Jak vyrobit střechu k altánu?

14.02.2021

 

Zahradní altán je velmi důležitým prvkem každé zahrady. Vhodná úprava může výrazně ovlivnit její dekor a dát zahradě jedinečný vzhled. Aby altán získal jedinečný charakter, měl by mít poutavou originální střechu. Může to výrazně ovlivnit estetiku této budovy. Stojí za to pamatovat, že zbývající zahradní architektura by měla být ve stejném stylu jako zahradní altán.

Jak vyrobit střechu krok za krokem pro zahradní altán? Jaká by měla být její konstrukce? Jaké materiály použít, aby efekt splnil naše očekávání? Specialisté v obchodě  BauMax vám v tomto článku na tyto otázky odpoví.

Zahradní altány a pavilony - Baumax.cz

Typy střech

Altán může na zahradě plnit mnoho funkcí. Je místem, kde může celá rodina relaxovat nebo pořádat večírky. Dětí ho mohou použít jako místo ke hraní. Aby altán splňoval očekávání s ním spojená, musí mít střechu. Střecha poskytuje ochranu před sluncem, deštěm, sněhem a jinými nevlídnými povětrnostními podmínkami.

Chcete-li postavit zahradní altán, je důležité správně navrhnout celou konstrukci. V této fázi by také mělo být rozhodnuto o výběru daného typu zastřešení altánu.

Nejjednodušší typy altánu mohou být vybaveny jednostrannou nebo plochou střechou, která by měla být mírně nakloněná. To je nezbytné, pro zajištění odtěkání dešťové vody a hromadění na ní sněhu.

Nejběžnější je sedlová střecha. Vyznačuje se nekomplikovanou strukturou a zajišťuje snadné odstranění dešťové vody a sněhu. 

Jak vyrobit střechu k altánu krok za krokem?

Realizace střechy je závěrečnou fází výstavby zahradního altánu. Před tím je nutné altán řádně připevnit k zemi takovými prvky, jako jsou kovové kotvy, dřevěné sloupy nebo betonové základy. Prvním krokem při stavbě střechy je příprava střešního skeletu, tzn. krovu.

Krov je obvykle vyroben z borovice, smrku nebo jedle. Jeho nejdůležitějšími prvky jsou vaznice, krokve a kleštiny.

Začátek stavby krovu obnáší připevnění vaznic paralelně k okrajům stěn. Jedná se o vodorovné nosníky, které spojují stěny altánu se střechou. Přenášejí na ně zatížení z krovu.

Dalším krokem je připevnění šikmých nosníků ve formě střešních krokví ke stěnám. Jsou umístěny v závislosti na povrchu střechy a působícím na ni zatížením, obvykle každých 60 - 100 cm. Jejich úhel sklonu by měl být mezi 25 a 45 stupňů.

Spoje jednotlivých prvků vaznic musí zajistit pevnost celé konstrukce. V tomto ohledu se používají tesařské spáry se zářezy nebo stavební spáry. Jedná se o profily z děrovaného ocelového plechu, které jsou připevněny vroubkovanými hřebíky.

Dalším krokem je položení fólie na krokve, což je tepelná a protipožární izolace.

Posledním krokem je přibití kontra latí na krokve a fólie.  Poté přibíjet střešní latě v pravém úhlu. Tímto způsobem bude vytvořeno žebrování, které umožní připevnění střešního materiálu.

Místo latí a kontra latí lze desky upevnit na celou plochu střechy, tzn. provést tzv. bednění.

Typy střešních krytin altánu

Zahradní altány mohou mít střechy vyrobené z různých materiálů. Je důležité, aby byly přizpůsobeny stylu a charakteru budovy. Používají se: střešní lepenka, dřevěné šindele, minerální břidlice, keramické a kovové střešní tašky. Používá se také sláma nebo rákos. Bitumenové desky jsou také velmi oblíbeným střešním materiálem.

Bitumenové desky

 Bitumenové desky jsou vyrobeny z organických vláken impregnovaných bitumenem. Mají zvlněný tvar. Jejich vlastností je odolnost vůči povětrnostním podmínkám a UV záření a také vůči houbám a chemikáliím a zároveň chrání strukturu před vniknutím vlhkosti. Jsou lehké a poskytují střeše správné větrání a tepelnou izolaci. Jejich montáž nevyžaduje žádné speciální dovednosti ani vybavení. Jediným nezbytným nástrojem je ruční pila a kladivo.

Zahradní altány a pavilony - Baumax.cz

Pořadí pokládání desek

Před instalací desek zjistěte, jaký je nejběžnější směr větru. To vám umožní určit způsob pokládání bitumenových desek, které by měly být pokládány v opačném směru. Desky jsou připevněny hřebíky, všechny práce začínají od spodní části střechy a systematicky se posouvají nahoru. Měli by se pokládat střídavě. Další řady desek musí být připevněné s posunem o polovinu listu oproti předchozí řadě.

Umístění ventilačního těsnění

Prvním krokem je přibití speciálního ventilačního těsnění na okraj žeber nebo bednění. Jejím úkolem je chránit střešní krytinu před vniknutím různých druhů nečistot, jako jsou listí, písek nebo prach. Má také chránit před hmyzem a ptáky.

Pokládání první řady desek

Dalším krokem je položení první řady bitumenových desek na spodní část střechy. Hřebíky by se měly pouze přibíjet na horním vlnění jednotlivých prvků.

Připevnění dalších desek

Desky by měly být přibity po sobě jdoucích řadách, v místě podélných přesahů. Vodorovné překrytí desek musí být asi po 15 cm. Jednotlivé prvky by se měly rovněž překrývat svisle. K určení příslušné roviny můžete použít provázek. To dovolí přibit hřebíky v rovině. Je také přípustné, je-li to nutné, řezat desky ruční pilou na dřevo. Čepel je nutné potřít olejem, aby nedošlo k nerovnému řezu.

Montáž bitumenového hřebenáče

Po instalaci poslední horní desky připevněte hřebenovou desku. Je montovaná na štítové hraně střechy, definované jejím sklonem. Poté se na hřebenáč namontují hřebeny, tzn. prvky připomínající střešní tašky. Jejich účelem je zabránit pronikání vody do střešního prostoru mezerami a štěrbinami. Stejně jako u bitumenových desek musí být instalace zahájena ze strany proti směru větru. Jednotlivé prvky by se měly překrývat nejméně po 12,5 cm. Hřebeny je potřeba připevnit pomocí hřebíku na každou horní část bitumenové desky.

Doufáme, že vám naše rady pomohou postavit střechu, která ozdobí a ochrání altán. Tyto typy zahradních domků dokážou atraktivně doplnit vzhled zahrady a její uspořádání. V blízkosti altánu můžete postavit jezírko nebo zahradní fontánu, které zpříjemní pobyt na čerstvém vzduchu.


 

 

 

 

 


 

 

 

Zpět