5 věcí, které musíte vědět před výběrem interiérových dveří

06.10.2020

Interiérové dveře jsou velmi podceňovaným prvkem zařízení domu a bytu. Většinou zakoupení dveří před vytvořením konečného plánu zařízení interiéru nebo podědění po předchozích majitelích, nesplňujé naše užitkové a estetické očekávání. Vybrat krásné a funkční dveře není snadné. Výroba na objednávku může trvat až několik týdnů a řada standardních řešení je tak různorodá, že rozhodování může být obtížné. Jak si vybrat dveře? Jaké rozměry jsou typické? Poradíme!

 

Vnitřní rozměry dveří

Interiérové dveře - Baumax

Stavební zákon stanoví minimální šířku dveří do obytných místností na 80 cm a výšku na 200 cm. Na některých místech bude však mnohem pohodlnější použít širší dveře. Užší křídla jsou ideální pro šatnu, spíž nebo jiné technické místnosti. Všechny dveře v bytě by měly být jednotné a pocházet ze stejné kolekce, i když je naším záměrem je odlišit, pokud jde o prosklení nebo tvar panelů. Standardní šířka dveřních křídel dostupná v internetovém obchodě BauMax je: 60, 70, 80, 90 a 100 cm. V případě posuvných dveří je standard 80 - 100 cm.

 

Pokud jde o výšku, standardní je 203 cm. Samozřejmě je možné objednat vyšší a nižší interiérové dveře. Můžete také zkrátit už objednané dveře, ale v takovém případě existuje riziko, že trvale poškodíme jejich konstrukci a poté nemůžou být předmětem reklamace.


 

Dveře dovnitř nebo ven? Jak otevírat dveře?

Nejoblíbenějším řešením je otevření dveří dovnitř místnosti. Jde hlavně o bezpečnost - otevření dveří ven může náhodně někoho udeřit, kdo jde chodbou nebo je v dosahu dveří. Je tedy lepší zaměřit se na otevírání dveří dovnitř - je to bezpečnější a funkčnější řešení. Jedinou výjimkou z tohoto pravidla jsou dveře do koupelny, a to i z bezpečnostních důvodů, protože v případě nouze je snazší se z koupelny dostat. Navíc otevírání dovnitř zabírá hodně místa ve většině případů v nevelké místnosti.

Interiérové a vchodové dveře do bytu - Baumax
 

Pravé nebo levé dveře?

 

Před nákupem nových dveří musíme určit, na kterou stranu místnosti se mají otevírat. Záleží na tom, zda zvolíme pravou nebo levou variantu křídla. Jak rozlišit, které dveře jsou pravé a které levé? Postavte se před dveře, jako byste je chtěli otevřít směrem k sobě. Pokud jsou v této situaci panty na vaší levé straně, znamená to, že jsou to levé dveře. Když jsou panty vpravo - pravé dveře.


 

Bezfalcové a falcové dveře - které si vybrat?

I když je funkčnost dveří v obou případech obdobná, tyto typy dveří se liší hlavně vizuálně, což ve výsledku dává jiný design interiéru. U falcových dveří má hrana křídla speciální zářez, který přesahuje přes rám tzn. je zřetelně vidět jejich hrana, jež vystupuje do prostoru . Jedná se o tradiční řešení, které dokonale ladí s charakterem klasických, skandinávských a rustikálních interiérů.

Bezfalcové dveře jsou dveře se skrytými panty, takže po zavření dveří panty nejsou vidět. Bezfalcové dveře nemají profilovanou hranu křídla, takže tvoří jednu rovinu se zárubní. Je to skvělé řešení pro všechny interiéry zařízené v moderním, minimalistickém nebo loftovém stylu.


 

Jaké zárubně dveří si vybrat?

Zárubně pro interiérové ​​dveře jsou nepostradatelným konstrukčním prvkem, bez kterého nelze dveře namontovat.

Zárubně rozdělujeme na dva základní typy:

  • pevné - vyžadují dodatečný kryt a povrchovou úpravu, obvykle se umisťují mezi dvě rovnoběžné stěny, kde není možné zeď „obejmout“;
  • nastavitelné – instalace je mnohem rychlejší pro stěny větší tloušťky.https://www.baumax.cz/interierove-dvere/

 

Před zakoupením dveří zkontrolujte tloušťku stěny a velikost otvorů ve zdi a na základě těchto údajů vyberte si ten spravný model.


 

Zpět