Kuchyně ve tvaru U - zajímavé nápady na uspořádání

06.09.2022

Kuchyně ve tvaru U je jedním z lepších způsobů, jak zařídit kuchyňský prostor. Tyto kuchyně do U jsou velmi funkční, jelikož umístění spotřebičů a kuchyňských skříněk je ergonomické, co znamená, že všechno máte po ruce. Mnoho z Vás si může myslet, že kuchyň do U se hodí jen do velkého prostoru, kde je dostatek místa na takové uspořádání. Není tomu tak, uspořádání nábytku do U můžete použít i do malých místností. Podívejte se, jak nejlépe uspořádat kuchyně do U, proč jsou tak oblíbené a jaké možnosti kuchyně do tvaru U svým uživatelům nabízejí.

 

Kuchyně do tvaru U zaručuje pohodlí při práci

 


V tomto článku:

1. Kuchyně do U, tedy jaká?

2. Pro koho je kuchyně ve tvaru U?

3. Výhody kuchyně ve tvaru U

4. Návrh kuchyně ve tvaru U

5. Kuchyně do tvaru U - tipy, inspirace, aranžmá

6. Kuchyň ve tvaru U s dřezem pod oknem

7. Kuchyňský nábytek ve tvaru U v malé kuchyni

8. Kuchyně ve tvaru U – uspořádání zón a pořadí pracovní plochy


 

 


Kuchyně do U, tedy jaká?

Kuchyň ve tvaru U tvoří dvě paralelní řady skříněk spojené třetí, příčnou a obecně kratší. V tomto uspořádání je kuchyňský nábytek většinou uspořádán podél tří stěn. I když to samozřejmě není jediná možnost. Druhou možností je uspořádání u zdi dvou řad kolmo k sobě stojících skříněk s třetí řadou vystouplou do místnosti, která vytvoří tzv. ostrůvek. Tento typ řešení se velmi často vyskytuje v kuchyních otevřených do obývacího pokoje. Kuchyňský ostrůvek v nich vytváří určitou hranici mezi kuchyňskou a obývací částí. Zároveň plní funkci stolu a pracovní plochy.

Každá kuchyně do tvaru U je samozřejmě jiná, takže je těžké jednoznačně mluvit o vzdálenostech, i když ideálně je, pokud vzdálenost mezi linkou je 120 cm. Délky pracovních desek a způsob uspořádání skříněk může záležet od toho, kolik místa máte, ale uspořádání kuchyně vždy vyžaduje dodržení principu pracovního trojúhelníku. Hlavně díky tomu pak bude kuchyňská linka do tvaru U ergonomická.

V moderní kuchyni ve tvaru U je jedna část linky obvykle zastavena shora dolů. Sem patří všechny vestavěné spotřebiče, včetně lednice, trouby a mikrovlnné trouby. Další dvě obsahují jen stojící kuchyňské skříňky s pracovní deskou. Případně pokud jsou umístěny u zdi v uzavřených prostorech, jsou nad nimi závěsné skřínky či rovněž velmi oblíbené otevřené police.

 

Kuchyně do U s prostorem pro potřebné nádobí

 

Pro koho je kuchyně ve tvaru U?

Kuchyně ve tvaru U je mimořádně praktickým řešením, které se v poslední době těší stále větší oblibou. Moderní byty, které mají otevřený prostor do obývacího pokoje se stále častěji zařizují nekonvenčním způsobem a využívá se ergonomický design. Kuchyně ve tvaru U dokonale zapadá do půdorysu otevřeného prostoru, protože linka odděluje kuchyňskou část od zbytku místnosti, a dokonale tento prostor organizuje. I když se na první pohled zdá, že tento typ uspořádání vyžaduje hodně místa, v praxi stačí k uspořádání linky do U i malá místnost. Pokud tedy přemýšlíte, zda může být tento typ vhodný i do vašeho prostoru, můžeme s vysokou pravděpodobností říci – Ano! Proč? To se dozvíte v další části článku.

 

Kuchyň do U je zajímavým řešením

 

Výhody kuchyně ve tvaru U

Je potřeba přiznat, že kuchyně ve tvaru U má mnoho výhod. Tím nejdůležitějším je dostatek pracovní a odkládací plochy, nezbytné v každé kuchyni při přípravě jídel. Stojící kuchyňské skříňky s uzavřenými policemi, pohodlnými zásuvkami nebo cargo koši dokážou prostor dokonale zorganizovat. A přeprava jídla v takovém interiéru bude pro vás opravdovým potěšením.

Druhou důležitou výhodou otevřené kuchyně do U je velká pracovní plocha, která usnadňuje každodenní činnosti v kuchyni. 

Další výhodou kuchyně do U je maximální využití prostoru. Tento typ uspořádání rovněž umožňuje využití principu pracovního trojúhelníku, u kterého tři vrcholy tvoří: lednička, dřez a sporák. Takové uspořádání nám umožnuje více efektivní pohyb mezi varnou deskou, dřezem a lednicí. Díky využití principu pracovního trojúhelníku máte při vaření vše na dosah ruky.

 

dokončení stěny dlaždicemi

 

Návrh kuchyně ve tvaru U

Velké a malé kuchyňské prostory vyžadují dobrý návrh kuchyňské linky, úložného prostoru a spotřebičů . Hlavně je zde důležité přizpůsobení uspořádání nábytku velikosti interiéru, protože jen tak dostihneme ergonomii místnosti. Návrh kuchyně byste měli proto nechat profesionálům, kteří se na interiér podívají odborným okem a řeknou vám, jak nejlépe naplánovat všechny prvky vybavení. Na vás je pak volba stylu a barvy kuchyňské linky. Plánování je zvláště důležité, pokud máte malou kuchyň, kde se počítá každý centimetr volného prostoru. Pokud tedy váháte, zda zařídit kuchyň do tvaru U - naše odpověď zní Ano. Vyplatí se to udělat, protože díky tomu, že budete mít dostatek pracovní plochy, vaše každodenní příprava jídel v kuchyni bude pohodlnější ale i příjemnější.

 

Kuchyně do tvaru U - tipy, inspirace, aranžmá

Kuchyně do U jsou hodně populární, a můžou mít mnoho zajímavých variant. Připravili jsme pro vás oblíbené, nejzajímavější typy, které mohou posloužit jako inspirace či tip pro uspořádání té vaší kuchyně.

 

Kuchyň ve tvaru U s dřezem pod oknem

Kuchyně ve tvaru U s dřezem umístěným těsně pod oknem je jedním z nejčastěji volených řešení, které se nabízejí. Umožňuje vám nejen připravovat jídlo, ale rovněž mít přehled o dění venku. Použití stěny s oknem na umístění dřezové skříňky je opravdu zajímavé a zároveň ergonomické řešení. Dává nám možnost při umývání nádobí, které zrovna není oblíbenou činností, na chvíli se odpoutat a pokoukat ven. Za zmínku stojí, že podobným způsobem máte možnost zařídit kuchyňský kout spojený s obývacím pokojem. Otevřená kuchyně ve tvaru L nebo U je oblíbeným řešením v případě malých bytů v paneláku, kde naše kuchyň nemá většinou velký prostor.

 

bílá kuchyně v českých domácnostech

 

Kuchyňský nábytek ve tvaru U v malé kuchyni

V malých místnostech se můžete úspěšně vzdát visících, masivních skříněk a místo nich zavěsit pouze otevřené police, závěsné lišty a organizéry. Tato úprava opticky zvětší prostor malé úzké kuchyně ve tvaru U.

Aby ušetřit místo, a získat více úložného prostoru, vyplatí se využít prostor v rozích – skříňky a zásuvky instalované v těchto místech mohou být opravdu prostorné a jejich hloubka umožní uskladnit vše potřebné. Najde se v takovém interiéru místo pro stůl? Ano, můžete si vybrat malý čtvercový model a umístit jej na konec řady skříněk. V opravdu malé kuchyni dobře poslouží rozkládací nebo výsuvná stolní deska, kterou lze v případě potřeby použít jako další pracovní desku.

Malá kuchyně ve tvaru U může být otevřena do obývacího pokoje - bez ohledu na to, zda se kuchyň nachází v domě nebo v bytě. Nábytek do U je v tomto případě umístěn napříč místností tak, že jedna ze stran směřuje do obývacího pokoje, a rozděluje tak část mezi kuchyní a obývacím pokojem.

 

Kuchyně ve tvaru U – uspořádání zón a pořadí pracovní plochy

Aby bylo používání vaší kuchyně ve tvaru U při přípravě jídla a vaření pohodlné a funkční, vyplatí se při jejím uspořádání dodržovat pravidlo pěti zón. To znamená, že se vše - nábytek a spotřebiče musí uspořádat v následujícím pořadí:

 

Zóna odkládání a skladování zásob

Zde vybalíte a uložíte všechny zásoby, takže tato oblast by měla být nejblíže vchodu. V této části bývá lednice a šuplíky či skříňky na uskladnění suchých potravin, zavařenin a konzerv a také pracovní deska na vybalování nákupů.

Zóna skladování kuchyňského vybavení

Tedy místo pro předměty každodenní potřeby, jako jsou nádobí, příbory, sklenice, šálky, kuchyňské náčiní a nádoby a také domácí spotřebiče.

Zóna umývání neboli mokrá zóna

Část kuchyně určená pro dřez, myčku, popelnici nebo uložení čisticích prostředků.

Zóna přípravy jídla - srdce kuchyně

Tahle část se neobejde bez pohodlné pracovní desky. Vyplatí se zde také postarat o snadný přístup k drobnému kuchyňskému vybavení, jako jsou kuchyňské roboty, tyčové mixéry, stejně jako jsou příbory, prkénka či koření nebo olej.

Zóna vaření a pečení

Tady patří část linky s troubou, digestoří a varnou deskou. Zde je obvykle místo pro uložení hrnců, pánví nebo pekáčů a také stolní deska stolu, která vám umožní servírování pokrmů.

Pokud zrovna stojíte před volbou, jaké uspořádání kuchyně zvolit, a váháte mezi kuchyňskou linkou ve tvaru U nebo L či mezi jinými možnostmi, více inspirací a produktů najdete na stránkách našeho internetového obchodu. U každé kuchyňské sestavy najdete všechny potřebné informace, ohledně velikostí, materiálů, barvy provedení a možností uspořádání. Stačí už pouze vybrat, co se vám líbí nejvíce.

 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Rozměry kuchyňských skřínek


Jak vyčistit zažloutlý nábytek -4 účinné způsoby čištění nábytku


Kuchyň a skandinávský styl - jak zařídit interiér? 5 tipů

 

Zpět