Zakalená voda v bazénu - jak ji vyčistit?

23.04.2021

 

V horkých dnech je těžké najít lepší relaxací na zahradě, než se ochladit v bazénu s osvěžujícím nápojem v ruce. Vlastnit bazén není však jenom potěšením, ale také povinností. Pokud zanedbáte péči o bazén a nebudete pravidelně používat chlór nebo aktivní kyslík do bazénu, postupem času si můžete všimnout, že voda v bazénu již není čistá a průhledná, ale zakalená a na dně bazénu se objevují nečistoty. To znamená, že je nejvyšší čas použít osvědčené metody dezinfekce - jinak koupání v bazénu může způsobit podráždění sliznic a kožní onemocnění a zakalená voda bude po určité době místo k čištění vhodná pouze k výměně. Odkud pochází zákal vody v bazénu a co dělat, abyste si azurový a průhledný povrch vody užívali co nejdéle?

Bazénová chemie - Baumax.cz

Příčiny zakalené vody v zahradním bazénu

 

Viditelné pouhým okem zakalení je obvykle způsobeno nahromaděním nečistot (zejména organických nečistot) na vodní hladině a použitím nedostatečného množství prostředků na úpravu vody - chlóru, aktivního kyslíku nebo bromu. Tato suspenze, kterou obvykle doprovází zelená barva vody, je ideálním prostředím pro růst řas, bakterií a jiných škodlivých mikroorganismů.

Stejně velkou chybou je předávkování při použití bazénové chemie na čištění vody, jako jsou přípravky proti řasám, vločkové tablety a dezinfekční přípravky nebo okyselující přípravky. Bazénová chemie použita nadmíru způsobuje příliš vysoké pH a tvrdost vody, což způsobuje srážení vápníku ve vodě, a to z dlouhodobého hlediska může dokonce poškodit bazénová filtrace.

Bazénová chemie - Baumax.cz

Jak vyčistit zakalenou vodu v bazénu – krok za krokem

 

Začneme důkladným, ale šetrným odstraněním nečistot ze stěn bazénu a poté větších nečistot ze dna. K tomu je ideální speciální bazénový vysavač.

Vyčistíme filtrační zařízení (bazénové čerpadlo k pískové filtraci - vyměníme písek nebo použijeme fibalon, moderní materiál vyrobený z polymerních vláken, připomínající kuličky z vaty).

Zkontrolujeme pH vody lakmusovým papírkem nebo kapkovým testerem a pokud je hodnota mimo správný rozsah (7,0-7,6) upravíme ji přidáním prostředku pH plus nebo pH minus granulemi. Voda v bazénu by měla být neutrální nebo mírně zásaditá.

Používáme koagulační prostředek. Jeho úkolem je vytvářet větší částice nečistot z malých částic, které místo toho, aby prošly filtrem, budou zadrženy a budou proto snadno odstranitelné.

Filtrační čerpadlo nechte zapnuté minimálně 6 hodin, nebo dokud zakalení vody zcela nezmizí, a poté filtr opatrně opláchněte (kartušová filtrace pro bazén by měla být vyměněna za novou).

Bazénová chemie - Baumax.cz

Co dělat pro čistou a průzračnou vodu v bazénu?

 

Existuje jedno pravidlo - pouze pravidelná úprava vody v bazénu zabrání tvorbě řas nebo srážení nevzhledných sedimentů.

Během sezóny je třeba kontrolovat pH a tvrdost vody alespoň jednou týdně (optimální je 10–18 ° n). K dezinfekci vody v malém bazénu potřebujete pouze chlór do bazénu nebo tablety s aktivním kyslíkem, které nevydávají dráždivý zápach a jsou ideální pro lidi s alergií na chlór. Pokud chceme snížit spotřebu chlóru, můžeme do vody přidat tzv. stabilizátor chlóru ve formě granulí nebo tablet, který prodlouží jeho životnost ve vodě. Je však třeba připomenout, že jakákoliv bazénová chemie (včetně chlóru) by měla být používána v množství doporučeném výrobcem, protože důsledkem jejího nedostatku nebo předávkování může být nejen zakalená voda v bazénu, ale také nevratné poškození jeho struktury nebo filtračního čerpadla.

V bazénech určených pro větší počet lidí nestačí samotná chlorace k potlačení tvorby zakalené vody. Bazén s kovovou konstrukcí nebo samonosný bazén musí být vybaven filtračním systémem odpovídající kapacity. Čas od času je potřeba také vyměnit příslušenství pro bazénová čerpadla, jako jsou bazénové hadice a filtrační vložky. Podstatné je také, aby se každý před vstupem do bazénu rychle osprchoval a důkladně si opláchl nohy.

Při čištění vody v bazénu také stojí za to občas použít flokulanty a koagulanty, které lze dávkovat ručně nebo například pomocí dávkovače bazénové chemie – tzv. plováku, který současně vypouští koagulanty, prostředek proti řasám a dezinfekci. Nečistoty vytvořené během koagulace, které filtr nezvládl, stejně jako aplikovaný písek, odstraní ze dna bazénu bazénový vysavač.

Pokud se naopak chceme zbavit sedimentu z bazénu, musíme chemicky odstranit látky, které způsobují jeho srážení ve vodě. K tomu se používá čistička vody, která zlepšuje účinnost filtrace a tím i vhodnost vody.

Stále častěji používaným a velmi praktickým řešením je také bazénový kryt, který používáme v době, kdy nepoužíváme bazén. Chráníme tak zahradní bazén proti vpadnutí listí a jiných nečistot a zároveň si můžeme déle užívat teplé vody v zahradním bazénu.

Zpět