Ekonomické zalévání trávníku. Jak zachytit a využít déšť?

07.07.2020

V době, kdy nás ohrožuje sucho a nedostatek pitné vody, musíme hledat způsoby, jak zalévat zahradu a trávníky, abychom ji mohli spotřebovat co nejméně.

 

Sběr dešťové vody - jak na to?

Zahradní zavlažování - Baumax

Skvělým úsporným a ekologickým řešením zásobování vody na zalévaní, je instalace systému sběru dešťové vody ze střechy domu. Během 10 minut při nepříliš intenzivním dešti, můžete získat až 180 litrů vody.

Nejjednodušším způsobem sběru dešťové vody je umístit sud pod okap a nainstalovat filtr tak, aby nespadly žádné nečistoty.

Sud na sběr dešťové vody může stát na zemi, nebo ho můžete zakopat a schovat pod zem.

Nádrže na dešťovou vodu mohou být ozdobné, ve tvaru amfory, džbánu nebo sudu. Mají obsah od 120 do 300 litrů. Systém sběru dešťové vody může používat několik připojených za sebou nádrží.

Velmi důležité je zabezpečit nadrž před dosahem dětí.

Použití dešťové vody umožňuje instalaci kohoutku v nádrži, který je potřebný pro připojení k zavlažovací hadice.

Zalévání dešťovou vodou usnadňují také různé typy záhradních čerpadel: povrchová, ponorná čerpadla pro špinavou vodu, ponorná čerpadla pro čistou vodu, hydrofórová čerpadla.

 

Zahradní zavlažovač - nezbytný pomocník zahradníka.

 

Zalévání trávníku vyžaduje pravidelnost a důslednost. Všechny jeho části by měly být zavlažovány se stejnou frekvencí a intenzitou.

Tento efekt dosáhneme pomocí zahradních zavlažovačů. K výstavbě zavlažovacího systému trávníků při pomoci zavlažovačů je potřeba hydroforové čerpadlo, které zabezpečí konstantní tlak vody. Zavlažovače umožňují rovnoměrný postřik a snižují spotřebu vody.

Pro rostliny je vodní postřik pomocí zavlažovačů, přímo nad povrchem trávníku mnohem lepší a efektivnější níž zalévaní.

 

V podobné cenové kategorii máme na výběr dvě řešení. Můžeme se rozhodnout pro tzv. jednoduchý zavlažovač nebo zavlažovací pistoli – každý z nich nám umožní efektivné zalévaní. První typ obsahuje speciální přípojku připevněnou ke konci hadice. Způsob regulace zavlažování nastavujeme otáčením pohyblivé části zavlažovače - stalý proud nebo mlha. U pokročilejších modelů zavlažovaču je při zapnutí příslušné funkce k dispozici více režimů zalévání.

Je zajímavé, že použití zavlažovaču může být nejlepší volbou, v případě zalévání nejen trávníku, ale také záhonku. Stačí změnit rozsah proudu.

 

 

Zpět