Z čeho postavit dům?

22.11.2022

Rok 2022 nám přinesl nečekané nárůsty cen. Pandemie, válka na Ukrajině, napjatá situace na mezinárodním trhu a vysoká inflace se odrazily na stavu našich peněženek. Zděný dům je stále nejčastější volbou z dostupných možností v nabídce stavebních společností. Ovšem rostoucí ceny stavebních materiálů a služeb znamenají, že se na internetu stále častěji objevuje otázka: z čeho stavět dům, abyste snížili již tak velmi vysoké náklady?

Odborníci odhadují, že v současnosti jsou průměrné náklady na výstavbu rodinného domu a jeho uvedení do developerského stavu dokonce o 40 % vyšší než před dvěma lety. Není divu, že Češi jsou v rozhodování o stavbě domu a případné hypotéce velmi opatrní. A když k tomu dojde, hledají stavebniny za výhodnější ceny a řešení, díky nimž bude dům v budoucnu ekonomický a energeticky úsporný.

Z jakých materiálů postavit energeticky úsporný dům? Jaké stavební materiály bychom měli zvážit? Podívejte se, co radí odborníci.

Stavebniny- Baumax.cz

 


V tomto článku:

1. Co ovlivňuje rostoucí ceny stavebních materiálů

2. Z čeho postavit obvodové stěny domu, aby byla zajištěna jeho energetická účinnost?

3. Z jakých materiálů se dnes nejčastěji staví obvodové stěny domů a zároveň jak se to promítá do cen?

4. Jaký materiál na výstavbu vnějších stěn je nejlepší?

5. Nejlepší materiály pro nosné stěny



Co ovlivňuje rostoucí ceny stavebních materiálů

Před necelými dvěma lety si stavba domu o užitné ploše cca 150 m2 vyžádala finanční prostředky ve výši cca 3,2 mil Kč netto při průměrné ceně zhruba 21 000 Kč za m2. Tato cena zahrnovala nákup hotového projektu domu. Od začátku roku 2022 raketově vzrostly ceny stavebních a dokončovacích materiálů. A to bohužel znamenalo zvýšení nákladů na stavbu domů. V lednu 2022 se odhadovalo, že náklady na výstavbu domů v developerském standardu meziročně vzrostly zhruba o 30 %. Rychlý výpočet ukazuje, že dnes za stejný dům o rozloze 150 m2 musíte zaplatit 4,1 mil. Kč netto při průměrné ceně zhruba 27 000 Kč za m2.

Takto výrazný nárůst cen znamená, že hledáme úspory v každé fázi výstavby, ale také výhodnější ceny stavebních materiálů. To je hlavní, co je nutné řešit, pokud se rozhodnete, ať už pro stavbu či přístavbu domu.

Stavebniny- Baumax.cz

Z čeho postavit obvodové stěny domu, aby byla zajištěna jeho energetická účinnost?

Správná volba stavebních materiálů pro zdi budovy může výrazně snížit náklady a zkrátit dobu realizace investice. Před zahájením stavby domu je však nutné seznámit se s jednotlivými řešeními, které jsou dostupná, porovnat parametry a ceny materiálů. Je to v obecném zájmu nezbytné, jelikož se může ukázat, že cena jednoho produktu v různých stavebních obchodech se bude lišit až o několik procent. Vyplatí se vyhledat levná prodejní místa nebo důvěryhodné obchody, jako je BauMax.

Z jakých materiálů se dnes nejčastěji staví obvodové stěny domů a zároveň jak se to promítá do cen?

Základními druhy materiálů, které se používají pro klasicky stavěné domy, jsou duté cihly klasická pálená cihla, liaporbeton, pórobeton, silikátové bloky, kámen, pórobeton ale i vápenopískové cihly.

Výběr výrobní technologie je také poměrně široký. Při stavbě domů se používají především rámové, masivní, montované nebo zděné stěny.

Nejlevnější stěny jsou z keramických tvárnic, v tomto případě ceny začínají od 300 Kč za m2. Stěny z pórobetonu nás budou stát od 350 Kč za m2 a ty z liaporbetonu kolem 370 Kč/ m2.

Samozřejmě mějte na paměti, že náklady na nákup materiálů se mohou u jednotlivých dodavatelů lišit. Při výběru stavební firmy žádejte přesný odhad nákladů na výstavbu, v této fázi můžete hodně ušetřit.

U nás se drtivá většina energeticky úsporných domů staví zděnou technologií. Mohou být postaveny z jakéhokoli materiálu za předpokladu, že zhotovitel dodrží doporučení výrobce ohledně materiálu na stěny a tepelné izolace. Proto je důležité dohodnout se s projektantem, tak aby vám dokázal navrhnout nejlepší poměr ceny a výkonu stavby.

Stavebniny- Baumax.cz

Jaký materiál na výstavbu vnějších stěn je nejlepší?

Stavba domu vyžaduje analýzu mnoha aspektů, včetně toho, z jakých materiálů a jak se dá stavit? Možností je mnoho, proto se vyplatí je trochu omezit. Zde je stručný přehled nejběžnějších materiálů pro stavbu obvodových stěn domů.

Jednovrstvé zdi

Jednovrstvé obvodové zdivo jsou zdi, které se skládají z jedné vrstvy zdiva – bez izolace a zateplení. Mohou být postaveny pouze z materiálů s vysokou odolností a vysokou tepelnou izolací. Pro stavbu jednovrstvých stěn se používají pórobetonové tvárnice, keramické tvárnice a liaporbetonové tvárnice o tloušťce 31-36 cm, plněné polystyrenovou vložkou. Takové příčky splňují současné normy pro tepelnou izolaci s přihlédnutím ke součiniteli prostupu tepla.

Dvouvrstvé zdi

Dvouvrstvá stěna je spojením dvou zcela odlišných materiálů, z nichž každý má jiné vlastnosti a funkce, a když se spojí do jednoho, umožňují stavbu pevného, ​​energeticky úsporného domu. U tohoto typu stěny je tloušťka nosné vrstvy 24 až 29 cm. Dvouvrstvé stěny jsou nejčastěji voleným řešením.

Dvouvrstvé stěny nemusí být tlusté a vykazovat výjimečné tepelné izolační vlastnosti. Stěny které mají dvouvrstvou strukturu se skládají z nosné zděné části, izolační vrstvy a tenkovrstvé omítky nebo jiného obkladu. Jejich stavba je snadná, ale zároveň časově náročná.

Stavebniny- Baumax.cz

Třívrstvé zdi

Stěny sestávající ze tří vrstev lze stavět z keramických dutých cihel, expandovaných betonových tvárnic, pórobetonových tvárnic nebo vápenopískových tvárnic. Střední přepážka obvodových stěn je izolační vrstva, která může být z minerální vlny nebo polystyrenu. Dávají možnost povrchové úpravy tenkovrstvou omítkou. Třívrstvé cihlové zdi nejsou tak populární jako ty, které se skládají ze dvou vrstev.

Nejlepší materiály pro nosné stěny

Z jakých materiálů je třeba vyrobit nosné stěny? Jsou vždy cihly nejlepší volbou? Jaké techniky je možné použít? Zde jsou nejpopulárnější možnosti:

Pórobeton na obvodové zdivo

Pórobeton je druh lehkého betonu s dobrými tepelnými a zvukovými izolačními vlastnostmi. Na jeho výrobu se používá směs písku, vápna, cementu a vody s přidáním hliníkové pasty či prášku. Hliník silně reaguje s vápnem, díky čemu betonová hmota pění a tvoří se v ní mikrobuňky. Po zavadnutí se hmota formuje do prvků v podobě bloků, plátů nebo tvárnic. Výhodou betonu je jeho pevnost a nosnost.

Keramický blok – porézní blok na obvodové stěny domu

Jedná se o výrobky z hlíny obohacené o přísady, které zajišťují její poréznost. Tyto přísady shoří během vypalování prvků v peci. Zbytek tvoří porézní struktura, která zaručuje vysokou tepelnou izolaci. Porézní blok je lehčí a lépe se s ním pracuje, ale je křehčí.

Stěny z keramických tvárnic a bloků z pálené hlíny

Jde o stavební klasiku, kterou z trhu stále více vytlačuje porézní bloky. I když keramické tvárnice a bloky z hlíny stále koupíte, stejně jako cihly, pomalu ustupují novějším řešením. Stěny z keramických tvárnic a bloků jsou tvrdší a těžší než ty z porézních bloků, ale zároveň pevnější a odolnější proti mechanickému poškození.

Stavebniny- Baumax.cz

Stěny ze silikátových cihel

Silikátové cihly se řadí k nejlevnějším materiálům používaným na stavbu domů. Samy o sobě mají nízkou izolaci, proto je nejčastěji najdeme jako prvek dvou či třívrstvé stěny. Stěny ze silikátových cihel dokonale akumulují teplo. Vytvářejí tak jakýsi nárazník, který zadržuje přebytečné teplo a pomalu ho uvolňuje. Silikátové cihly jsou velmi odolné, díky tomu je tedy možné z nich stavět úzké nosné stěny s malým množstvím potřebných železobetonových výztuh.

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Jak na podlahové vytápění?


Budete dělat novou koupelnu nebo terasu? Poradíme vám se správnou aplikací hydroizolace


Jak položit dlažbu na podlahu a na schodiště? Efektivní poradenství


 

Zpět