se k nim hodí kámen a beton - nejlépe v kontrastní barvě. Dřevo ve stejné barvě jako jsou skříňky je bezpečné a minimalistické řešení. Bílá kuchyňská deska zase bude působit dojmem lehkosti a svěžesti. Černá - stylová elegance. Kombinaci, které je lepší se vyhnout, je kuchyňská deska vyrobená z jiného druhu dřeva než nábytek.


NECHTE SE INSPIROVAT!

Dlažba a obklady do kuchyně Moz. Golden Dlažba a obklady do kuchyně Toroni Béžový Dlažba a obklady do kuchyně The Wall Bílý Satin Dlažba a obklady do kuchyně Metrotiles Máta

 

Zpět