Vinylové panely ve sprše

08.08.2021


Vinylové panely si získávají popularitu mezi spotřebiteli, kteří si upravují svůj interiér moderně, pohodlně a esteticky. Je dobře známo, že mohou být použity jako téměř dokonalá náhrada dřeva nebo obkladů, jsou také doporučovány do kuchyně a koupelny. Díky voděodolnosti se staly jedním ze způsobů, jak obložit podlahu a stěny v těchto místnostech. Budou fungovat stejně dobře jako dlaždice?
 

Laminátové podlahy- Baumax.cz


V tomto článku:

1.Co to jsou vinylové panely?

2.Vinylové panely do koupelny - jsou pouze jen na podlahu?

3. Vinylové panely do koupelny – výhody

4. Vinylové panely do koupelny - nevýhody

5. Jak je uspořádat 

Co to jsou vinylové panely?


Pokud jste již vstoupili do fáze zařizování nebo rekonstrukce bytu, určitě jste se setkali s pojmem vinylová podlaha. Jedná se o podlahu vyrobenou ze specifického typu panelů, které se pyšní vysokou odolností proti vodě. Navíc se používají v interiérech jako alternativa k tradičním podlahovým panelům. Málokdo však ví, že tyto materiály lze bezpečně použít v místnosti vystavené vlhkosti - v kuchyni nebo v koupelně.
Co přesně jsou vinylové panely? Jedná se o produkt, který se na našem trhu objevil relativně nedávno. Skládá se z několika vrstev odolného a pružného materiálu - vinylu. Horní vrstva vinylových panelů je potištěna takovým způsobem, aby vzhled, struktura a vzor připomínaly přírodní materiál, jako je dřevo, kámen nebo keramika.
Vinylové panely jsou často spojovány s populárním linem, jsou také jako lino voděodolné a velmi flexibilní. Mezi těmito dvěma produkty však existuje obrovský rozdíl. Linoleum je hlavně mnohem levnější, ale také mnohem méně odolné. Vinylové panely jsou vysoce kvalitní trvanlivé produkty, které připomínají přírodní desky, beton nebo kámen.
Velkou výhodou vinylových panelů je jejích snadné udržování v čistotě. Stačí jemný čisticí prostředek nebo jiný ekologický prostředek (např. jablečný ocet). Panely LVT, které lze položit na zeď a podlahu se dodávají ve třech variantách - vícevrstvé panely - jsou vyrobeny z několika vrstev vinylu, mají tloušťku pouze 5 mm a existují také jako samolepící nástěnné panely; na desce HDF - připomínají laminátové podlahové panely, jejích tloušťka je cca 10 mm; na desce SPC - jedná se o tvrdé panelové podlahy, které se považují za obzvlášť odolné.

 

Vinylové podlahy- Baumax.cz

Vinylové panely do koupelny - jsou pouze jen na podlahu?


Vinylové podlahy nejen úspěšně nahrazují oblíbené podlahové panely, ale jsou také dobrou alternativou pro podlahové dlaždice. Proto při tvorbě návrhu uspořádání koupelny stojí za to sáhnout po jednoduchých a moderních řešeních, jako jsou dlaždice LVT. Jsou odolné vůči vlhkosti a jsou perfektní jako povrchová úprava pro sprchový kout nebo vanu.
Vinylové panely se nejčastěji používají v koupelnách jako podlahová krytina, ale nic jim nebrání, abychom je dali také na zeď. Stále častěji se používají jako nástěnné panely, zejména kvůli jejich malé tloušťce, snadné instalaci, bezproblémové péči a designu připomínajícímu dřevo. Jedná se o voděodolný materiál, který úspěšně nahradí koupelnové dlaždice v našem domě. Při renovaci nebo dokončování koupelny stojí za to zvolit vinylové panely s protiskluzovým povrchem. V koupelně budou dobře fungovat jak typy s Click systémem, tak i ty, které  se instalují pomocí montážního lepidla. Pokud je budeme pokládat na podlahu, stojí za to použít podložku pod vinylové panely, která ztlumí a vyrovná povrch.
Vinylové podlahové panely, stejně jako ty, které jsou namontovány na stěně v koupelně, jsou dokončovacím materiálem, který nám pomůže velmi snadno proměnit vzhled naší koupelny. Není nutné ani bourat starou keramiku - vinylové panely lze lepit přímo na dlaždice. Pokud jde o technologii montáže, můžeme zvolit panely připevněné lepidlem nebo jako tradiční plovoucí podlahu – click systémem. Typy pro lepení jsou ovšem vhodné jen v případě, že povrch, na který je budeme pokládat, musí být dokonale rovný.  Pokud tomu tak není a podlaha není rovná, rozhodněte se pro plovoucí typ vinylových panelů. Posledním krokem pokládky bude zajištění vinylových spojů pomocí speciálního tmelu určeného pro tento typ materiálu. Těsnění zabrání pronikání vody pod a mezi panely.

 

Vinylové podlahy- Baumax.cz

Vinylové panely do koupelny – výhody


Vinylové panely umístěné ve sprchovém koutu jsou moderním řešením, které je odolné a dává koupelně originální a krásný vzhled. Jedná se velmi výhodné řešení. Některé z jeho výhod stojí za zmínku:

- jsou plně voděodolné, odolné vůči oděru,

- vyznačují se vysoce kvalitním povrchem,

- jsou pevné. Navíc existují v mnoha vzorech (vzorníky vinylových panelů) a texturách podobných přírodním materiálům, které dávají pocit tepla nejen pro nohy, 

- podobně jako u přírodního dřeva, mají dobrou tepelnou vodivost

– jsou ideální pro instalaci podlahového topení,

- účinně tlumí zvuky,

- snadno se udržují v čistotě,

- lze je snadno a samému instalovat.
 

Vinylové panely do koupelny - nevýhody


Jako každý stavební materiál, ani vinylové panely LVT nejsou zbaveny od nedostatků. Jejich hlavní nevýhody jsou:

- vysoká cena - náklady na metr čtvereční dobrých panelů je minimálně 650 Kč,

- malá tloušťka panelů - navzdory použití vyrovnávacího základního nátěru je nutné připravit velmi rovné povrchy, na nichž budou panely lepeny.

 - Umělá hmota – vinylové panely i přes to, že dokonalé imitují dřevo nelze recyklovat.

- Nezbytná je jejich likvidace ve spalovnách.

Vinylové podlahy- Baumax.cz
 

Jak je uspořádat


Výše uvedený seznam výhod a nevýhod by nám měl pomoci rozhodnout se pro instalaci vinylových panelů do koupelen. Při pokládání vinylových prken dodržujte základní pokyny:

- ujistěte se, že montážní povrch je stabilní a rovný povrch je suchý a bez prachu. 

- Pro instalaci na zeď použijte speciální lepidlo, protože vinyl je pružný materiál.

- Aby nedošlo k tvorbě bublin, rovnoměrně naneste lepidlo na celý povrch stěny.

- Pokud jsou vinylové panely instalovány na stěny místnosti vystavené vlhkosti, jako je koupelna, je nutné použít spárovací tmel.
 

Pokud sníte o efektu dřeva na podlaze vaší koupelny, ale nemáte rádi obklady imitace dřeva, budou vinylové panely, které připomínají přírodní materiál vynikajícím řešením. Jejich výběrem pro váš interiér získáte krásnou a originální podlahu.

 


INSPIRUJTE SE !!! 

Dlažba a obklady do koupelny Koupelnový nábytek
Dlažba a obklady do koupelny Koupelnový nábytek Sprchové kouty

 

Zpět