Jak tapetovat? ABC tapetování svépomocí

05.07.2022

Tapety na zdi jsou mimořádně efektním dokončovacím materiálem, který umožňuje rychlé a relativně snadné osvěžení aranžmá a zamaskování nedokonalostí stěn bez nutnosti provádět důkladnou, často nákladnou rekonstrukci. Navíc v současné době, tapety jsou vyhledávaným trendem nejen do klasických, ale i moderních aranžmá. Naši zákazníci se proto často ptají, jaké tapety do jaké místnosti vybrat, ale také i jak správně tapety na stěně nalepit? Má cenu dělat tuto práci samému? A pokud ano, jak si jednotlivé pruhy tapet připravit a přilepit na stěny? Pro ty, kteří by to rádi udělali svépomocí, ale mají určité obavy, jsme připravili speciálního průvodce, který vám ukáže, jak v několika jednoduchých krocích připravit stěny před tapetováním, jakým způsobem je snadno můžete nalepit, aby provést lepení bez chyb.

Z průvodce se dozvíte, o čem tapetování je, co si připravit před zahájením prací a jak pruh tapety optimálně a ekonomicky ořezat a upravit jejich vzor tak, aby vznikl jednotný a estetický celek. Naši odborníci připravili pro vás popis existujících druhů tapet a osvědčené způsoby nanášení lepidla, díky kterým se vyhnete náhodnému slepení tapety. Prozradí vám, jakým způsobem správně tapetovat rohy a všechny další těžko dostupné plochy v místnosti.


V tomto článku:

1. Výběr tapety – záleží na typu tapety?

2. Typy, určení a vlastnosti tapet – průvodce tapetováním

3. Tapetování krok za krokem

3.1. Tapetování krok I – příprava podkladu

3.2. Tapetování krok II – příprava lepidla

3.3. Tapetování krok III – volba způsobu nanášení lepidla

3.4. Tapetování krok IV– kde začít?

3.5.  Krok V – lepení tapety



Výběr tapety – záleží na typu tapety?

Na trhu je k dispozici mnoho různých typů tapet. Ty vyrobené podle nejvyšších standardů a nejnovějších technologií jsou vhodné nejen do obývacího pokoje a ložnice, ale také do kuchyně a koupelny! Atraktivní vzory, barvy a textury dávají opravdu široké možnosti, pokud jde o aranžmá interiéru. Než se však pustíte do zdobení stěn, seznamte se s jejich typy a vlastnostmi, aby se vám snadno rozhodovalo, které typy budou pro váš interiér nejlepší. Tyto znalosti vám navíc pomohou vybrat dekorační prvky šité na míru charakteru a potřebám místnosti. Ukazuje se, že není tapeta jako tapeta a její typ má velký význam, pokud jde o následné použití. Aby dekorace na zeď splnila vaše očekávání, je potřeba vybrat vhodný typ tapety.

Typy, určení a vlastnosti tapet – průvodce tapetováním

Na českém trhu se nabízí několik typů tapet s různými vlastnostmi a určením. Nejoblíbenější jsou:

• papírové tapety;

• vinylové tapety;

• vliesové tapety;

• korkové tapety;

• textilní tapety;

• sklovláknité tapety.

Většinu tapet lze zakoupit v tzv. euro roli o šířce 0,53 m a délce 10,05 m. Na obalu každého výrobku najdete kromě údajů o šířce a délce, také údaj o povrchu, na jaký je určen. Navíc speciální symboly, které definují vlastnosti povrchové úpravy stěn, jako je odolnost vůči vlhkosti, světlu, oděru atp.

Tapetování krok za krokem

Bez ohledu na to, zda jste se rozhodli nalepit papírové tapety nebo modernější sklovláknité tapety či vliesové tapety, níže uvedené kroky vám pomohou je nalepit správně, tak aby se vám netvořily na stěně nevzhledné bubliny a celek vypadal esteticky.

Tapetování krok I – příprava podkladu

Správná příprava stěny je jednou z nejdůležitějších etap prací, je rozhodující pro jejich průběh a konečný vzhled tapety na zdi. Jak správně připravit stěnu? To do značné míry závisí na tom, jakou povrchovou úpravou je aktuálně pokryta. Na surovou stěnu ze sádrokartonu nebo omítky by měl být aplikován základní nátěr. Savé povrchy natřete základním nátěrem nebo lepidlem na tapety zředěným vodou.

Tam, kde byla místnost natřena emulzní barvou, je třeba ji otřít speciálním přípravkem obsahujícím jedlou sodu. Ostatní typy barev by měly být odstraněny a stěna znovu natřena základním nátěrem. Největším problémem mohou být staré tapety. Silné vrstvy starých tapet je nutné před dalšími pracemi pečlivě odstranit, stěnu vyrovnat a provést penetraci.

Naši zákazníci se často ptají, zda je možné na staré tapety nalepit novou. Takové řešení bychom nedoporučovali, protože je těžké posoudit, jak se bude stará tapeta chovat pod vlivem zatížení novou vrstvou povrchové úpravy.

Tapetování krok II – příprava lepidla

Vybrat si můžete ze dvou typů lepidel – hotových nebo pro další zpracování. Zatímco hotové lepidlo nevyžaduje žádnou speciální přípravu, to pro další zpracování je nutné řádně připravit. Zde doporučujeme přečíst si návod, v jakém poměru jej namíchat. Nikdy to nedělejte na oko. Správné proporce jsou nesmírně důležité.

Pamatujte, že lepidlo, které aplikujete, musí být čerstvé! Zvětralé, dlouho ležící ztrácí cenné vlastnosti, což může mít negativní vliv na konečný výsledek.

Na druhou stranu lepidlo na stěnu by se mělo natírat pouze na plochu o něco větší, než je výška a šířka pruhu tapety, který se bude lepit. V opačném případě může lepidlo vyschnout a nebude správně držet.

Pozor! Při nákupu je nutné vybírat podle toho, z jakého materiálu je vaše tapeta vyrobena. Jen tak budete mít jistotu, že pruhy tapet se neodlepí. Když si nejste jistí, lépe se při výběru poraďte s odborníkem.

Tapetování krok III – volba způsobu nanášení lepidla

Odborníci na rekonstrukční a dokončovací práce se shodují, že existují dvě možnosti aplikace přípravku: na zeď nebo tapetu. Způsob aplikace bude pokaždé záviset na typu tapety, kterou si vyberete. V případě papírových tapet by se lepidlo mělo nanášet přímo na tapetu a v případě vliesových tapet je lépe nanášet lepidlo přímo na stěnu.

Tapetování krok IV– kde začít?

Jednou z nejběžnějších metod tapetování je začít pracovat od rohů místnosti. Vzhledem k tomu, že standardní role tapety je široká 53 cm, můžete vodováhou a tužkou nakreslit na stěnu svislou čáru, která bude v rovině s jejím okrajem. Vždy si ponechte 2 cm - 3 cm pruh tapety navíc proto, aby ji přesně oříznout v rohu místnosti. Udělejte totéž na levé a pravé straně rohu.

Krok V – lepení tapety

Způsob lepení tapety se odvíjí od způsobu nanášení lepidla. Papírové pruhy tapety natřené lepidlem začněte pokládat od horního okraje stěny – u stropu. Pokud jste na zeď nanesli lepidlo přímo na zeď, zarovnejte okraj tapety u podlahy a poté odviňte pruh podél zdi ke stropu. Poté tapetu opatrně ořízněte na okraji, tak aby zůstal mírný přesah. V případě těžko dostupných míst, jako jsou rohy, přitlačte tapetu ke stěně pomocí tapetářské přítlačné špachtle. Spoje k sobě přitlačte gumovým válečkem. Pozor! Váleček není vhodné používat v případě ražených tapet.

Když je lepený pruh tapety v jedné rovině se stěnou, všechny malé nerovnosti a vzduchové bublinky odstraňte speciálním kartáčem nebo válečkem. Pro správné vyhlazení pruhu přitlačte váleček do středu tapety a poté jej přetáhněte směrem k okraji – tento pohyb opakujte po celé ploše, dokud nedosáhnete požadovaného zarovnání. Přebytečné lepidlo odstraňte čistým hadříkem. Vyhlazení povrchu je důležitou fází práce, proto by se mělo provádět s náležitou péčí. Jen tak můžete dosáhnout uspokojivého výsledku.

Nyní zbývá pouze odstranit přesahy tapety. Chcete-li to provést, použijte nůž na tapety a opatrně ořízněte konce a přesně je narovnejte k okraji stropu a podlahy.

Tapety jsou v současné době velmi módním prvkem povrchové úpravy, kterou často volí bytoví designéři pro tvorbu zajímavých aranžmá. Pokud zrovna volíte typ povrchové úpravy stěn do vašeho interiéru, podívejte se na nabídku papírových, vliesových tapet a také foto tapet, které jsme pro vás připravili v našem internetovém obchodě BauMax. Množství dostupných vzorů a barev umožnuje vybrat dekor vhodný pro jakýkoliv styl uspořádání. Je jen na vás, zda zvolíte moderní geometrické vzory, rostlinné motivy či imitaci jiné povrchové úpravy na zeď. S výsledným efektem budete rozhodně spokojení.

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Jak vystavit fotografie doma - navrhujeme nejzajímavější řešení!


Jak olemovat koberec doma


Nejmódnější koberce -Klasika, která se vždy ubrání


 

Zpět