Zahradní bazény - jaký vybrat?

17.02.2021

 

Léto je stále častěji velmi horké. Tipem na příjemné ochlazení těla v kombinaci s trávením času venku je zahradní bazén. Přenosné zahradní bazény lze zakoupit za přijatelnou cenu a je zde výběr z mnoha tvarů a velikostí. Takové zahradní bazény nevyžadují žádný stavební práce  a lze je kdykoliv  složit - jsou proto zajímavým řešením i pro ty, kteří mají chaty mimo město a tráví tam léto nebo kempují. Jaký  zvolit zahradní bazén pro děti  v čem se liší jednotlivé modely bazénů a jak se starat o vodu v bazénu?

Bazény - Baumax.cz

Jaký vybrat bazén?

Zahradní bazény lze rozdělit na zapuštěné, bazény které jsou vestavěné v architekturu pozemku a přenosné bazény – instalované během prázdnin. Mimo letní měsíce vám počasí v naší zemi neumožňuje relaxovat na zahradě, takže v tomto případě bude mnohem výhodnější zakoupit rozkládací bazén. Co je lepší: bazén s kovovou konstrukcí, samonosný bazén s nafukovacím límcem nebo nafukovací bazén – nejčastěji používaný dětmi?

Nejoblíbenější zahradní bazény se dodávají v různých modelech a velikostech. Lze v nich použít filtrační čerpadlo, vybrané podle velikosti bazénu. Při zařizování bazénu na zahradě stojí za to si pořídit rovnou sadu doplňků pro ještě pohodlnější využití bazénu: dětské plavecké rukávy, nafukovací tácky na pití, matrace na plavání nebo praktické vaničky na oplach nohou. Vedle bazénu stojí za to postavit zahradní hračky pro děti: pískoviště, houpačku nebo zahradní pavilon na ochranu před nadměrným slunečním zářením.

Jaký typ bazénu?

Existují tři typy zahradních bazénů: bazény s kovovou konstrukcí, samonosné bazény s nafukovacím límcem a nafukovací bazény. První mají kovový rám, který díky speciální konstrukci umožňuje pořídit bazén větší velikosti. Jedná se o nejvyšší typy přenosných bazénů, do nich se nejčastěji vstupuje po žebříku. Jsou vybaveny bazénovými čerpadly, která vám umožňují filtrovat vodu. Samonosné bazény se vyznačují nafukovacím límcem, který jim dodává tvar. Postupně napouštěná voda napíná stěny bazénu. Stejně jako bazén s kovovou konstrukcí je dobrou volbou pro dospělé, kteří chtějí relaxovat ve vodě - můžete si v nich pohodlně lehnout. Nafukovací bazény jsou vhodné hlavně pro děti - májí malou plochu a kapacitu, ale jejich výhodou je rychlost ohřevu vody a pohodlné skládání bazénu. Budou také dobře fungovat jako bazény pro malé zahrady, jako řešení pro rychlé ochlazení.

Vířivky - Baumax.cz

Jaká velikost?

Velikost bazénu by měla být volena podle dostupného prostoru, bazén by neměl zabírat celou plochu terasy nebo zahrady. Pro pohodlné používání bazénu, plnění nebo vypouštění vody a především bezpečnost, stojí za to ponechat asi metr volného prostoru na každé straně bazénu. Velikost bazénu ovlivňuje nejen čas potřebný k jeho naplnění vodou - ale také čas potřebný k ohřátí vody a její vypuštění. Malé děti si s nafukovacím bazénem užijí dostatečnou zábavu. Dospělí by si měli vybrat zahradní bazén podle svých potřeb: ať už v něm plánují ležet, sedět nebo plavat. Standardní samonosný zahradní bazén o průměru asi 2,5 metru vám umožní relaxovat ve vodě v poloze vleže a sedě. Větší bazén uspokojí ty, kteří sní o vlastním plaveckém bazénu.

Kam umístit bazén?

Zahradní bazén musí být umístěn na rovném, očištěném povrchu. Při umístění na trávu musíme brát na vědomi fakt, že to poškodí trávník. Mezi podkladem a dnem bazénu stojí za to umístit podložky, které zlepší pohodlí při používání. Po sezóně je lze složit a znovu použít. Umělá tráva není vhodným podkladem pro bazén - může propíchnout dno. Bazén po naplnění vodou váží tuny, takže nebude možné s ním hýbat, proto je třeba pečlivě zvážit konečné místo, kam ho postavíme. Speciální podložky a další bazénové příslušenství ohřívají vodu v bazénu - ale bude mnohem lepší umístit ho na plné slunce.

V bezprostřední blízkosti bazénů by se neměly nacházet zahradní grily ani módní a oblíbené zahradní trampolíny. Houpací sítě je taky vhodné umístit dále od bazénu.

Čistota v bazénu

Jako uživatelé bazénu jsme z velké části zodpovědní za čistotu bazénu, ale důležité jsou také zevnější faktory. Kromě přenášených nečistot se do vody dostávají také listy, pyl ze stromů a hmyz. Před vstupem do bazénu je vhodné si očistit nohy ve vaničce sloužící na oplach nohou nebo si je očistit alespoň vlhkým ručníkem, který zachytí část nečistot. Jen bazénové čerpadlo se s takovými nečistotami obvykle neporadí - užitečné pro udržení čistoty bazénů budou také následující výrobky: bazénová hladinová síťka, která zachytí nečistoty. Důležitá je také ochrana před hmyzem: sítě, gely a repelenty je účinně odrazí.

Jak zabránit tomu, aby se z bazénu stal rybník?

Bez ohledu na velikost zahradního bazénu a jeho typu bude obtížné bez speciální bazénové chemie  udržet průhlednost hladiny. Je to uzavřená vodní nádrž, vystavená slunečnímu záření, proto je potřeba použít přípravky, které udržují odpovídající hladinu PH. Bazénová chemie také umožní rychlou ozonizaci nebo chloraci vody a je účinná v boji proti řasám. Můžete si zakoupit také multifunkční tablety, které je potřeba umístit ve speciálním plováku – co zabraní odbarvení povrchu bazénu. Zahradní bazén by měl být také vybaven odpovídajícím krytem nebo plachtou pro samonosné bazény, které ochrání před znečištěním.

Pro celkovou nabídku produktů určených k relaxaci na zahradě a trávení času v zahradních bazénech navštivte obchod BauMax. Čeká na vás přátelská obsluha a široká škála produktů. Zde také najdete podrobné informace o produktech, které pomáhají udržovat čistotu vody v bazénu. Naše výrobky se vyznačují vysokou kvalitou a nízkou cenou.


 

 

 

Zpět