Velkoformátové dlaždice – velký formát, ještě větší možnosti

02.08.2020

Velkoformátové dlažby jsou stále běžnějším prvkem povrchové úpravy. Dokonale se hodí do moderního stylu, jsou perfektním doplňkem pro kuchyňský nábytek nebo způsobem, jak zařídit designérskou koupelnu s využitím architektonického betonu, mramoru nebo dřeva. Podívejte se, proč stojí za to si vybrat  rektifikované dlaždice, jak pro ně připravit podklad a na co si při pokládce dávat pozor, aby nás po mnoho let potěšili svým dokonalým vzhledem.

Terasové dlaždice - BauMax
 

Velkoformátové dlaždice ve sprše typu walk-in s lineárním odtokem. Absence viditelných spojů (spár) na stěnách koupací oblasti umožňuje vytvořit jednotný celek se zbytkem koupelny. Obr. Freepik


Velkoformátové dlaždice, teda jaké?

Velkoformátové dlaždice, tzn. dlaždice o rozměrech 120x120 nebo 120x60 cm (stále častěji také ve verzi XXL: 320x160 cm), vytvářejí skvělé možnosti využití. Spousta barev, vzorů připomínajících přírodní suroviny (dřevo, čedič, mramor nebo žula), matná nebo lesklá povrchová úprava - to vše usnadňuje vykouzlit s nimi koupelnu snů. Kromě toho lze v obkladu volně kombinovat dlaždice různých velikostí, aby se vytvořilo méně schematických kompozic a šlo upravit perspektivu.


 

Velký efekt v malém prostoru

Velkoformátové dlaždice mají tu výhodu, že vypadají dobře jak v prostorné koupelně, tak v malé koupelně studentské garsoniéry. Nejoblíbenější metodou uspořádání stěn a podlah s jejich použitím je bezspárová metoda (případně s uchováním velmi úzké spáry). Umožňuje získat dokonale hladký povrch a elegantní, moderní vzhled. Toto řešení poskytuje nejen specifický vizuální efekt, ale také usnadňuje udržování domu v čistotě. Každý den můžete používat jeden produkt k péči o celý povrch.


Dlažba - Baumax

 

Velkoformátové dlaždice ve sprše typu walk-in s lineárním odtokem. Absence viditelných spojů na stěnách koupací oblasti umožňuje vytvořit jednotný celek se zbytkem koupelny. Obr. Freepik

Jak pokládat velkoformátové dlaždice?

V moderních interiérech vybavených v minimalistickém stylu, které používají bílý nábytek a jednoduchá zrcadla, jsou dlaždice velkého formátu nejčastěji umístěny kolmo ke stěnám místnosti. Diamantový vzor se nepoužívá. Obkladač musí zajistit, aby byl povrch pod dlaždicemi stabilní a rovný. Není povoleno zanechat volné místa - může to vést k pozdějšímu uvolnění a prasknutí dlaždic. Tam, kde je potřeba vyrovnat podlahu, je dobré využit samonivelačního potěru. Dodatečný nátěr sníží absorpci vody a zlepší přilnavost. Dobře připravený povrch pro velkoformátové dlaždice má maximální obsah vlhkosti 2%. Je pevný, hladký a čistý.

Na takovém povrchu můžete začít pracovat. Lepící malta se zvýšenou přilnavostí (třída C2) a flexibilitou (třída S1) by měla být aplikována (nanášena) zubovou stěrkou jak na dlaždice, tak na podklad. To umožní vyplnit prostor obkladovým materiálem v optimálním rozsahu (70% pro výrobky umístěné na zdi a 100% na podlaze místnosti s podlahovým vytápěním). Nejpohodlněji se pokládají rektifikované dlaždice, tzn. takové, jejichž okraje byly mechanicky broušeny. Tato forma zpracování dává jistotu, že každý obklad má ostré hrany a že velikost balení odpovídá skutečností (s přesností 0,2 mm). Způsob broušení hran také ovlivňuje konečný výsledek - takto vytvořený povrch vypadá rovnoměrně a jednotvárně. Kvalita však něco stojí. Metr podlahy s rektifikovanými dlaždicemi je dražší ve srovnání s použitím kalibrovaných výrobků.

Dlažby a obklady - BauMax
 

Šedé velkoformátové dlaždice ve svislém uspořádání – zajímavá protiváha k vodorovně umístěnému gresu imitujícímu dřevo. Příklad toho, jak obklady různých rozměrů, barev a orientace, správně sladěné, mohou spolu ladit . Obr. Freepik

Stručně řečeno, velkoformátové dlaždice jsou univerzálním a elegantním elementem povrchové úpravy. Snadno se udržují v čistotě, umožňují vám implementovat nejkreativnější nápady v oblasti uspořádání. Velkoformátové dlaždice vypadají skvěle v koupelnách se sprchou s lineárním odtokem. Jsou také zajímavou alternativou laminátových kuchyňských desek. Díky své odolnosti a eliminaci (odstranění) potřeby impregnace  jsou ideální pro místnosti s vysokou vlhkostí.


 


 

Zpět