Jaký koberec vybrat do obývacího pokoje: k šedé pohovce nebo hnědému nábytku? Klasické a moderní aranžmá

25.01.2021

 

Měkký, útulný koberec je nejlepším doplňkem útulného a elegantního interiéru. Po vybavení obývacího pokoje nábytkem a pohovkou hledáme detaily, které zdůrazní uspořádání a dodají interiéru jedinečný charakter. Navzdory skutečnosti, že v moderních interiérech stále častěji dominují dřevěné podlahy, které jsou sami o sobě ozdobou, nevyplatí se koberce úplně vzdát. Kouzlo interiéru spočívá ve vhodně zvoleném koberci.

Zajímá vás, jak zvolit koberec, který by se stal ozdobou interiéru? Jaký koberec bude ladit k šedé pohovce nebo ke hnědému nábytku? Pomůžeme vám najít nejlepší řešení a napovíme, jak zvolit koberec do obývacího pokoje.

Koberce - Baumax.cz

Moderní koberce

V moderních interiérech skvěle ladí koberce navržené v moderním stylu. Aby vzory nebo barvy na koberci nebyli příliš dominantní, stojí za to zvážit různé možnosti. Nezapomeňte, že koberec, který vypadá krásně v obchodě, nemusí nutně fungovat ve vašem obývacím pokoji. Než se rozhodnete pro konkrétní barvu nebo vzor, ​​přemýšlejte na to, zda bude ladit s aranžmá vašeho obývacího pokoje a vytvoří s ním souvislý celek.

Pokud je obývací pokoj udržován v klidných, tlumených barvách, můžete se odvázat a zdůraznit jeho charakter kobercem v živých barvách nebo geometrických vzorech. Pokud mají stěny v místnosti živé tóny, pro vyvážení vyberte klasický koberec v jednom odstínu. Chladný skandinávský interiér zahřeje měkký "plyšový" koberec, v dětském pokojí bude fungovat zase koberec určený dětem.

V prostorných místnostech si můžete dovolit koberce s nepravidelnými tvary a vzory, které zdůrazní charakter interiéru. Pamatujte, že tento typ koberce by měl ladit s pohovkou a nábytkem.

Boho koberce

Již několik sezón je boho styl volen milovníky minimalismu a přírody. Boho koberec vám pomůže zdůraznit svou zálibu k přírodním látkám a originálním vzorům.

Koberce v boho stylu se vyznačují tlumenými barvami odkazujícími na barvy země a jemnými vzory. Budou dokonalým doplňkem klasických aranžmá a nábytku v barvě přírodního, nelakovaného dřeva. Interiér v boho stylu by měl vypadat prostorně, a jeho neodmyslitelným prvkem by měli být živé rostliny - zejména druhy se šťavnatě zelenými listy, zasazenými do přírodních hliněných, tkaných nebo keramických květináčů.

Koberce - Baumax.cz

Hladké koberce

Vyznačují se krátkým, hladkým vlasem, snadným pro údržbu. Hladké koberce jsou ideální pro interiéry v klasickém stylu. Jejich jednoduchý vzhled bude ladit i do interiéru v minimalistickém a moderním stylu. Hladké koberce se vyznačují nadčasovým, univerzálním tvarem a barvami. Nejčastěji volenými barvy koberců do obývacího pokoje je neutrální béžová, karamelová nebo velmi módní šeda. Hladký šedý koberec vnese pocit harmonie do každého interiéru. Je to nejčastěji volená barva koberce do obývacího pokoje a ložnice.

Kulaté koberce

Jsme zvyklí na to, že kulatý koberec je vyloženě ozdobou. Jeho hlavní funkcí je exponovat podlahu. Lze jej však také použít jako doplněk k dětskému koutku nebo do koupelny. Líp vypadají menší kulaté koberce, umístěné pod stolem nebo květináčem.

Šedý, kulatý koberec doplní interiér ve skandinávském stylu.

Koberce - Baumax.cz

Velikost a tvar

Velikost i tvar koberce musí být přizpůsoben rozložení místnosti a jejího zařízení. Elegantní vzhled dosáhnete uspořádáním koberce tak, aby jeho konce přesahovaly alespoň 10 cm za nábytek. Díky tomu bude vzhled obývacího pokoje, ložnice nebo kanceláře elegantní a estetický.

Tvar koberce má vliv na prostor a jeho styl. Správně zvolený může prostor opticky zvětšit. K tomuto účelu se nejlépe hodí dlouhý obdélníkový koberec. Taková volba poskytne optické prodloužení prostoru.

Před výběrem koberce si rozmyslete, kam jej chcete umístit. Zvažte, jestli chcete oddělit sekce mezi nábytkem nebo má jen plnit ozdobnou funkcí?

Pokud se rozhodnete umístit koberec pod stůl, v tomto případě nezapomeňte, že jeho rozměr by měl být větší než rozsah židlí umístěných u stolu. Stejný princip dodržujte i při výběru koberce pod pohovku nebo rohovou pohovku. Pokud to místnost neumožňuje, můžete zvolit menší koberec, ovšem měl by být širší než kus nábytku, před kterým bude umístěn.

Velikost koberce by měla odpovídat místnosti a jejímu stylu. Dokonale sladěný vylepší jeho proporce. Pokud chcete elegantní aranžmá, hledejte vysoce kvalitní výrobky. Dokonalý koberec je nejen hezký, ale také perfektně zpracovaný.

Stojí za to také ověřit, zda je koberec, který chcete koupit, vhodný pro podlahové topení.

Barva a vzor

Barva koberce by měla odpovídat barvě podlahy, ale s ohledem na princip kontrastu nebo podobnosti: pokud chcete, aby byl koberec téměř nepostřehnutelný, hledejte takový, který bude jednotný s barvou a odstínem podlahy (dřevo, panely nebo kámen), pokud chcete koberec zdůraznit, ke světlé podlaze zvolte tmavší koberec a pro tmavší - světlejší.

Čím bude výraznější barva a vzor koberce, tím více bude dominovat v interiéru.

Může to být nejen dekorativní prvek, ale také skvělé ladit k pohovce nebo křeslu.

V prostorných místnostech si můžete dovolit koberce s nepravidelnými tvary a vzory, které zdůrazní velikost interiéru. Je třeba pamatovat, že tento typ koberce by měl ladit s pohovkou a nábytkem.

Světlý nebo tmavý? Zajímá vás, který z nich je praktičtější? Je těžké najít jednoznačnou odpověď. Světlé koberce se snadno zašpiní, zatímco na tmavém koberci je vidět každý malý prach. Ideálním řešením se jeví koberec v prostředním odstínu. Ne úplně světlý ani ne úplně tmavý. I když je to samozřejmě věc vašeho vkusu.

Výška rouna

Nejprve zapomeňte na staré pravidlo, že koberce s krátkým vlasem jsou hrubé a tvrdé a pouze koberce s dlouhým vlasem zajistí měkkost. Dnes je nabídka koberců z různých druhů rouna tak široká, že si můžete snadno koupit koberec s krátkým vlasem, který bude také extrémně měkký – skvělým příkladem jsou nadýchané koberce do ložnice nebo dětských pokojů.

Při výběru koberce nezapomeňte na doporučení výrobců: koberce s dlouhými vlasy jsou určeny do místností s menší frekvencí používání, takže na chodbách nebo v obývacích pokojích nebudou dobře fungovat. Pro ně si vyberte koberce bez rouna- například zajímavé tkané koberce. Pokud je předsíň úzká a malá, je nejlepší koberec vůbec nedávat.


 

Zpět