Jak postavit kurník

26.06.2022

Čerstvá vejce přímo od slepice? To je možné! Stále více lidí se rozhoduje pořídit si slepice a chovat je na vlastní zahradě. Slepice nejsou extrémně náročná, jejich chov je jednoduchý a jejich chov se vám rozhodně vyplatí. Pro chov slepic ale budete potřebovat odpovídající kurník, tedy místo, kde budou moci slepice nocovat a snášet vajíčka. Podívejte se, jak postavit kurník pro slepice, abyste mohli chovat drůbež pro vlastní potřebu.


V tomto článku:

1. Jak by měl vypadat kurník pro slepice?

- Vhodné podmínky – vstup do kurníku

- Vyvýšené umístění kurníku

- Snadné čištění kurníku

2. Co budete potřebovat pro stavbu kurníku?

3. Jak postavit domácí kurník?

- Dveře a okna v kurníku

- Osvětlení kurníku

- Snadný vstup pro nosnice

4. Jak vybavit interiér kurníků?

- Dřevěné kukaně na snášení

- Napáječky a krmítka pro nosnice

5. Je možné upravit stávající konstrukci?

6. Stavba kurníku a uspořádání prostoru kolem – co ještě stojí za to vědět?



Jak by měl vypadat kurník pro slepice?

V domácím kurníku budou slepice moci spát, snášet vejce a chránit se před chladem a nebezpečím. Domácí kurníky můžete upravit pro chov nosnic nebo odchov kuřat. Než se pustíte do jeho výstavby, naplánujte si, jak bude vypadat.

Kurníky pro slepice jsou ve většině případů malé dřevěné domky, které mají vhodný vstup a vybavení přizpůsobené chovu drůbeže – jedná se o vhodně zvolené produkty a chovatelské potřeby.

Stavba kurníku je promyšlený projekt, jehož cílem je poskytnout slepicím co největší komfort. Čemu se vyplatí věnovat pozornost při stavbě kurníku? Podívejte se!

Vhodné podmínky – vstup do kurníku

Vlastní kurník na zahradě by měl slepicím poskytovat pohodlí a bezpečí. Domácí kurníky pro drůbež by měly mít dostatečně silné vnitřní stěny, aby byly slepičky chráněny před přímým větrem. Zároveň by měl mít uvnitř zajištěnou dobrou ventilaci. Vstup je vhodné umístit tak, aby dovnitř nevnikal studený vítr.

Vyvýšené umístění kurníku

Kurník je dobré umístit o něco výše nad zemí. Podlahu do kurníku je vhodné umístit 20–30 cm nad zemí, aby byl kurník chráněn proti vlhkosti, kurník bude odolnější a vydrží také mnohem déle. Kurník pro slepice si můžete vyrobit jak ze silné překližky, tak i hoblovaných dřevěných desek, které jsou mnohem vhodnější.

Snadné čištění kurníku

Při stavbě celé konstrukce je třeba pamatovat na to, že kurník je potřeba čistit každý den, takže přístup dovnitř by měl být snadný. K tomuto účelu dobře poslouží otevírací stříška, která umožní nejen vyčistit kurník, ale také usnadní výběr vajec.

Co budete potřebovat pro stavbu kurníku?

Při stavbě kurníku je samozřejmě nesmírně důležitý materiál, ze kterého bude celá konstrukce vyrobena. Podle počtu slepic, které chcete chovat, můžete zvolit velkou nebo o něco menší konstrukci. Na metr čtvereční by nemělo být více než jedna nebo dvě slepičky.

Budete potřebovat hoblované dřevěné desky nebo pevnou, silnou dřevotřísku. K zateplení kurníku vám poslouží polystyren. Vnitřní stěny v kurníku by měly být hladké – výrazně to usnadní čištění celé stavby.

Prvky uvnitř kurníku můžete vyrobit ze dřeva ale i OSB desky.

Každý kurník na zahradě musi mít rovněž vhodné pokrytí střechy. Lze použít střešní tašky, dřevo nebo PVC. Vzdejte se však plechu, který bude kurník v zimě ochlazovat a v létě nahřívat.

Jak postavit domácí kurník?

Stavbu kurníku začněte přípravou všech potřebných prvků. Desky nařežte tak, aby k sobě později správně zapadaly. Spojte je dohromady pomocí šroubů. Aby se zabránilo rozštěpení dřeva při šroubování, je dobré vyvrtat předem otvory pro šrouby. Nezapomeňte rovněž vyříznout otvory pro vstup a případná okna.

V našem článku prezentujeme návrh malého kurníku. Věnujte pozornost jeho rozměrům a umístění vstupu. Na farmách kurníky mohou mít velmi působivé velikosti, v domácích zahradách je lepší volit menší, ale efektnější stavby.

Při stavbě dbejte na to, aby byly všechny prvky dobře osazeny a upevněny k sobě. Uvolněné prvky mohou později odpadávat, což vám způsobí problémy s chovem.

Dveře a okna v kurníku

V případě kurníku se vyplatí mít uzamykatelné dveře a okna. Usnadníte si tak péči o slepice a usnadníte vyndávání vajec. Pro úklid, který je potřeba provádět denně, však bude lépe fungovat otevírací střecha. Ujistěte se, že jsou panty pevně připevněny a pravidelně je pro jistotu kontrolujte.

Osvětlení kurníku

Pokud má kurník sloužit i k odchovu malých kuřat, měli byste zajistit v kurníku dostatečné osvětlení, proto ve fázi výstavby myslete na zapojení elektroinstalace. Ta by měla být řádně zabezpečena, aby dobře sloužila pro chov.

Snadný vstup pro nosnice

Vyšší úroveň podlahy vyžaduje vytvoření konstrukce, která umožní zvířatům vlézt dovnitř. Dobře funguje prvek jako rampa s příčnými dřevěnými lišty, co usnadní vstup a zabraní uklouznutí.

Jak vybavit interiér kurníků?

Vhodné vybavení vám umožní chov slepic, slepičky by se tam měli cítit pohodlně a bezpečně – jen tak budou moci snášet vejce. Kurník proto vybavte dřevěnými hřady, kde budou moci slepice sedět.

Dřevěné kukaně na snášení

Slepicím je nutné vyrobit kukaně nebo boxy, které vyplníme vhodnou podestýlkou ​​– to je místo, kam budou slepice snášet vejce. Nejlepším materiálem na podestýlku jsou dřevěné hobliny, piliny či sláma. Nezapomeňte na pravidelnou výměnu podestýlky během zimy, protože nízké teploty znamenají, že slepice budou trávit většinu času v kurníkách.

Napáječky a krmítka pro nosnice

Nezapomínejte také na vodu a krmivo pro nosnice. Součástí vybavení musí být napáječky, které poskytnou slepicím čerstvou vodu a krmítka či nádoby na krmivo.

Je možné upravit stávající konstrukci?

Chcete-li vyrobit kurník, nemusíte nutně stavět celou konstrukci od základu. Někdy lze využít již existující zahradní architekturu na pozemku, jako je stará kůlna, domky na nářadí nebo také část hospodářské budovy. Vše, co musíte udělat, je nainstalovat uvnitř vhodné hřady a kukaně a poskytnout odpovídající podestýlku.

Jednoduché kurníky si na své zahradě můžete postavit i u jedné ze zdí domu či garáže. Prostor kolem kurníku, kde slepice budou pobíhat, je dobré ohradit – zabráníte tak kočkám a kunám ve vstupu do kurníku, tak aby byly slepice v bezpečí.

Stavba kurníku a uspořádání prostoru kolem – co ještě stojí za to vědět?

U kurníku je dobré vytvořit pletivovou voliéru, tedy oplocený malý výběh pro nosnice. Díky volnému výběhu budou moci slepice trávit většinu času venku. Pro oplocení výběhu můžete použít pletivo, jako jsou například chovatelské sítě nebo síťové pletivo. Aby se hlodavci nedostali na bidýlka, je dobré spodní část plotu dodatečně zpevnit a použít k tomu účelu plastové sítě. Voliéry mohou mít různou velikost, čím více prostoru poskytnete pro jednu slepici, tím pohodlněji se budou zvířata cítit. Výběhy jsou doplňková místa, proto je nutné poskytnout nosnicím odpovídající úkryt a vybavení rovněž ve výběhu: hřady, dostatečný počet napáječek a krmítek.

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Jak vybrat stůl na zahradu


Kam umístit pergolu na zahradě?


Uspořádání balkónu a terasy -zajímavé nápady a nejnovější trendy!


 

Zpět