Jaké vybrat osvětlení do ložnice?

09.11.2022

Ložnice je místnost, kde odpočíváte, relaxujete a čerpáte energii na další den. Zde můžete si také číst. Je to místnost, která je nepochybně velmi důležitá pro každého z nás, a proto je potřeba ji vhodně osvětlit, to znamená dobře vybrat osvětlení. Musí být praktické s menším jasem. Vhodné je zvolit barvu světla, jako je teplá bílá, která vytvoří ve vaší ložnici příjemnou atmosféru a zároveň uklidní. K posteli, na nočním stolku, své místo by měla mít i stolní lampa, která se vám sejde nejen na čtení, ale i v případě že nechcete v noci rozsvěcovat hlavní osvětlení v ložnici. Na co se soustředit, a jak vybrat osvětlení do ložnice? Jaké osvětlení v ložnici bude fungovat nejlépe, a jaký k němu vybrat světelný zdroj? Poradíme!

Postele- Baumax.cz


V tomto článku:

1. Na co se soustředit při výběru osvětlení do ložnice?

2. Stropní svítidla jako hlavní osvětlení ložnice

3. Lustry do ložnice

4. Plafony do ložnice

5. Nástěnná svítidla do ložnice

6. Závěsná svítidla místo nástěnných a nočních lampiček

7. Noční lampičky a lampy na čtení v ložnici

8. A co takhle stojací lampy?

9. Dekorativní osvětlení do ložniceNa co se soustředit při výběru osvětlení do ložnice?

Nejdůležitějším světlem v ložnici je centrální osvětlení. Pro centrální osvětlení stojí za to zvolit svítidla, která dávají rozptýlené světlo odražené od stropu, nasměrované tak, aby nevytvářelo stíny a poskytovalo příjemnou záři. Teplé světlo vám pomůže relaxovat, ale také odpočívat.

Při výběru osvětlení je potřeba vzít v úvahu styl interiéru, který do značné míry určuje, jaké osvětlení se bude k němu hodit. A tak světla, která mají industriální design, se v ložnici klasického nebo provensálského stylu neosvědčí, a naopak, klasické modely nebudou vhodné pro moderní interiéry.

Jak vybrat velikost lampy? Při rozhodování o velikosti svítidel je třeba vzít v úvahu velikost samotné místnosti. Je nesmírně důležité dodržet správné proporce, aby velká stropní lampa svými rozměry nepřitlačila celou místnost.

Postele- Baumax.cz

Stropní svítidla jako hlavní osvětlení ložnice

Základním osvětlením je v tomto interiéru stropní svítidlo, které v této místnosti funguje jako hlavní osvětlení. I když se nepoužívá příliš často, stropní lampa by měla ladit s celkovým aranžmá. Při zvažování, jaké stropní svítidlo vybrat, se zaměřte především na styl, ve kterém bude interiér uspořádán.

Do glamour aranžmá budou skvělé křišťálové lustry nebo lampy s kulatými stínidly z opálového skla. Do industriálního stylu aranžmá se hodí svítidla namontovaná těsně pod stropem, připomínající studiové osvětlení. Do minimalistických interiérů budou dobrou volbou svítidla v podobě LED žárovek na lištách i LED pásky, které lze nasměrovat na strop a vytvořit tak útulnou atmosféru. Na osvětlení skandinávské nebo rustikální ložnice je nejlepší volbou dřevěný lustr a látková stínidla. V moderních ložnicích se nejčastěji používají velké plafony a kovové lustry. Pro stropní osvětlení je vhodné zvolit svítidla se stmívačem na dálkové ovládání, které poslouží, jak na přizpůsobení intenzity světla svým potřebám, tak i k tomu, aby bez vstávaní z postele vypnout světlo. A pro osvětlení šatní skříně si tak můžete vybrat LED pásky nebo LED žárovky.

Lustry do ložnice

Při zvažování, jaké osvětlení do ložnice zvolit, stojí zvolit místo stropního svítidla módní lustr do ložnice. Takové osvětlení ložnice dodá celému aranžmá luxusní charakter. Na osvětlení malých ložnic však nebudou vhodnou volbou.

Lustry mohou poskytovat směrové nebo rozptýlené světlo. Pokud si chcete užít útulnou záři, je lepší zvolit druhou možnost, která interiér rovnoměrně osvětlí. Nezapomeňte vybrat vhodnou led žárovku, protože, jak již bylo zmíněno, zde by měla být teplá barva světla, jelikož vám umožní relaxovat.

Pokud je vaše ložnice zařízena v glamour stylu, zvolte lustry s třpytivými krystaly. Do interiérů ve skandinávském stylu zase volte lustry s klasickými stínidly. Do industriálních a moderních aranžmá pak minimalistický design a kovovou konstrukcí.

Dekoračni osvětlení- Baumax.cz

Plafony do ložnice

Pokud jste majitelem malé ložnice, kde lustry a závěsná stropní svítidla do ložnice nebudou dobře fungovat, podívejte se na nabídku plafonů, protože jsou jako stvořené do malých místností. Přisazené stropní svítidlo prostor opticky zvětší.

Krásně budou vypadat i ve větších interiérech, ale zde mohou být vyžadovány další světelné zdroje. Plafon v moderních ložnicích krásně doplní nástěnná svítidla, stolní lampa, lampičky na noční stolky vhodné při čtení nebo stojací lampy.

Nástěnná svítidla do ložnice

Dalším způsobem, jak osvětlit ložnici, jsou nástěnná svítidla, tedy lampy namontované na stěnách. Umožňují uspořádat interiér estetickým způsobem a ušetřit místo. Dokážou skvěle vytvořit atmosféru intimity, jsou stylovou a decentní dekorací v interiéru. S nástěnnými svítidly směřujícími nahoru místnost opticky zvýšíte, nástěnná svítidla směřujícími dolů opticky sníží strop a dodají interiéru romantickou atmosféru.

Nástěnná svítidla nasměrovaná dolů mohou navíc nahradit tradiční noční lampičky. Je to dobré řešení zejména v malých interiérech, kde nemáte prostor pro umístění nočních stolků po obou stranách postele. Nástěnné lampy, zejména ty s proměnlivou intenzitou světla, mohou být ideálním řešením pro ty, kteří si rádi v posteli čtou. Nástěnná svítidla mají funkční a dekorativní funkci jako svítidla do ložnice.

Dekoračni osvětlení- Baumax.cz

Závěsná svítidla místo nástěnných a nočních lampiček

V poslední době jsou velmi módní alternativou stropních svítidel a nástěnných svítidel jako závěsná svítidla umístěná po obou stranách postele. Pokud nevíte, jaké svítidlo vybrat, takové osvětlení jistě zmodernizuje interiér a ušetří místo v ložnici. Tento typ závěsné lampy může mít stínidla z opálového skla nebo stínidla ze světlé látky.

Noční lampičky a lampy na čtení v ložnici

Noční lampičky s teplou barvou světla jsou nejčastěji volenou variantou do ložnice. Taková barva světla a osvětlení pro noční stolky vybrané pro aranžmá vytvoří v místnosti jedinečnou atmosféru. Jsou také velmi pohodlné, protože jsou po ruce, a můžete je kdykoli vypnout. Nejčastěji se pro dosažení jednotného uspořádání používají dva stejné modely lamp na obou stranách postele. Pamatujte, že při použití tohoto typu lamp v ložnici by měl být spodní okraj stínidla ve výšce, ze které vás nebudou bolet oči, například cca 50 cm od úrovně matrace.

Noční lampička bude úspěšně fungovat jako lampa na čtení. Je dobré zvolit model, který vám umožní ovládat světelný paprsek. Jako takové lampy se skvěle hodí nástěnná svítidla s pohyblivým stínidlem a výsuvnými rameny nebo noční lampičky s možností nastavování stínidla.

A co takhle stojací lampy?

Při výběru stropních svítidel si můžete k nim vybrat i vhodné stojací lampy do vaší ložnice. Stojací lampy jsou zajímavou alternativou k nočním lampičkám a stolním lampám. Stojací lampa může být zdrojem světla, které dobře poslouží v ložnici jako osvětlení místnosti nebo může být skvělým doplňkem ve čtecím koutku s křeslem.

Postele- Baumax.cz

Dekorativní osvětlení do ložnice

Design interiéru atraktivně doplní dekorativní světlo do ložnice. V ložnici nejlépe poslouží LED pásky, girlandy a světelné řetězy typu cotton balls na ozdobu postele nebo závěsů. Při zařizování ložnic v loftovém či industriálním stylu zvolte sadu závěsných svítidel s teplým zářícím světlem led žárovek. Vhodné bude rovněž pomyslet na osvětlení šatní skříně, díky němu si v ní tak snadno najdete to, co potřebujete. Co se týče světelných zdrojů, je dobré vybírat ty úsporné a ekologické, a to vám zajistí LED technologie, které se navíc vyznačuji delší životností než klasické žárovky. Pokud se pro ně rozhodnete, pomůžou vám snížit účty za elektřinu.

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Pohodlná kontinentální postel – jakou si vybrat?


Jak vybrat soklové lišty pro podlahové panely


Originální stolní osvětlení - jak vybrat správné osvětlení stolu?


 

Zpět