Moderní podlahové krytiny vyberte si tu, která vám nejlépe vyhovuje

20.08.2022

Pokud zařizujete nový byt nebo plánujete změnu designu interiéru vašeho domova, budete jistě stát před nelehkou volbou ohledně uspořádání podlahy. Na podlahu do obývacího pokoje, do kuchyně a dalších místností si můžete dát dlažbu, parkety nebo panely, ale také koberec. Může to být PVC nebo kobercová krytina. Materiály se liší úrovní komfortu, vzhledem, odolností a způsobem údržby. Podlahové krytiny jsou vhodné rovněž v případě, že podlahy potřebují renovaci a chybí vám na to čas a peníze. Takže až budete hledat podlahu do obývacího pokoje, kuchyně, předsíně nebo ostatních interiérů, a nejste si jisti, jaká podlaha je nejlepší na údržbu a jaká se nejlépe hodí do jakého interiéru, podívejte se na srovnání produktů, a na na výhody a nevýhody podlahových krytin, které jsme pro vás připravili v tomto článku! Při výběru podlah do domu či bytu, budete mít přehled, která podlaha se do interiéru vašeho domu či bytu nejlépe hodí.

 

Kobercová podlahová krytina – vybírejte materiály ladící s barvou nábytku

 


V tomto článku:

1. PVC podlahové krytiny - linoleum a vinylová podlaha

2. Kde bude PVC podlaha vhodná?

3. Kobercové krytiny

4. Kobercové podlahy – proč se vyplatí je vybrat?

5. Metrážové koberce – lepší umělé nebo přírodní?

6. Umělý vlas koberce

7. Přírodní vlas koberce


 

 

PVC podlahové krytiny - linoleum a vinylová podlaha

PVC podlahy byly v minulosti oblíbené pouze kvůli ceně, ale vzhledově bohužel nebyly příliš atraktivní. Naštěstí dnešní výrobky, které jsou dostupné na trhu vypadají mnohem lépe. Imitují různé dekory a barvy, často dlažby, a dokonce i dřevo. Vinylové podlahy si opět získávají oblibu, i když už nejsou tak levné. Pružné PVC podlahy vyrobené z polyvinylchloridu se v současnosti označují jako vinylové podlahy. Tvoří zajímavou alternativu ke kobercům a plovoucím podlahám. Široká škála dostupných dekorů a barev těchto podlah způsobuje, že ty se hodí do jakékoliv místnosti v domě, nejen do kuchyně. PVC podlahy jsou bezesporu solidním a odolným řešením. Flexibilní podlahy, které se navíc snadno čistí, se působením vlhkosti nedeformují. Jsou to bezesporu výhody těchto podlah.

 

Někdy může být PVC podlaha nejlepším řešením pro podlahu v kuchyni

 

Kde bude PVC podlaha vhodná?

Při hledání dokonalého materiálu na podlahu v koupelně nebo v kuchyni se vyplatí zvolit vinyl. Vinyl se vyznačuje především nízkým otěrem a mimořádnou odolností vůči vlhkosti. Vinylové podlahy jsou nehořlavé a odpuzující nečistoty. Široký výběr dekorů zároveň usnadňuje jejich použití v moderních interiérech. Vinylová podlaha imitace dlažby se hodí do jakéhokoliv uspořádání, a v interiérech vypadá atraktivně. Vinylovou podlahu imitující dlažbu můžete použít i v předsíni. Vinyl odolá podmínkám, které se vyskytují v těchto místnostech. Naopak podlaha imitace betonu se bude skvěle hodit do surových industriálních interiérů nebo interiérů v loftovém stylu. Ať už lino či vinyl imitace dřevěné podlahy, vypadají jako laminátová podlaha.

Flexibilní PVC podlahová krytina je pro svou odolnost a moderní vzhled často volena do obývacího pokoje, ložnice, dětského pokoje nebo pracovny. Jaké barvy a dekory zde budou nejlépe fungovat? Pro obývací pokoj budou ideální materiály imitující dřevo a jednobarevné podlahy. Pokud jde o možnosti uspořádání, může vás omezit pouze vaše fantazie.

 

 PVC podlaha pro frekventované použití

 

Kobercové krytiny

Kromě již popsaných flexibilních PVC krytin existují metrážové koberce - mimořádně pohodlné na používání. Kobercové krytiny se obvykle skládají ze tří vrstev: podkladu, základny a rouna. Každý z těchto prvků má jinou důležitou funkci. Podklad je spodní strana, základ je nosný materiál a rouno určuje vzhled a užitné vlastnosti dané podlahové krytiny. Výběrem takových podlahových krytin do vašeho domova můžete zamaskovat případné nevzhledné dřevěné podlahy, zakrýt dlažbu, která je už nemódní a zároveň vám nabídnout vysoký komfort užitkování.  Tyto materiály připomínají koberce, ale díky odborné pokládce a upevnění ke zdi mají větší stabilitu. Metrážové koberce nejsou řešením jen do domů a bytů. Metrážové koberce bývají oblíbené také do kanceláří a na pracoviště. Snadné na údržbu, budou ideální volbou i do frekventovaných místností.

 

Metrážový koberec na podlahu do ložnice, obývacího pokoje, schodiště

 

Kobercové podlahy – proč se vyplatí je vybrat?

Díky své měkkosti se metrážové koberce skvěle hodí do všech místností, kde chcete vytvořit příjemnou a útulnou atmosféru. Důležitou vlastností této podlahy je, že interiér zahřeje a tím i zútulní. Taková měkká podlaha je nejen příjemná na dotek, ale zároveň hřejivá. Klidně po ní můžete chodit naboso. Tlumí navíc zvuky kroků, takže ty nebudou rušit vaši relaxaci ani spánek. Koberec na celé ploše dává podlaze jednotný vzhled, což se často hodí při vytváření odvážných aranžmá interiéru.

Metrážové koberce izolují chlad od podlahy a absorbují případné pády. Díky tomu jsou vhodným místem na hraní pro děti, tedy je to ideální řešení i do dětských pokojů. Děti milují teplo a výjimečnou měkkost kobercových krytin. Vzhledem k velké rozmanitosti barev si můžete vybrat dekory podle zájmu vašich dětí.

 

Metrážový koberec –  příjemný produkt do vašeho interiéru

 

Metrážové koberce – lepší umělé nebo přírodní?

Rouno je základem každého koberce. Při rozhodování, jaký metrážový koberec si domů pořídit, určitě věnujte pozornost jeho typu. Materiály na výrobu těchto kobercových krytin dělíme na umělé a přírodní.

 

Metrážový koberec ze syntetického materiálu - potěší svou měkkostí

 

Umělý vlas koberce

Nejoblíbenější jsou modely vyrobené z umělých vláken. Může to být nylon, akryl nebo polypropylen. Dnes se nejčastěji používají při výrobě podlahových krytin, ale i koberců a koberců běhounů. Umělá vlákna a jejich složení se vyznačují vysokou životností a odolností vůči mechanickému poškození, oděru a deformaci. Umělý vlas se díky tomu skvěle hodí na metrážové koberce do předsíní, obývacích pokojů nebo na schodiště. Vhodné jsou i na podlahy kancelářských prostorů, kvůli vysoké odolnosti vůči nečistotám, a to znamená i snadné údržbě. Jejich cena je také nižší než těch z přírodních vláken.

Umělé vlákno je nehořlavé, což znamená, že riziko vzniku požáru je mnohem nižší. Také neabsorbuje vlhkost, což je důležité v místech vystavených kontaktu s vodou. Tyto materiály neabsorbují prach a mikroorganismy, proto se doporučují do místností pro alergiky. Umělé vlákno se snadno barví, což umožňuje vytvářet produkty ve velmi široké škále barev a vzorů, které je pak snadno aranžovat do jakéhokoliv stylu interiéru.

 

Metrážový koberec na podlahy je jak útulný, tak hřejivý

 

Přírodní vlas koberce

Přírodní metrážové koberce mohou být vyrobeny z materiálů rostlinného původu. Patří mezi ně především ty nejoblíbenější – sisal a bavlna. Skvělé vlastnosti mají i materiály na živočišné bázi – ovčí a velbloudí vlna. Jsou příjemné na dotek a velmi dobře izolují. Dalším typem přírodního vlákna je stále oblíbenější mořská tráva. Je extrémně odolná, ale také velmi tuhá. Tím se nehodí do míst, kde chodíte bosi, jako je například ložnice. Pokud vám záleží na různých vlastnostech, zvolte směsná vlákna. Je potřeba ovšem pamatovat, že bavlněné a vlněné koberce mohou způsobovat alergie, a proto se nedoporučují do místností pro alergiky.

Je důležité zvolit rovněž podložky pod podlahové krytiny. Juta bude dobře fungovat s podlahovým vytápěním. Například kaučuk bude dobrý na beton. Plstěná podložka je univerzální.

 

Přírodní vlas koberce

 


NECHTE SE INSPIROVAT!


Byt v odstínech šedé


Jaký zvolit koberec do obývacího pokoje


Nejmódnější koberce -Klasika, která se vždy ubrání


 

Zpět