Kterou matraci si vybrat? 4 praktická doporučení
Pokud vám záleží na zdravém spánku a lepší pohodě každé ráno, zapomeňte na polovičatá řešení v podobě pohovky nebo gauče a vyberte si pohodlnou postel s dobře zvolenou matrací. Brzy zjistíte, že se jedná o investici do vašeho zdraví - konec konců to, jak a na čem spíme, se přímo promítá do fungování našeho organizmu.
Proč je výběr správné matrace tak důležitý? Má velmi velký vliv na naši páteř, dýchací a pohybovou soustavu. Tím, že během spánku zaujmeme nepřirozenou polohu, vystavujeme se následujícího dne bolesti svalů a zad a také bolesti hlavy spojené s nedostatkem odpočinku. Co je třeba vzít v úvahu při výběru matrace, aby byla přizpůsobena individuálním potřebám a aby nám poskytla komfort při ležení? Níže naleznete klíčová doporučení, která vám pomohou při rozhodování.
1. Klíčová otázka: tvrdá nebo měkká?
Často se můžete setkat s názorem, že nejlepší je vybrat si tvrdou matraci. Toto konstatování bohužel stále přetrvává ve všeobecné představě na téma různých modelů matrací. Příliš tvrdá podložka znamená, že naše bederní páteř nemá potřebnou oporu a my tělo napínáme. Tvrdý povrch také nepříznivě ovlivňuje krevní oběh, což znamená, že když ráno vstanete, nebudete se cítit odpočatí. Příliš měkká matrace může zase nebezpečně ohnout páteř. Ideální matrace by měla tvořit oporu tělu po celé jeho délce, takže je dobré vybrat si matraci se střední tvrdostí. Současně musíte vzít v úvahu i vaše individuální vlastnosti, o kterých si můžete přečíst v části 4. Můžete si při rozhodování pomoci provedením jednoduchého testu dlaní: lehněte si na matraci na záda a vsuňte dlaň pod záda v bederní oblasti. Pokud:
- můžete dlaň snadno vsunout pod záda, znamená to, že matrace je příliš tvrdá,
- nemůžete vsunout dlaň pod záda - matrace je příliš měkká,
- pociťujete mírný odpor při vsunutí dlaně pod záda
to znamená, že tato matrace je pro vás ta pravá.
2. Druhy matrací - která z nich bude pro vás nejlepší?
To, čím je matrace vyplněna, přímo ovlivňuje naše pohodlí během spánku a také zdraví. Níže naleznete základní informace o nejběžnějších typech matrací:
- pěnová matrace – jádro tvoří pěna. Doporučuje se zakoupit modely vyrobené z termoelastické pěny a / nebo z vysoce elastické pěny, i když jsou k dispozici i modely s náplní z polyuretanové pěny. Výhodou těchto matrací je to, že vám umožňují zachovat vysokou hygienu, protože nemají volné prostory, ve kterých se může vyvíjet plíseň. Jsou ideální pro osoby, které spí nejčastěji na boku, protože se přizpůsobují přirozenému tvaru páteře.
- pružinová matrace - mezi nejběžnější matrace v této kategorii patří kapsové: v kapsách se nachází pružiny a výplň. Je třeba vědět, že každá pružina je v samostatné kapse, čím více jich je, tím lépe. Tento typ matrace lze také rozdělit podle horní vrstvy matrace, která ovlivňuje pohodlí: vysoce elastická termoelastická pěna nebo latex. Vyplatí se uvažovat o koupi matrace se sedmi zónami tvrdosti, protože odlehčuje části těla zvláště vystavené tlaku. Cenově atraktivní je bonnellová matrace, která se často nachází v penzionech a hotelech. Její nevýhodou je, že se nepřizpůsobuje tvaru těla, čímž vyvíjí na tělo tlak. Vzhledem ke sníženému komfortu spánku se nedoporučuje pro každodenní použití.
- latexová matrace - jednou z jejích výhod je to, že poskytuje dobré přizpůsobení tvaru těla a také dobré větrání díky otvorům a drážkám. Můžete si vybrat modely vyrobené 100% z přírodního latexu nebo s příměsí syntetického latexu. Tento typ se doporučuje zejména pro páry a osoby, které v důsledku nadměrného pocení mají tendenci budit se uprostřed noci.
- hybridní matrace – odlišuje se od jiných druhů rozměry, protože její výška dosahuje 36 centimetrů. Pružiny, které se v ní používají, nahrazují zároveň funkci roštu, díky čemuž přestává on být potřebný.
3. Další funkce a výhody
Pokud hledáte nestandardní řešení, nebudete zklamáni - dnes najdete na trhu mnoho různých typů matrací pro osoby se speciálními potřebami. K dispozici jsou například speciální matrace mající zdraví prospěšné vlastnosti. Dalším typem jsou matrace proti odleženinám a matrace upravené pro osoby podstupující rehabilitaci. Dalším důležitým rysem vybraného typu jsou jeho antialergické vlastnosti.
Nové modely matrací mohou mít také různé zóny pružnosti, z nichž každá působí na tělo jiným způsobem. Tento typ je doporučován osobám po úrazech a operacích. Bude také vhodný do ložnice pro páry, protože osoba ležící vedle nebude pociťovat tělesnou hmotnost partnera.
4. Matrace na míru.
Aby matrace co nejlépe plnila svou funkci, měla by být přizpůsobena individuálním potřebám osoby, která ji používá, což znamená, že při výběru musíte vzít v úvahu takové aspekty, jako vaše hmotnost a výška.
Ujistěte se, že matrace je nejméně o 20 centimetrů delší než je vaše výška. Tělesná hmotnost ovlivňuje stupeň tvrdosti matrace. Například lidé s hmotností 70 až 90 kilogramů by si měli vybrat matraci se standardní tvrdostí, tj. 5-7.
Kromě toho stojí za zvážení nejčastější poloha při spánku. Je zřejmé, že se během spánku často pohybujeme a tato poloha se může měnit, nicméně stojí za to přemýšlet, v jaké poloze spíme nejčastěji.
Přehled matrací - vyberte tu, která splní vaše očekávání
Nakonec vám doporučujeme seznámit se s různými typy matrací, které jsou k dispozici v našem sortimentu. V současné době velmi populární jsou kokosové matrace, což vzhledem k jejich pozitivním vlastnostem není překvapivé. Modely vyrobené z kokosových vláken jsou populární mezi alergiky. Příkladem jsou matrace Palmea, jejichž výplň je zhotovena z pružin vyrobených z vysoce kvalitního drátu a umístěných v oddělených kapsách. Konstrukce těchto produktů zajišťuje páteři přirozenou polohu (ve tvaru písmena S).
Najdete zde také kapsové matrace, které klienti oceňují, jako například řada Active, která zajišťuje optimální ergonomickou polohu spánku.
Shrnutí
Nezapomeňte si dát trochu času, než se rozhodnete pro konkrétní model. Dobře zvolený model Vám zajistí, že Vaše postel Vám poskytne mimořádné pohodlí a výrazně zlepší kvalitu spánku. Abyste si užili nejlepších vlastnosti matrace, nezapomeňte ji vyměnit podle pokynů výrobce. Modely průměrné kvality by se měly po šesti letech vyměnit na nové. Signálem, že matrace, kterou nyní máme, přestává plnit své funkce, je skřípot, při ležení jsou cítit pružiny a to, že se ráno probudíme s bolestmi svalů a zad.