Ikony československého designu - nábytek z doby minulé, který si dnes podmaní vaše srdce!
Nábytek a doplňky z dob Československa zažívají velký návrat a stávají se skutečným hitem současných interiérů. Kdysi opomíjené kusy, které dlouhá léta ležely na půdách, ve sklepech či garážích, dnes získávají druhý život a znovu zdobí české domácnosti. Komody, vitríny, obývací stěny s vysokým leskem, křeslo Ton, skořepinová židle nebo ikonické křeslo Tatra – to vše patří k pokladům československého designu, které si nacházejí nové místo i v moderních bytech.
Retro styl se vrací do módy, ale je důležité ho neplést s vintage. V případě československého nábytku mluvíme o designu typickém pro 50., 60. a 70. léta minulého století – stylu, který dnes oslovuje nejen pamětníky, ale i mladší generace. Mnoho těchto ikonických kousků se navíc opět začíná vyrábět v novém provedení, často s důrazem na původní tvary, ale s moderními materiály a technologiemi.
V tomto článku:
1. Nábytek z dob Československa – žhavý trend letošní sezóny
2. Krátká historie československého nábytkového designu
3. Nábytek z dob Československa v novém provedení
4. Nejzajímavější křesla z dob Československa
5. Skořepinová křesla – elegantní sedák na vysokých nohách
6. Židle z období Československa
7. Obývací stěny – klasický příklad nábytku z dob Československa
Nábytek z dob Československa – žhavý trend letošní sezóny
Které kusy nábytku dnes bytoví designéři a milovníci retro stylu nejčastěji vyhledávají a oceňují? Největší pozornost věnují současným kouskům, které si v minulosti svým originálním vzhledem podmanily srdce uživatelů a zazářily na výstavě EXPO Brusel 1958, kde získaly uznání doma i v zahraničí. Připravili jsme pro vás krátkého průvodce designovými ikonami z dob Československa. Představujeme v něm nejzajímavější modely, které dnes slouží jako ceněné prvky nejen do vintage interiérů.
Krátká historie československého nábytkového designu
Historii československého nábytkového designu 2. poloviny 20. století úzce spojujeme s výstavou EXPO 1958, kde Československo úspěšně představilo své návrhy. Architekti a designéři tehdy ukázali, že se dokážou odlišit od tehdejších uniformních trendů – jejich práce vynikaly originalitou, moderním vzhledem a precizním zpracováním.
Na výstavě jsme mohli obdivovat nejzajímavější produkty československého nábytkářského průmyslu: unikátní obývací křesla, stylové židle, obývací stěny a také doplňky jako sklo nebo textilie. Nedostatek kvalitních materiálů a moderních technologií nutil designéry i výrobce k mimořádné kreativitě. Při výrobě sektorového nábytku proto používali překližku, čela a korpusy upravovali do vysokého lesku. Čalouněná křesla a pohovky stavěli na typických dřevěných nohách – buď ohnutých, nebo směrem dolů zužujících se. Stolové desky pak často vyráběli ze skla nebo umělých laminátů. Díky této vynalézavosti vznikl nábytek, který nejen obstál v době svého vzniku, ale i dnes inspiruje svou estetikou a funkčností.
Nábytek z dob Československa v novém provedení
Návrhy nábytku, které v 50. a 60. letech často končily svůj život jako prototypy nebo jen krátké série, jsou přesto dodnes ikonami československého designu. V interiérech se objevují jako opravdové designové skvosty, a jejich vzhled těší srdce všech milovníků retro interiérů. A hlavně se do nich skvěle hodí.
V době vintage módy oceňujeme design z 50., 60., 70. let 20. století. S nostalgií vzpomínáme na stoly, křesla, komody a skříně známe z dětství. Renovované či navržené v nové verzi znovu oslovují a inspirují.
Nejzajímavější křesla z dob Československa
Za návrhy křesel z tohoto období stáli vynikající designéři, kteří v rámci projektu ve své praxi vytvořili mnoho zajímavých a naprosto originálních modelů. Ty bohužel nebyly vždy sériově vyráběny. Názvy křesel z tohoto období někdy obsahují jméno designéra a někdy vycházejí ze sériového čísla. Mezi mnoha modely si zvláštní pozornost zaslouží klubové křeslo, křeslo Ton či skořepinové křeslo.
Křeslo Tatra – kvintesence československého designu
Křeslo Tatra od nábytkářské firmy Tatra Pravenec, které je návrhem od architekta J. Šmídka. Křeslo navazuje na světovou výstavu Expo Brusel 1958, má dřevěnou konstrukci, tvarované dřevěné područky a čalouněný sedák a opěrák. Dodnes je to jeden z nejoblíbenějších příkladů československého designu.
Křeslo mělo velmi charakteristický čalouněný sedák a opěrák z potahové látky v mnoha různých barvách. Charakteristickým znakem křesla byly dřevěné ohýbané područky. Po téměř celé období Československa vévodilo nejen v bytech, ale i na úřadech a dalších veřejných institucích. Potkat jsme ho mohli všude, proto je dnes skvělým příkladem tehdejšího designu.
Současně je křeslo lahůdkou pro všechny, kteří milují retro design. Po renovaci bude úspěšně zdobit interiér obývacích pokojů v retro nebo moderním stylu.
Křeslo TON
Ikonické křeslo TON rovněž od architekta Jaroslav Šmídka. Toto křeslo je dalším příkladem a kvintesencí nábytkářského československého designu. Područky z ohýbaného dřeva a dřevěné podnoží, čalouněný sedák, ergonomický sedák a opěrák udělaly z křesla TON Brusel oblíbenou volbu pro aranžování různých interiérů.
Dnes je to právě křeslo TON, stejně jako ostatní nábytkové kusy od československých designérů, ideální alternativou k těžkým a masivním křeslům ušákům. Hodí se do malých interiérů bytů v paneláku, ale i v prostorných obývacích pokojích rodinných domů.
Křeslo Halabala
Křeslo s výrazně ohýbanými opěradly a měkkým barevným čalouněním od českého nábytkového designéra Jindřicha Halabaly se dodnes těší uznáním v Česku, ale také na světě, a je požadovaným kusem vybavení pro milovníky retro aranžmá.
Skořepinová křesla – elegantní sedák na vysokých nohách
Jsou zde i kusy nábytku z dob Československa, které získaly výjimečné uznání současných dekoratérů a designérů. Jedním z nich je skořepinová křeslo. Křeslo navržené v 70. letech, které se v průběhu let těší neustálé oblibě a je jedním z nejoblíbenějších prvků vybavení pro všechny glamour a art deco interiéry.
Skořepinová křesla mají kulatý sedák a charakteristické opěradlo. Jejich základem jsou vysoké elegantní kovové nohy. Skořepinová křesla v moderním provedení vévodí v prodejnách nábytku a jsou jedním z nejžádanějších kusů nábytku v posledních letech.
Židle z období Československa
Druhým, vedle křesel, standardním kusem nábytku z dob Československá byly židle. Tyto kusy nábytku zdobily v minulosti velké a malé byty, kanceláře a veřejné prostory, a stejně jako například křesla se staly ikony československého designu. K nejvíce charakteristickým příkladům židlí patří ty od společnosti Jitona a Tatra. Obě tyto společnosti uváděli trendy nábytkovému průmyslů v dobách Československa. Velmi populární byly také umakartové židle s pevnou kovovou kostrou.
Obývací stěny – klasický příklad nábytku z dob Československa
Je těžké nezmínit ještě jeden charakteristický prvek vybavení československého designu – obývací stěnu, což je sektorový nábytek skládající se z mnoha volně umístěných dílů. Obývací stěna z tohoto období, ale i křesla a židle mají dnes svou moderní verzi a nadále úspěšně zdobí interiér domů a bytů. Jedním z nejvýznamnějších příkladů z této kategorie a ikonou této doby je jednoznačně komoda U-453, která je výsledkem práce architekta Jiřího Jiroutka, který komodu navrhl pro tehdejší podnik Praha. O tom že byla faktickým designovým skvostem, svědčí to, že se vyráběla celých 20 let, a zapsala se jako ikona československého designu. Není divu, že se její výroba nyní obnovila, a to za podpory architekta Jiroutka.
Jak je vidět, kvalitní věci a designový nábytek neztrácí svůj půvab, a jeho nadčasový vzhled a funkčnost bude moci být součástí i dnešních interiérů a těšit nás svým designem, který nepominul ani za více než 50 let, a přetrval až do dnešního dne.
NECHTE SE INSPIROVAT!
Křeslo ušák – k čemu se hodí? Podívejte se na nejzajímavější aranžmá letošní sezóny!
Křesla do obývacího pokoje – vybíráme ty nejlepší modely
Vybíráme pohodlné křeslo na čtení - zkontrolujte, které modely stojí za pozornost