Zobrazit kategorie 
FILTRY
Filtry
CENA
Předpokládaná lhůta dodání:
Značka
Velikost
Více
Hledat

Pracovní obuv

Třídit podle:
seřadit
filtrovat
1  2    
1  2    

Pracovní obuv, bezpečnostní obuv

Nohy mohou být v závislosti na vykonávané práci vystaveny různým typům, i dokonce velmi nebezpečným nehodám. Uklouznutí na kluzkém povrchu, pád těžkého předmětu, kontakt s nebezpečnými látkami, práce s nebezpečnými nástroji a stroji jsou jen některé z nebezpečných situací, kterým mohou být vystaveny. Je proto bezpodmínečně nutné, aby vaše nohy měly dostatečnou ochranu v podobě vhodné pracovní obuvi.

Pracovní obuv – kdy ji používat?

Pracovní obuv je základním prvkem ochranného oděvu. Nelze ji vybírat náhodně. Pracovní obuv slouží jako náhrada každodenní obuvi v práci. Pracovní obuv je bezpečnostní obuv vybavená odpovídající ochranou. Musí splňovat určité normy BOZP.

Nepochybně musí chránit prsty. K tomuto účelu se používá kovová, kevlarová nebo hliníková tužinka. Špička v pracovní obuvi je navržena tak, aby chránila prsty při pádu těžkého předmětu na nohu nebo při nárazu do tvrdých předmětů. V bezpečnostní obuvi je kompozitní špička mnohem lehčí než kovová. Důležité je, že se v létě nezahřívá a v zimě nechladí prsty.

Ochranná pracovní obuv může mít kromě tužinky i stélku proti propíchnutí. V případě bezpečnostní obuvi chrání nohu před nebezpečným úrazem při došlápnutí na ostrý předmět, jako jsou tyče, hřebíky, kovové předměty, což se při práci často stává.

Nabídka bezpečnostní obuvi nabízené výrobci je velmi široká. Je důležité znát rizika, se kterými přicházíte při dané práci do styku, aby jste mohli vhodně zvolit bezpečnostní obuv nebo další prvky jako pracovní kalhoty nebo ochranné rukavice. Podívejte se na nabídku dostupnou v našem internetovém obchodě, která vás jistě zaujme!

Rozdělení podle funkčních vlastností

Výběr pracovní obuvi je obrovský. Jiné vlastnosti mají např. boty používané při svařování, tzv. pracovní boty pro svářeče, která je speciálně chráněna proti pronikání jisker dovnitř obuvi. Další je pracovní obuv pro práci na asfaltu a pří stavbě silnic, protože je vyžadována podrážka odolná vůči kontaktu s horkou půdou. Pro usnadnění výběru je dámská a pánská pracovní obuv označena podle doplňkových znaků. V případě pracovní obuvi se používají následující symboly písmen:

 • A - antistatická obuv
 • AN - ochrana kotníku
 • I - elektricky izolační obuv
 • Cl - izolace spodní části boty proti chladu
 • CR - ochrana proti proříznutí
 • E - pohlcování energie v oblasti paty
 • P - odolnost proti proražení silou až 1100 N
 • C - vodivá obuv
 • HI - izolace dna před teplem
 • HRO - Kontakt s horkým podkladem
 • FO - odolnost vůči naftě
 • M - zajištění metatarzu
 • SRA - odolnost vůči smyku na keramickém podkladu

Bezpečnostní obuv pro stavebnictví

Při práci na staveništi je nutná pracovní ochranná obuv. Stavební obuv je profesionální obuv, nejčastěji pracovní obuv z přírodní lícové usně, velurové kůže nebo nubukové kůže. Měla by být vybavena kompozitní tužinkou, která chrání nohu před náhodnými údery nebo zraněními způsobenými padajícími předměty při práci. Velmi důležitá je zde odolnost podešve, proto je nutná vložka proti propíchnutí. Profesionální pracovní obuv BOZP pro muže nebo ženy by měla mít pevnou podrážku s patřičně profilovaným nášlapem, který zaručí protiskluznost na nebezpečném ocelovém nebo keramickém povrchu. Pracovní obuv pro muže nebo ženy má nejčastěji antistatické a protiskluzové vlastnosti.

Bezpečnostní obuv v jiných průmyslových odvětvích

Při práci na výhřevné ploše dobře poslouží pracovní obuv s podrážkou z polyuretanu odolného vůči vysokým teplotám. Chrání nohy proti teplotám až 100 stupňů Celsia.

Práce na farmě bude vyžadovat pracovní holínky vyrobené z PVC, pryže nebo nitrilu. Jejich vysoká stopka zakryje i část lýtka. Stejně jako kožená bezpečnostní pracovní obuv může mít kompozitní tužinku nebo vložku proti propíchnutí. Zimní pracovní obuví jsou v tomto případě populární holínky se zateplením nebo vyndávací termo vložkou, které jsou velmi pevné a odolné vůči povětrnostním vlivům.

Ochranná pracovní obuv pro rybáře a čističe kanalizací musí být obuv typu broďáky nebo jiné vysoké boty. Je velmi důležité, aby byly vyrobeny z kvalitních textilních materiálů. Nutné, aby nedocházelo k absorpci vody.

Pracovní obuv pro lékařské, laboratorní nebo potravinářské profese je lehká. Nenahraditelné jsou zde ochranné polobotky, vyztužené bezpečnostní sandály, pantofle z kůže či mikrovlákna. Chrání před pády na pracovišti. Mohou mít různý design, ale vždy poskytují vysoký komfort používání. Výrobci pracovní obuvi dbají na to, aby pracovní obuv byla pohodlná a dobře přizpůsobená tvaru chodidla.

Pracovní polobotky pro zpracovatelský nebo mechanický průmysl jako bezpečnostní obuv by měla být hlavně odolná vůči organickým rozpouštědlům, tukům a olejům. U tohoto typu bezpečnostní obuvi je také důležité pohlcování energie, správně konstruovaná podrážka a plná pata.