Uhlí nebo brikety? Které palivo pro grilování je lepší?

23.05.2022

Pokrmy grilované na dřevěném uhlí budou mít jedinečnou chuť a vůni, pokud zvolíte pro jejich přípravu dobré topivo. Nejoblíbenějšími palivy pro grilování jsou brikety a dřevěné uhlí. Ačkoli se často používají zaměnitelně, brikety mají jiné vlastnosti než dřevěné uhlí. Co byste o nich měli vědět, než začne sezóna grilování pod širým nebem? Jaké jsou výhody a nevýhody jejich používání? V tomto článku vám představíme nejdůležitější vlastnosti těchto paliv a rozdíly mezi nimi. Pojďme se na ně spolu podívat, aby bylo posezení u grilu nejen co nejpříjemnější ale také zdravější.


V tomto článku:

1. Jaký je hlavní rozdíl mezi dřevěným uhlím a briketou?

2. Grilování na dřevěném uhlí – nejdůležitější vlastnosti

3. Výhody a nevýhody dřevěného uhlí

4. Grilování na briketách

5. Jsou brikety zdraví nezávadné? Výhody a nevýhody briket

6. Co obsahuje palivo ke grilům?

7. Zdravé grilování



Jaký je hlavní rozdíl mezi dřevěným uhlím a briketou?

Brikety nebo uhlí? Co bude pro nás lepší? Když vyndáváme zahradní grily, přemýšlíme, co bude na grilování vhodnější – dřevěné uhlí nebo brikety? Můžete předem definovat své potřeby, jak z hlediska nákladů, tak i času. Na jídlo, které potřebuje více času na přípravy a tepelnou úpravu, je lepší použít brikety. Brikety udržují teplotu déle, takže nakonec jich spotřebujete méně. Pokud chcete rychle připravit například klobásy, zvolte uhlí. S jejich pomocí rychle rozpálíte gril, ale také nebudete jich hodně potřebovat. Množství spotřebovaného paliva pro vás může být důležité z ekonomického důvodu, takže se vždy vyplatí vybírat topivo dle pokrmů, jaké se chystáme grilovat. V případě uhlí, i když je levnější, ale tím pádem spotřebujete jeho větší množství a také utratíte více peněz. Nic vám samozřejmě nebrání použít obě paliva na grily na  dřevěné uhlí nebo betonové grily současně a nejprve zapálit jedny a na jejich rozžhavenou vrstvu položit brikety. Než začnete grilovat zvažte tuto možnost.

Grilování na dřevěném uhlí – nejdůležitější vlastnosti

Uhlí jsou kusy zuhelnatělého dřeva, které se vyznačují krátkou dobou zapalování, což je jejich nespornou výhodou ve srovnání s briketami. Jsou také pohodlnější na používání než dřevo a hoří téměř bez plamenů. Kromě toho mají navíc vyšší teplotu než dřevo. Někteří lidé si myslí, že k získání nejlepší chuti jídla je potřeba použít dřevo. Ne všechny druhy dřeva, zejména jehličnany, však budou dobré pro potravinářské zpracovaní kvůli přítomnosti škodlivých látek – pryskyřic. Dřevěné uhlí je považováno za topivo, které produkuje mnohem méně znečištění, což je jeho nepochybná výhoda zejména pro milovníky ekologického grilování, využívající zahradní udírny, kotlíky a dokonce i zahradní ohniště.

Dřevěné topivo se doporučuje nakupovat pouze z listnatých stromů a od prověřených výrobců. Při nákupu si dejte pozor i na velikost kusů, ty největší budou v grilu déle hořet.

Výhody a nevýhody dřevěného uhlí

Největší výhodou uhlí je, že jako topivo má extrémně vysokou účinnost. Oproti dřevu je třikrát vyšší. Vhodné palivo se velmi rychle vznítí a zajistí vysokou teplotu při grilování. Vzhledem ke způsobu výroby neobsahuje přísady, jako umělé hmoty a také obsahuje méně popela než brikety.

Nevýhodou použití uhlí může být nepravidelný tvar bez zaoblení, jako to mají brikety, který ztěžuje jeho rovnoměrné rozložení na roštu grilu. Z tohoto důvodu je obtížné dlouhodobě udržovat stálou teplotu grilu, ale především i správnou teplotu. Rychlé vznícení uhlí znamená také jejich rychlé vyhoření. Pokud vaše jídlo vyžaduje na grilování více času, je třeba během přípravy přidat další uhlí, čímž se celý proces pečení prodlouží, a také to pro vás znamená větší náklady na topivo.

Grilování na briketách

Brikety mají nejednotné složení, a k jejich výrobě byly použity různé suroviny. Brikety se skládají z rašeliny, pilin, jemných částic a dřevěného uhlí. Všechny tyto prvky se následně lisují pod vysokým tlakem. Pojivem je obvykle pryskyřice, lepidlo, kukuřičná mouka nebo bramborový škrob. Topivo se vyznačuje briketami stejné velikosti a pravidelného tvaru, co značně usnadňuje získání rovnoměrné vrstvy tepla. Brikety se dobře hodí k přípravě pokrmů, které vyžadují dlouhou dobu pečení, protože budou hořet delší dobu. Brikety doporučujeme například k přípravě steaků přímým grilováním, aby získaly svou jedinečnou chuť. Pokud přemýšlíte, zda vybrat uhlí nebo brikety, největším rozdílem mezi nimi je samotná doba grilování. Uhlí můžete zvolit, když vám jde o dobu přípravy jídla na grilu. Je to ideální topivo, pokud pokrm vyžaduje krátkou dobu přípravy. S nimi opečete například klobásy nebo sýr. Jednotné kusy, které umožňují rovnoměrné rozložení tepla, umožňují grilovat různé pokrmy, především maso, ryby, zelenina a ovoce. Pro rychlejší dosažení požadované teploty mohou být grily na dřevěné uhlí vybaveny speciálními zapalovacími komíny.

Jsou brikety zdraví nezávadné? Výhody a nevýhody briket

Záleží na kvalitě a ceně brikety. Oproti kusovému palivovému dřevu jsou brikety vedlejším produktem ze dřeva, který je vylisovaný. Výrobci k nim přidávají tzv. pojivo, tedy přípravek který napomáhá k jejich zapálení a následnému hoření. Často nízká cena znamená použití nekvalitních přísad. Nekvalitní pojivo při spálení vydává nepříjemný a někdy i chemický zápach, který se dostává ke grilovanému jídlu.

Dřevěné brikety jsou kompaktnější než dřevěné uhlí a doba jejich zapálení trvá déle, ale zároveň brikety hoří déle než dřevěné uhlí čím si udržují teplo, čímž jsou efektivnější a nevyžadují neustálé doplňování paliva při grilování. Rovnoměrné rozložení tepla po celé grilovací ploše je v případě briket extrémně jednoduché. Brikety dokážou udržovat teplotu až cca 4 hodiny, a to je jejich velká výhoda oproti uhlí.

Co obsahuje palivo ke grilům?

Paliva pro gril testovali vědci ze Slezské univerzity. Analyzované vzorky pocházely ze dřevěných briket a dřevěného uhlí od předních výrobců těchto produktů v Polsku. Byly testovány produkty zakoupené online s výběrem produktů bez označení daného výrobce, popisů a zboží z obchodních řetězců a supermarketů. Rozbory jak briket, tak uhlí potvrdily, že mají vysoký obsah polycyklických aromatických uhlovodíků, ale i dokonce zvláště nebezpečných karcinogenních benzopyrenů a benzoperylenů. Někdy se skutečné množství uhlí obsažené v testovaných produktech lišilo od toho, které deklarovali výrobci. V některých případech byly rozdíly až 15 procent. Analýzy tohoto typu paliva stále probíhají, neboť je nutné zavést další kontroly na úrovni jejich výroby a před uvedením na trh. Z výzkumu také vyplývá, že poměrně důležitý je region, ze kterého se získávají suroviny pro výrobu paliv na gril. To se týká zejména nadměrného výskytu těžkých a stopových prvků v některém dřevěném uhlí a briketách.

Zdravé grilování

Jak je vidět, dosavadní výsledky výzkumu briket a dřevěného uhlí na grilování nejsou příliš optimistické. Vzhledem k přítomnosti nebezpečných sloučenin v mnoha produktech je nejbezpečnější možností použití zařízení, jako je elektrický gril nebo plynový gril. Používání elektrických a plynových grilů je stále populárnější. Vzhledem k tomu, že grilovat můžete nejen v soukromí své zahrady, ale navíc také na terase či balkóně, se můžete rozhodnout nejen pro grily na tuhá paliva, ale také obzvlášť tam, kde nejsou k tomu ideální podmínky na elektrické grily. Tím zabráníte vyloučení kouře, který může otravovat ostatní sousedy. Proto než začnete grilovat, je velmi dobré si pořídit to správné příslušenství ke grilu.

Naopak pokud nedáte dopustit na grilování na dřevěném uhlí, při výběru paliv na gril je nejlepší vybírat ta, která mají příslušné certifikáty. S nimi si můžete být jistí, že jejich použití bude bezpečné, a že neobsahují vyšší obsah škodlivých látek než je uvedeno, stejně jako neprodukují větší znečištění. Zda si vyberete mezi briketami a uhlím, to už je tedy otázka vašich osobních preferencí.

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Jaká zelenina je nejlepší na gril?


Jaký si vybrat zahradní gril?


Plynový gril nebo gril na dřevěné uhlí, který je zdravější


 

Zpět