Jak vyrobit základnu pro zahradní domek?

06.08.2021

Skladování různých druhů příslušenství, zahradního nářadí a zařízení se může zdát problematické, zejména pokud každým rokem  stále více přibývá vybavení a nástroje zabírají stále více místa. Pokud máme na zahradě nebo pozemku trochu volného místa, stojí za to zvážit výstavbu nebo koupi vlastního domku na nářadí, který vám umožní uložit všechny potřebné věci. Dřevěný zahradní domek lze postavit na jakémkoliv pozemku. K jeho výstavbě obvykle není nutné povolení.

Zahradní domky- Baumax.czV tomto článku:

1. Příprava  základny pro domek na nářadí
2. Umístění domku na nářadí na trávě
3. Příprava základu pro domek
4. Jak správně umístit domek na nářadí?
5. Údržba a používání  domku na nářadí

  

Zahradní domky mohou být užitečné nejen pro skladování všech druhů nářadí, vybavení nebo zahradního nábytku. Pokud zvolíme vhodný projekt nebo hotový model s okny, můžeme v něm provádět různé drobné práce, například přípravu sazenic. Lze jej také použít k rekreačním účelům, například dětem na hraní. Zahradní domky mohou připomínat zahradní altány nebo splynout se zahradní vegetací osázenou vinnou révou. Než však začnete stavět vlastní domek, měli byste zjistit, jak připravit pro něj základ.
Výrobci hotových domků doporučují, aby veškerá zahradní architektura, ke které tenhle prvek nepochybně patří, byla umístěna  hlavně na rovném a stabilním terénu. Perfektním řešením bude betonový potěr, dlaždice nebo dlažební kameny (
Zahradní venkovní dlažba ). Umístění domku na nářadí přímo na nepřipravený podklad - trávu nebo písek - bude během silných dešťů velmi problematické, protože i při mírném sesuvu půdy se konstrukce začne naklánět a může se poškodit.

Zahradní domky- Baumax.cz

Příprava základu pro domek


Stojí za to zajistit, aby byl prostor pod výstavbou čistý, suchý a rovný. Minimum, které je třeba vzít v úvahu při zřizování nebo montáži kůlny na zahradu, je vyrovnání terénu a nanesení vhodného množství drceného kamene a kameniva. Správná příprava půdy nám pomůže vyhnout se zbytečným problémům. Umístění stavby na vlhkou zem může mít mimo jiné za následek výskyt plísní nebo hniloby domků, v případě , že dřevěný povrch bude umístěn přímo na zemi. Také stojí za to připravit pevný základ pro domek na zahradní nářadí, aby byl celek stabilnější. Pro jistotu, že váš dřevěný zahradní domek (Dřevěné zahradní domky) bude stát ve svislé poloze,  zkontrolujte základ pomocívodováhy, a případně upravte.
 

Umístění domku na nářadí na trávě

Pokud se přesto rozhodnete umístit stavbu přímo na trávu, nezapomeňte zcela odstranit všechny kameny a jiné tvrdé předměty. Jakékoliv nerovnosti znemožní umístění domku v rovině nebo můžou způsobit poškození podlahy. Abychom správně připravili povrch, měli bychom posekat trávu a vyrovnat případné nerovnosti půdy na povrchu pod domem. Je důležité, aby byl terén vyrovnaný a stabilní - pokud jsme nuceni jej vyrovnat, je lepší počkat s umístěním domu, dokud neprší, aby se půda stabilizovala. Bezpečnější metodou bude samozřejmě potěr pro zahradní domek nebo použití betonových bloků, které vytvoří odolnější podklad.

Zahradní domky- Baumax.cz

Základna pro zahradní kůlnu

 

Nejlepším řešením pro tento typ výstavby je základová deska. Poskytuje dostatečně pevný a stabilní podklad, na který můžeme rovnoměrně umístit kůlnu. Na rovný povrch bez problému umístíme příslušenství pro zahradní architekturu, například připravenou podlahu pro domek na nářadí. Než však začneme stavět základ, musíme naplánovat místo pro zřízení konstrukce. Důležitým faktorem při určování polohy  domku je síla a směr větru. Vliv větru na domek na nářadí by měl být relativně malý, zejména ze strany dveří, aby se zabránilo poškození nebo zlomení závěsů v důsledku silného větru. Také bychom neměli zapomenout pečlivě zavírat dveře, když se objekt nepoužívá.  

Zahradní domky- Baumax.cz

Jak správně umístit domek na nářadí?

 

Základ pro dřevěné domky na chatu je jedna věc, stojí za to zvážit další aspekty montáže zahradních konstrukcí. Nezapomeňte dodržovat přiměřenou vzdálenost od ostatních budov nebo zdí, abyste předešli problémům s montáží nebo pozdějším používáním objektu. Aby bylo možné volně pracovat a pohybovat se kolem objektu, měla by být vzdálenost od plotu nebo jiných budov cca 1 m. Pokud je cílovým místem pro kůlnu roh pozemku, můžeme ji nejprve sestavit a teprve poté přesunout na vhodné místo. Vezměte však v úvahu často značnou hmotnost  a velikost domku.

Zahradní domky- Baumax.cz

Příprava podkladu z bloků - krok za krokem

 

Vyrovnání a zpevnění půdy je nezbytností téměř pro každou stavbu. Standardem je použití betonového základu, oblíbené jsou také dlažební kostky nebo betonové bloky (obvykle váží od 20 do 29 kg). Volba způsobu, který použijete k vyrovnání terénu, závisí na typu stavby, našich finančních možnostech a individuálních preferencích. Ke stabilizaci objektu stačí metoda založená na dříve zmíněných blocích. Betonové bloky jsou odolné proti tlaku, málo nasákavé a mrazuvzdorné. Samotná pokládka je docela snadná a zvládnete ji sami.

 

- Čištění půdy od travního pokrytí - prvním krokem přípravy - stejně jako v mnoha podobných případech - je určení velikosti plochy, na které bude výstavba umístěna. Prostor pro ni lze vyznačit čtyřmi kolíky spojenými lanem. Stanoviště by mělo být očištěno od nečistot a rostlin. Pomocí ryče sundáte trávník.

- Kopání jámy - 30 cm hlubokou jámu je potřeba vykopat před nasypáním písku. Pro jednoduchou konstrukci stačí použít rýč, pokud provádíme větší výkop, stojí za to si pronajmout bagr.

- Zásyp podkladu pískem - plochý výkop by měl být pokryt vrstvou písku přibližně 7 cm. Poté je potřeba půdu s pískem pečlivě vyrovnat. Zhutňovač bude velmi užitečný pro zhutňování písku. Na dobu přípravy se vyplatí si jej vypůjčit. Poté položíme na písek dvě vrstvy bílé geotextilie. Na textilii se opět nasype několik centimetrů písku – a po tomto  zhutnění je základna hotová.

-  Rozesypání kamene - na písek  nasypte tenkou vrstvu drceného kamene (cca 10 cm), který se rovnoměrně rozloží na povrchu výkopu. Optimální bude materiál s frakcí 31-65 mm. Suť by měla být zhutněna. Poslední vrstvou bude drcený kámen  (materiál s frakcí 16 mm). Po rozložení (v tloušťce několika cm) znovu použijte zhutňovač.

- Uložení betonových bloků pod domek - betonové bloky položte na takto připravené a stabilizované místo. Pouze na ně lze umístit dřevěnou konstrukci.


Zahradní domky- Baumax.cz

Údržba a používání  domku na nářadí

 

Pokud jste se rozhodli pro plastové zahradní domky, měli byste pamatovat na to, abyste nedávali dovnitř horké předměty, jako jsou grily nebo pájky. Abyste minimalizovali riziko vzniku deformací a těšili se dlouho bezvadným stavem domku na nářadí, měli byste těžší předměty pokládat na podlahu, a zároveň zabránit tomu, aby se opírali o stěny. Pro čištění domku je nejlepší použít zahradní hadici nebo jemné čisticí prostředky, Naopak vyhýbejte se tvrdým kartáčům nebo silným čistícím prostředkům. Odmašťovače mohou trvale poškodit jeho povrch.


INSPIRUJTE SE !!! 

Zahradní domky Zahradní architektura Zahradní domky na nářadí Zahradní altány a pergoly
Zpět