Kompostéry
Zahradní kompostéry jsou řešením pro každou moderní zahradu. Taková zahradní architektura je nesmírně užitečná! Použití tohoto prvku na pozemku má řadu výhod. Plastový kompostér umožňuje ekologické využití organického odpadu a také jeho opětovné využití. Podporuje zpracování všech zbytků na přírodní hnojivo. Používáním kompostéru se zbavíte „mokrých“ odpadků a zároveň získáte alternativu k syntetickým hnojivům. Podívejte se, jak je to jednoduché, ekologické a chytré!
Plastové kompostéry a dřevěné kompostéry
Při výběru zahradního kompostéru se můžete rozhodnout pro plastové nebo dřevěné modely. Dřevěné kompostéry jsou přirozenou variantou a snáze zapadnou do vašeho zahradního prostoru. Plastový kompostér je mnohem levnější a o něco odolnější varianta a je také mnohem jednodušší nádobu vyčistit. Oba modely využijete ke kompostování na vaší zahradě.
Organický odpad můžete sbírat v otevřených nebo uzavřených kompostérech. Otevřený kompostér můžete kdykoliv doplnit, ale kompostování obvykle trvá déle. Uzavřené kompostéry urychlují proces kompostování, snáze se v nich udržují vhodné podmínky (přiměřená vlhkost a teplota). Kryt kompostéru zabraňuje úniku nepříjemných pachů, takže kompostování organického odpadu není tolik zatěžující pro členy domácnosti a hosty pobývající na zahradě.
Všechny výhody domácích kompostérů
Kompostéry dostupné v našem obchodě jsou moderním řešením, které usnadňuje správu zahrady a péči o rostliny. Jejich stěny jsou vyrobeny z plastů, které se rychle zahřejí a udrží uvnitř správnou teplotu. Tím se urychlí proces rozkladu bioodpadu a zajistí se správné kompostování organických zbytků.
V kompostérech snadno zrecyklujete posekanou trávu, shrabané listí, nařezané větvičky, ale i všelijaký další organický odpad včetně toho, který pochází z vaší kuchyně. Ekologická likvidace kuchyňského odpadu tak již nebude problémem. Rychle se promění v hnojivo použitelné na zahradě.
Kompost má oproti syntetickým hnojivům značnou výhodu. Co ho odlišuje? V prvé řadě jde o přírodní hnojivo, které rostliny snadno přijímají. Zbytky ovoce, posekaná tráva nebo kuchyňský odpad obsahují stále spoustu mikro a makro prvků, které se při kompostování mění ve velmi výživné hnojivo. Živiny jsou lehce stravitelné. Odpadá také strach z přehnojení rostlin – kompost uvolňuje živiny postupně, takže je menší pravděpodobnost přehnojení rostlin.
Jak správně kompostovat odpad? Jak založit kompostér?
Recyklace organických zbytků v kompostérech je chytrý způsob, jak získat další přírodní hnojivo a zbavit se organického odpadu z vaší zahrady a domova. Do kompostérů můžete odkládat kuchyňský odpad, posekanou trávu, listí nebo vytrhaný plevel. Organický odpad, správně kompostovaný, může být i ve velmi krátké době připraven k použití.
Otevřené kompostéry kompostují odpad delší dobu. Povětrnostní podmínky mohou proces urychlit nebo zpomalit. Pokud chcete svůj odpad rychle zkompostovat, zvolte termokompostéry – jejich speciální konstrukce urychluje kompostování, takže hotový kompost budete moci rychle využít.
Obsah kompostéru by neměl být náhodný. Naplňte jej organickým odpadem: vhodné jsou pokácené větve stromů, tráva a kuchyňský odpad. Vyvarujte se však přidávání listů z dubu, olše nebo ořešáku – obsahují třísloviny, které brání organickým zbytkům ve správném kompostování.
Umístěte kompostér na odlehlé místo. Na zahradě se vyplatí mít kompostér mimo dohled. Obklopení kompostéru bariérou bude dobrý nápad – použijte k tomu ploty nebo živé ploty. Za zahradní architekturu je dobré schovat i dřevěný nebo plastový kompostér: hodit se budou zahradní domky a domky na nářadí. Dbejte na to, abyste kompostér uschovali, zvláště pokud jste zvolili model s velkou kapacitou.
Ekologie nadevše
V našej ponuke nájdete kompostéry rôznych veľkostí. V závislosti na ploche záhrady a množstve odpadu, ktorý vytvárate na vašom pozemku, si môžete vybrať vhodnú veľkosť produktu. Pre menšie potreby postačia kompostéry 380 l. Na väčších pozemkoch sa zídu kompostéry 850 l alebo veľké kompostéry 900 l. Toto jednoduché riešenie pomáha spravovať záhradu alebo domáci zeleninový záhon ekologickým spôsobom. Pamätajte - odpady by mali byť opatrené dostatočným prívodom vzduchu (preto majú kompostéry príslušné ventilačné otvory) a kompostér by sa mal raz ročne vyčistiť, aby kompost udržal svoje prospešné vlastnosti.
Žijte ekologicky a investujte do dokonalého kompostéru pro vaši zahradu ještě dnes!