Je plynový gril bezpečný? Fakta a mýty o plynových grilech
Plynové grily jsou stále častější volbou těch, kdo vyznává zdravý životní styl a je milovníkem moderního vaření. Mají mnoho výhod, a proto jejich popularita stále roste. Venku začalo být hezky, takže sezona grilování a relaxace na zahradě pomalu nabírá na obrátkách a nad jarními zahrádkami se začínají unášet lákavé vůně pečeného masa a grilované zeleniny. Abyste si mohli pochutnat na grilovaných jídlech, potřebujete to správné vybavení, kterým plynový gril bezesporu je. Grilování s použitím plynového grilu je snadné, pohodlné a bezpečné. Navíc moderní technologie používané v těchto grilech vám umožní připravovat a jíst plnohodnotná jídla nejen z masa, ale i sezónní zeleniny. Zajímá vás, zda je plynový gril pro vás bezpečný a manipulaci s plynovou láhví zvládne i ten, kdo to dělá poprvé? V tomto článku vám řekneme, jaká pravidla dodržovat, a co nikdy nedělat, aby vždy grilovat bezpečně!
V tomto článku:
1. Plynové grily jsou zdravější než ty na dřevěné uhlí
2. Nasákne grilované jídlo zápach plynu?
3. Regulace teploty plynových grilů
4. Pro bezpečnost používání je nezbytné čištění plynových grilů po každém použití
5. Plynový gril – bezpečné používání plynového grilu
6. Jak provést zkoušku těsnosti plynového systému?
Plynové grily jsou zdravější než ty na dřevěné uhlí
Vědci prověřili, jaké látky vznikají při tradičním víkendovém venkovním grilování. Testovaly se modely na dřevěné uhlí, uhlí a brikety. Výzkum ukázal vysoké hodnoty škodlivých látek při spalování uhlí a briket. Koncentrace pevných částic byla 1000-10 000krát vyšší než typická koncentrace v atmosférickém vzduchu. Zároveň bylo zjištěno, že nejbezpečnější formou je grilování na plynovém grilu, který nikdy nevytváří prakticky žádné nebezpečné látky, na rozdíl od grilu na dřevěné uhlí nebo grilu na brikety. Jak bylo řečeno, plynový gril nabízí nejbezpečnější formu grilování. Pokud si chcete užít jedinečnou chuť a zdravé jídlo, nahraďte svůj gril na uhlí plynovým grilem.
Grilování na plynovém grilu je zdravé, protože se nepoužívají podpalovače obsahující spoustu škodlivých a karcinogenních látek, a jako podpalovač zde slouží plynová láhev. Říká se, že rozmanitost je základ zdravého stravování a na plynovém grilu připravíte nejen maso, ale i grilované fíky, plněné batáty v hořčičné omáčce, celozrnnou pizzu nebo grilovanou paellu. Plus celozrnné cereální produkty a můžete si být jistí, že si s grilováním na čistém propanu nejen vychutnáte jedinečnou chuť pokrmů, ale i výživná jídla nebo barevnou grilovací zeleninu. Proto není důvod váhat nebo mít obavy si pořídit plynový gril. Naopak, to že se vzdáme grilování na uhlících, se na našem zdraví rozhodně projeví k dobru.
Nasákne grilované jídlo zápach plynu?
Lehce sladké, dřevité aroma grilovaných pokrmů na klasických dřevěných uhlících má rád každý. Zajímá vás, zda bude vaše jídlo nasáklé zápachem plynu při grilování na plynovém grilu? Nemusíte se obávat, je to pro vás bezpečné. Plynové grily při grilování jako palivo používají plyn a nevylučují škodlivé látky. Pro naplnění plynových lahví ke grilům se používá propan, a pak směs propan-butanu, která je zdravotně neutrální. Když plynový gril funguje správně, plyn se spaluje na oxid uhličitý, stejně jako na teplo a páru. Můžete grilovat bez obav, že to bude mít vliv na chuť či vůni pokrmů. Při grilování na plynu také můžete zapomenout na hustý dusivý kouř, protože plyn hoří čistě a bez zápachu, a to je rozhodně velká přednost plynových grilů.
Regulace teploty plynových grilů
Pro zdravé grilování je důležitý už samotný proces přípravy pokrmu. Spálené maso má škodlivý vliv na vaše zdraví a zároveň znemožňuje nám vychutnat si chutné ale i zdravé jídlo. Určitě jste někdy při tradičním grilování místo šťavnatého kousku masa dostali spálený. Další nepochybnou výhodou plynových grilů je regulace teploty. Teplotu můžete regulovat díky vestavěnému teploměru ve víku plynového grilu. Teplotu můžete ovládat a libovolně upravovat podle potřeb grilovaného pokrmu. Ocelové víko grilu vám umožňuje udržovat specifickou teplotu po celou dobu grilování. Pamatujte, že ne vše se griluje při stejné teplotě. Tenčí kusy vepřového, jehněčího nebo hovězího masa a hamburgery grilujte při vyšších teplotách a také co nejrychleji. Na druhou stranu pro křehká jídla, jak jsou ryby, kuřata a zelenina, by se měla nastavit střední teplota a také tempo grilování by mělo být pomalejší. Celá pečená kuřata a velké kusy masa by se však měly připravovat při nízkých teplotách, pak budou správně šťavnaté.
Pro bezpečnost používání je nezbytné čištění plynových grilů po každém použití
Po každém použití je velmi důležité grilovací zařízení důkladně vyčistit, a to není jen případ grilu na dřevěné uhlí. Grilování na grilu se zbytky jídla a připálenin je velmi nebezpečné pro vaše zdraví. Proto pokud nechcete neustále drhnut a škrábat gril, vyměňte svůj tradiční gril na uhlí za plynový gril. Udržovat takový gril v čistotě však také znamená víc než jen vypálení před a po použití. Zahradní grily, plynové sporáky a trouby se doporučuje minimálně 2x ročně důkladně vyčistit, vyjmout rošty a hořáky a důkladně vyčistit celý vnitřek. Pokud grilujete velmi často, gril je potřeba důkladně vyčistit častěji než dvakrát do roka. Péče o plynový gril a jeho udržování v čistotě je jednou z nejdůležitějších věcí, jak pro zdraví, tak pro samotné potěšení z grilování.
Plynový gril – bezpečné používání plynového grilu
Plynové grily a grily na uhlí jsou zařízení, která pracují s ohněm a vysokými teplotami nebo horkými prvky. Je nutné používat zdravý rozum a základní bezpečnostní opatření. Plynový gril se zapaluje vždy s otevřeným víkem. Pokud se hořák nezapálí nebo cítíte plyn, nezapomeňte otočit knoflík hořáku, aby zavřít plyn a počkejte několik minut než se plyn odpaří, a zkuste to znovu. Také se ujistěte, že gril a příslušenství ke grilům jsou mimo dosah děti.
Jak provést zkoušku těsnosti plynového systému?
Práce s plynovou láhví vždy obnáší určité riziko. Grily, které se prodávají v Česku, by měly být přizpůsobeny tlaku zdejšího plynu a měly by mít uvnitř dostatek prostoru, aby se tam snadno vešla plynová láhev, zejména ta nejpoužívanější v Česku o hmotnosti 11 kg.
Bezpečnost používání plynové láhve zvýšíte kontrolou těsnosti jejich systému před použitím a zejména po přemístění láhve, protože by mohlo dojít k uvolnění spojů. S tím vám pomůže zkouška těsnosti. Několik tipů, jak na to:
- Připojte regulátor a plynovou hadici k naplněné plynové láhvi a ujistěte se, že jsou všechny kohouty na zařízení uzavřeny.
- Připravte si roztok z vody a saponátu v poměru 1:1.
- Odšroubujte ventil láhve a potřete celý jeho povrch připraveným roztokem.
- Zapněte gril a pozorujte - když není potrubí těsné, objeví se u ventilu vzduchové bubliny.
- V tomto případě je třeba uzavřít plyn a jeho přívod uzavíracím ventilem, utáhnout spojku a poté znovu zkontrolovat. Pokud plyn nadále uniká, nechte zařízení opravit, protože jeho další použití může být nebezpečné.
Samotné plynové láhve je potřeba skladovat v bezpečném místě, ne na přímém slunci, nejlépe ve svislé poloze.
NECHTE SE INSPIROVAT!
Plynový gril nebo gril na dřevěné uhlí, který je zdravější