Jak čistit nábytek? Domácí způsoby

19.06.2021

Nábytek- Baumax.cz

 

 

Pokud chceme, aby si náš nábytek v průběhu let uchoval svůj estetický vzhled, musíme se o něj starat - pravidelně odstraňovat prach a čistit jeho povrch vhodnými metodami. Stojí za to vědět, že k péči nemusíte používat speciální čisticí prostředky. Místo nich stojí za to použít přírodní prostředky, které si můžete snadno vyrobit sami. Domácí metody čištění nábytku znamenají nejen značné úspory, ale jsou také ekologické a nevystavují nás kontaktu s látkami, které dráždí pokožku a dýchací cesty.


V tomto článku:

1. Nelakovaný dřevěný nábytek

2. Dřevěný nábytek lakovaný nebo politurovaný

3. Co stojí za to vědět o péči o kožený nábytek domácími způsoby?

4. Čištění bílého nábytku do kuchyně a obývacího pokoje

5. Domací způsoby čištění ratanového a proutěného nábytku


 

Čištění dřevěného nábytku v kuchyni a obývacím pokoji

Existuje mnoho domácích způsobů čištění dřevěného nábytku v závislosti na typu povrchové úpravy (ochranný povlak nebo jeho absence, barva a druh dřeva).

Nelakovaný dřevěný nábytek

Ihned po otření prachu umyjte dřevěné povrchy louhovaným černým čajem (použijte několik čajových sáčků nebo několik lžiček na jeden litr vroucí vody). Po ochlazení jemně aplikujte odvar hadříkem na nábytek, který potřebuje osvěžit, poté jej otřete do sucha, čímž prohloubíte přirozenou barvu dřeva.

Nelakovaný nábytek lze umýt také houbičkou na nádobí namočenou v teplé mýdlové vodě. V tomto případě je velmi důležité rychle očistit povrch, jinak voda vsákne do dřeva a způsobí jeho ztmavnutí.

Pro čištění a renovaci dřevěného nábytku bude vhodný také další domácí přípravek. Vyrábíme jej smícháním zvlhčujícího olivového oleje (sklenice), vinného octa pro odstranění skvrn (půl sklenice) a zesvětlující citronovou šťávou (několik kapek). Nejvhodnější je nalít takovou směs smíchanou s vodou do postřikovače a přidat pár kapek vonného oleje, například levandulového. Směs nastříkáme na povrch dřevěného nábytku, který poté krouživými pohyby vyleštíme hadříkem a necháme zaschnout.

Nelakovaný nábytek lze také ošetřit tak, aby jej stylizovat jako starožitný tak, že do něj štětcem vetřeme ohřátý lněný olej. Olej necháme působit tři hodiny, následně sebereme jeho přebytek a po několika dalších hodinách povrch nábytku vyleštíme rýžovým kartáčem zabaleným do flanelové látky, dokud nedosáhneme požadovaného lesku.

Jinou metodu používáme na dubové dřevo. Zahřátou směs piva (1 litr), včelího vosku (1 čajová lžička) a práškového cukru (1 polévková lžíce) naneseme na povrch nábytku a po vyschnutí vyleštíme.

A jak odstranit úporné bílé skvrny od rozlité vody nebo mokrých sklenic ze dřeva? Stačí je potřít korkovou zátkou na víno, poté je otřít mírně navlhčeným hadříkem a je hotovo. Ocet smíchaný ve stejném poměru s olivovým olejem zvládne tento úkol také bez problémů.

Dekorace- Baumax.cz

Dřevěný nábytek lakovaný nebo politurovaný

O dřevěný lakovaný nábytek (politura nebo lak) se pečuje mnohem snadněji než o surové dřevo, protože má hladký povrch, který neabsorbuje nečistoty. Při čištění sady kuchyňského nábytku nebo dřevěného nábytku v obývacím pokoji můžete místo čisticího prostředku použít hadřík namočený v jemně zahřátém octu a po zaschnutí otřít jeho povrch včelím voskem a nakonec vyleštit.

Pokud si všimneme jakýchkoliv škrábanců na dřevěném nábytku, stačí použít terpentýn a poškrabané místo znovu vyleštit. Další osvědčenou metodou je nanést na poškozené místo tenkou vrstvu vazelíny a nechat ji několik hodin působit. Poté vazelínu vetřít do dřeva suchým hadříkem nebo to udělat pomocí vlhkého hadříku a nahřáté žehličky, kterou přiložíme na mokrý hadřík.

K odstranění nečistot z lakovaného dřevěného povrchu můžete také použít hadřík namočený ve vodě s mýdlem a čpavkem (jedna sklenice na litr vody), nezapomeňte místo po čištění rychle otřít.

Komody- Baumax.cz

Co stojí za to vědět o péči o kožený nábytek domácími způsoby?

Udržovat v čistotě nábytek, jako jsou křesla nebo pohovky do obývacího pokoje, není obtížný úkol. Vystačí jej často utírat od prachu a vyčistit jej dostupnými přípravky každých pár týdnů – to platí v případě přírodní a umělé kůže. V žádném případě nepoužívejte bělidla, rozpouštědla nebo přípravky s alkoholem, petrolejem nebo amoniakem, které by mohly kůži poškodit (způsobit změnu její barvy nebo praskání kůže). Jednoznačně však doporučujeme osvědčené domácí metody:

Ekologická (umělá) kůže se čistí bavlněným hadříkem navlhčeným ve vodě s dodatkem šedého mýdla a následné vytírá do sucha. Po hodině, až povrch celkem vyschne, je potřeba kůži otřít mastným přípravkem, například olejem, který dodá lesk a zvýší její odolnost vůči nečistotám.

Nábytek z mnohem měkčí přírodní kůže je třeba čistit trochu jinak. Pokud si všimneme skvrn, můžeme použít roztok rostlinného oleje (půl sklenky) a octa (3/4 sklenky), který pomocí rozprašovače naneseme na skvrnu a poté otřeme měkkou látkou. Nakonec je potřeba vetřít včelí vosk do kožených povrchů a teprve alespoň po hodině působení vyleštit.

Zajímavým a dobře známým způsobem, jak osvěžit kožené čalounění, je namazat jej vaječným bílkem, vyšlehaným na tuhou pěnu. Po několika hodinách celek voskujeme a leštíme. To zlepší vzhled kůže a dodá ji jemný lesk.

Pokud si všimneme, že kůže v průběhu let ztvrdne, můžeme obnovit její pružnost pomocí směsi jedlého oleje (3 polévkové lžíce), nízkotučného mléka (3 polévkové lžíce), terpentýnu (3 polévkové lžíce) a octa (1 polévková lžíce). Takový přípravek vetřeme měkkým hadříkem do čalounění a následně provedeme standardní impregnaci.

Nábytek- Baumax.cz

Čištění bílého nábytku do kuchyně a obývacího pokoje

Bílý kuchyňský nábytek a nábytek do obývacího pokoje v lesku můžeme osvěžit natřením jej nadrcenou křídou namočenou ve vodě. Po její odstranění nábytková čela natřeme voskem, co obnoví jejich původní lesk. Neméně účinnou metodou je čištění bílého nábytku vodou s jarem, který rychle odstraní mastné skvrny.

Oproti tomu modulární kuchyňský nábytek a bílá matná kuchyňská čela získají svůj původní odstín poté, co je otřete roztokem vody a octa nebo vody a jedlé sody. Kuchyňské skřínky nelze otírat kruhovými pohyby, které by mohly způsobit nevzhledné pruhy.

Jídelní sety- Baumax.cz

Domací způsoby čištění ratanového a proutěného nábytku

Nábytek tohoto typu se nesmí umývat vodou, aby nezmatněl a nezešedl. Na druhou stranu, roztok vody (5 lžící) s citronovou šťávou nebo octem (2 lžíce) a peroxidem vodíku (2 lžíce) je perfektní pro mytí ratanu a proutí. V takto připraveném roztoku namočte rýžový kartáč a otřete povrch nábytku a odstraňte z něj veškeré nečistoty.

 

Čistý ratanový a proutěný nábytek je vhodné chránit proti praskání a vysychání. Osvědčenou metodou proti tomu je jejich natření nahřátým rostlinným olejem, který se také používá pro impregnaci nábytku a osvěžení jeho vzhledu.

Noční stolky- Baumax.cz

Inspirujte sie!!!

Nábytek do kuchyně Lucjan Nábytek do kanceláře Kora Nábytek do obývacího pokoje Tadeusz Ložnicový nábytek Miro

 

Zpět