Podlahové panely na zeď- efektivní a módní osvěžení interiéru
Ačkoli název jasně naznačuje jejich účel, plovoucí podlaha je také ideální na zdech. Jedná se o řešení, které se těší rostoucí oblibě, zejména u lidí, kteří hledají originální nápady pro dokončení nebo osvěžení svého bytu nebo domu. Stále častěji na stěnách kancelářských místností najdeme panely a podlahové desky, které dodávají útulnost a trochu méně formální charakter.
Co byste měli vědět o podlahových panelech na zeď?
Odkud se vzal nápad pokládat podlahové panely na zeď? Byl navržen v architektonických studiech, které se snaží svým klientům nabídnout originální, ale i praktické koncepty aranžmá. Je to také pocta milovníkům přírody, kteří se touží obklopit přírodními materiály a těmi, které je úspěšně napodobují, co zaručuje dlouhou životnost a funkčnost. Laminátové a vinylové podlahy splňují tento úkol dokonale, a to jak na podlahu, tak rovněž na zeď. Při jejich pokládání na podlahu však stačí dodržovat návod k montáži, při instalaci panelů na zeď budeme potřebovat podrobnější informace o správné montáži vinylových a laminátových panelů.
Podlahové panely na zdi nejenže vypadají mimořádně efektivně, ale mají také řadu dalších výhod, které určují rostoucí popularitu takového řešení. Níže najdete několik užitečných informací o jejich výhodách a nevýhodách, najdete zajímavé nápady na uspořádání a dozvíte se, čemu je potřeba věnovat pozornost při montáži panelů na zeď.
Objevte výhody obložení stěn laminátovými podlahami
Pokud vás zajímá, zda se podlahové panely na stěnu hodí do vašeho interiéru, říkáme - rozhodně ano! Toto řešení je originální, ale zároveň dostatečně univerzální, aby snadno ladilo do jakéhokoli stylu - od tradičního po moderní.
U laminátových i LVT podlah můžete dosáhnout efektu podobného jako u dřevěných prken. V závislosti na zvoleném typu panelů a materiálu získají vaše interiéry útulný, decentní nebo expresivní charakter. Můžete si vybrat z nesčetné řady tvarů, barev a textur, které úspěšně napodobují podlahové desky vyrobené z různých druhů dřeva. Interiér pokojů navržen ve skandinávském stylu dokonale ladí se světlými podlahovými panely na zdi, v šedé a bílé barvě, zatímco u interiérů, ve kterých dominuje rustikální výzdoba, stojí za to zvolit tmavší panely s výraznou kresbou dřeva, které jim dodají jedinečné kouzlo horské chaty. Pokud jste milovníkem vintage stylu, budou nejlepším řešením pro váš obývací pokoj patinované panely, které budou velmi efektní. V moderních interiérech budou vypadat skvěle podlahové panely s 3D efektem, které vytvoří originální vzory nebo panely v módních barvách a texturách.
Podlahové panely na zdi jsou přirozeným doplněním podlahy, proto je vhodné je použít k oddělení otevřeného interiéru, například jídelní nebo odpočinkové části ve velkém obývacím pokoji. Podlahové panely imitující dřevo se také stále častěji používají na zdech ložnice. Panely vypadají stejně dobře v kanceláři a předsíni a není ani důvod je nedávat nad kuchyňskou linku – v tomto případě je potřeba použít voděodolné vinylové podlahy LVT. Jak vidíte, podlahové panely na zdi jsou vhodné pro téměř každou místnost, oteplují ji a přinášejí ji nádech originality bez ohledu na styl interiéru.
Stojí za to vědět, že pomocí podlahových panelů můžeme také opravit vzhled nepřiměřené velikosti místnosti. Pokud chceme „zvednout“ obývací pokoj s nízkým stropem, stačí umístit podlahové panely svisle na vybranou zeď. Abychom zeď opticky prodloužili, instalujeme je ve vodorovné poloze. V ideálním případě by podlahové panely na zdi měly být stejné jako ty na podlaze, protože to zabrání efektu chaosu. Je to důležité zejména v malých bytech, kde klademe velký důraz na vytvoření dojmu prostornosti.
Velkou výhodou podlahových, zejména vinylových panelů, je jejich dlouhá životnost a odolnost proti mechanickému poškození a oděru, na rozdíl od dřevěných desek. Na rozdíl od obkladů jsou také mnohem levnější a snadněji se instalují. A co víc, podlahové panely na zdi účinně izolují stěny a udržují teplo, takže jsou skvělé také jako čelo postele v ložnici (zejména pokud jsou čalouněné).
Nevýhody podlahových panelů na zeď
Pokud se rozhodneme pokládat laminátové panely na zeď, musíme vzít v úvahu jejich nízkou odolnost proti změnám vlhkosti a teploty. Dobrou alternativou pro kuchyň vystavené častému kontaktu s vodou jsou vinylové panely, které jsou voděodolné, takže je lze použít i v koupelně. Podlahové panely na zdi mají také špatnou zvukovou izolaci, což znamená, že k tlumení hluku zpoza zdi můžete potřebovat dodatečně speciální izolaci. Nejdůležitější je však správný způsob instalace podlahových panelů, který - v závislosti na nosnosti a typu povrchu zdi - může být velmi jednoduchý nebo způsobit značné potíže.
Způsob montáže podlahových panelů na zeď
Plánujete instalovat laminátovou podlahu na zeď, ale nevíte, jak na to? Nejjednodušší je koupit hotové moduly, které jsou již namontovány na OSB deskách a dokončeny na podlaze. Pak si můžete být jisti, že jejich instalace bude rychlá a můžete ji provést bez pomocí odborníka. Než se však rozhodnete pro tuto možnost, ujistěte se, že vybraná zeď takové zatížení unese a způsob instalace modulů bude dostatečně odolný, aby nepředstavoval pro členy domácnosti nebezpečí.
Desku OSB můžete také ukotvit ke zdi sami a k takto vytvořené podložce přilepit podlahové panely na zeď. Důležité je, aby takzvané latě, tzn. prvky této konstrukce, by měly být umístěny naproti směru podlahových panelů a mezi nimi by měla být mezera asi 50 centimetrů. Samotné podlahové panely jsou navzájem spojeny pomocí systému pero-drážka a poté se začnou připevňovat ke zdi ve vzdálenosti asi 1,5 centimetru od jejího okraje. K tomu budou užitečné počáteční a jednostranné úchytky a také montážní lepidlo se zvýšenou přilnavostí přizpůsobené lepenému materiálu. Po dokončení pokládky podlahových panelů můžete použít lak na impregnaci podlah, abyste ochránili jejich vzhled. Zajímavý výsledný efekt získáme tak, že podlahové panely na zdi pokryjeme olejovým voskem, díky čemuž získáme matný, téměř hedvábný povrch.
Nejpraktičtější a nejjednodušší k montáži jsou vinylové panely, mnohem tenčí a lehčí než laminátové panely. Lze je připevnit přímo na zeď a zajistit tak, aby byl povrch čistý, suchý a relativně hladký. Při montáži panelů na zeď nezapomeňte na prvky, jako jsou lišty a dokončovací prvky, které dotvoří celé uspořádání