Nejdůležitější kritéria při výběru vchodových dveří

12.10.2020

Vstupní dveře do domu nebo bytu musí splnit důležité úkoly. Nejen, že jsou vizitkou domu, ale mají také chránit interiér před hlukem, chladem a nezvanými návštěvy. Vchodové dveře nevybíráme často, proto stojí za to vědět, na co si dávat pozor při jejich nákupu.

Interiérové a vchodové dveře do bytu - Merkury Market

Jak vybrat správnou velikost?

Rozměry vstupních dveří do budov a bytů upravuje stavební zákon. Dle jeho definice standardní rozměry vstupního otvoru s plně otevřeným křídlem má rozměr 90 x 200 cm. To dává člověku průměrné výšky dostatek prostoru, aby se mohl pohodlně dostat dovnitř a ven z domu. Z bezpečnostních důvodů se užší modely nedoporučují.

Velikost vstupních dveří by měla odpovídat rozměrům domu, zejména vstupu a místnosti za nimi, která může být velmi prostorná. Úzké a tmavé předsíně v rodinných domech čím dál častěji ustupují místo prostorné a pohodlné předsíni, ke které lépe ladi širší dveře. 

 

Jaký typ dveří zvolit: dřevěné, plastové nebo kovové?

 

Dřevěné vchodové dveře

Dřevěné vchodové dveře jsou velmi oblíbené, protože jsou vizuálně krásné, odolné a poskytují vynikající tepelnou izolaci. K výrobě se používá hlavně smrkové, borovicové, dubové nebo mahagonové dřevo. Výrobci používají moderní impregnační a ochranná opatření, ale vlhkost je nepřítelem dřeva, proto je lepší montovat je pod střechu, aby byly chráněny před deštěm a sněhem.

Dřevěné dveře také nejsou příliš odolné proti mechanickému poškození a nepředstavují žádnou překážku pro oheň.

 

Plastové vchodové dveře

Používaný k výrobě dveří polyvinylchlorid je speciálně vyztužen, aby mohl plnit skutečnou ochranu budovy. Dveře z PVC mají křídla vyrobené z lisovaných desek s výztuhami na bočních panelech. Vstupní dveře z PVC jsou utěsněny polyuretanovou pěnou a pro zlepšení technických parametrů mají přidány prvky z pozinkované oceli nebo hliníku. Výplň je vyrobena z extrudovaných PVC panelů, hliníkového plechu nebo MDF desky. Tento typ dveří má velmi dobrou tepelnou a zvukovou izolaci. Tyto dveře se nejčastěji  používají jako vchodové dveře do bytů v bytových domech a vícegeneračních domech.

 

Kovové vchodové dveře

Kovové vchodové dveře jsou obvykle vyrobeny ze dvou plechů připevněných k ocelovému rámu. Pro dosažení nejlepší možné tepelné a zvukové izolace se v moderních modelech dveří používá polyuretanová pěna. Kovové dveře jsou velmi odolné vůči jakémukoli mechanickému poškození  a mají vysokou bezpečnostní třídu. Tento typ dveří má různobarevné lakované provedení nebo je potažen folií v dekoru dřeva. Velký výběr, estetika zpracování a skvělé technické parametry činí kovové dveře velmi oblíbenými u zákazníků.

Vchodové dveře -Baumax

Jaké doplňky k venkovním vchodovým dveřím byste si měli vybrat?

Vchodové dveře se obvykle prodávají s klikou a zárubní. Zámky ke dveřím je potřeba zakoupit samostatně. V rodinných domech stojí za to zajistit ochranu vstupu do domu před deštěm. Přístřešky nad dveře se snadno instalují, jsou elegantní a velmi užitečné při hledání klíčů od domu v podzimní šedé sezóně.

 

 

Zpět