Jak vyčistit vodu v bazénu

22.05.2022

Zahradní bazén, bez ohledu na jeho velikost, nabízí mnoho potěšení a v horkém počasí poskytuje příjemné ochlazení. Řada lidí, kteří uvažují o koupi nebo stavbě domácího zahradního bazénu, na něj rezignuje z důvodu nutnosti časté výměny velkého množství vody v bazénu a jeho odborného čištění . Přitom to není pravda. Existuje mnoho domácích metod pro efektivní čištění vody v zahradním bazénu, které dokážou odstranit zelenou vodu v bazénu a řasy na stěnách bazénu, jsou navíc jednoduché, ale i relativně levné. Pokud je váš bazén malý a využívají ho děti, není problém udržovat vodu čistou, protože ji lze jednoduše vyměnit. A co v případě mnohem větších bazénů? Jak na čistou vodu v bazénu? Jak vyčistit bazén, aby se zbavit zelené vody v bazénu a aby byla vždy křišťálově čistá? Jak čistit vodu v bazénu? Poradíme vám jak ji čistit, jak odstranit nečistoty, řasy a další prvky. Řekneme Vám také, jaké domácí prostředky je potřeba k tomu použít, a které budou zaručeně užitečné!


V tomto článku:

1. Péče o vodu v zahradním bazénu - jednotlivé kroky

2. Domácí metody udržování čisté vody v bazénu - v první řadě prevence

- Vitamín C

- Sůl

- Jedlá soda

- Chlor

- ​Aktivní kyslík

3. Řasy v bazénu - mechanické čištění zaručuje čistou vodu

- Filtrace, která čistí vodu v zahradním bazénu

- Bazénový vysavač

4. Jak vyčistit vodu v bazénu, pokud domácí prostředky nezabírají? Aplikujte chemii do bazénové vody



Péče o vodu v zahradním bazénu - jednotlivé kroky

1. Prvním krokem je pravidelná kontrola hodnoty pH vody, která vám řekne, zdali je voda kyselá nebo zásaditá. Zde je nezbytný speciální tester, který ukazuje nejen hodnotu pH ale i hladinu chloru a tvrdost vody. Je-li hodnota pH správná, budou domácí dezinfekční prostředky pro čištění bazénu účinnější, případně se vyhnete použití šokové chlorace nebo metod, jako je šoková dezinfekce. Kontrolovaní hodnoty pH vody je nejlepší provádět alespoň jednou týdně. Hodnota pH vody, která je neutrální k pokožce, je v rozmezí od 7,0 do 7,4. V horkých dnech pH vody stoupá a v deštivých dnech klesá. Základem bude vhodná testovací sada, která stačí na provedení několika testů.

2. Dalším krokem je dezinfekce vody v bazénu. Mikroorganismy a řasy v bazénové vodě způsobují, že je v bazénu je zelená voda a na dně bazénu a jeho stěnách se tvoří kluzký sediment. V takových podmínkách se nelze koupat, a je nezbytné vyčistit zelenou vodu v bazénu před jeho opětovným použitím. Abyste zabránili růstu řas, musíte použít vhodné dezinfekční prostředky do bazénu. K dezinfekci vody poslouží kyslík a chlor. To vám umožní odstranit nečistoty z bazénu a dokonce, pokud máte, i ze zahradního jezírka a zastavit růst řas.

3. Dalším krokem je boj s řasami, které se mohou objevit ve vodě už v rozmezí pár hodin, protože se tak rychle množí.

4. Posledním krokem je koagulace a nutnost pročištění bazénové vody. Aby byla voda v bazénu nebo voda v zahradním jezírku čistá, je potřeba se postarat o odstranění zbytkových sloučenin a chemických roztoků. Je zde potřeba použít koagulační činidlo, které minimalizuje jejich přítomnost a je také účinné na zelenou vodu.

Domácí metody udržování čisté vody v bazénu - v první řadě prevence

Při používání bazénu je důležité zabránit nadměrnému znečištění vody a bazénu. Znečištění vody může způsobit popadané listy, písek a jiné nečistoty a bakterie, kterým se v tomto prostředí dobře daří. Proto se vám vyplatí bazén chránit před většími nečistoty zakrytím jej plachtou nebo speciálním bazénovým krytem v době, kdy bazén nepoužíváte. Bazén a voda tak zůstanou v něm čisté po dlouhou dobu. Dbejte na to, abyste při vstupu do vody nepřenesli nečistoty na nohou a sepněte si vlasy, aby vám voda v bazénu vydržela čistá co nejdéle.

Vitamín C

Vitamín C neboli kyselina askorbová je nápomocná pro udržení čistoty vody v bazénu. Její použití většinou opravdu pomůže vyčistit samonosný bazén, případně nafukovací bazén i bez použití chemie. Bohužel se stává, že po aplikaci vitamín C reaguje se složkami obsaženými ve vodě a může někdy odbarvit nádrž. Vitamín C mění hnědou nebo zelenou špinavou vodu na opět křišťálově čistou. Nejčastěji je hnědá barva vody způsobena vysokým obsahem železa, zvláště když voda v bazénu pochází ze studny. Jak vyčistit vodu s pomocí vitamínu C? Na 1 m³ vody do bazénu použijte na čištění přibližně 60 g vitamínu C v prášku.

Sůl

Přidáním soli do vody se její použitelnost prodlouží o několik dní. Tvorbě řas to nezabrání, ale ve slaném prostředí bude jejich růst zpomalený. Pobyt ve slané vodě může mít bohužel neblahý vliv na pokožku. Kromě domácích prostředků je vhodná jak písková filtrace, tak i bazénová chemie, které si postupně poradí s znečišťující se vodou. Bazénová chemie nemusí být pro vás škodlivá.

Jedlá soda

Jedlá soda je také přírodním přípravkem pro čištění mírně znečištěné vody. Na větší bazén bude potřeba asi 5 kg jedlé sody. Není to ideální způsob, protože po aplikaci a vyčištění bazénu zůstávají na dně bazénu usazeniny. Ty se vám podaří odstranit pouze speciálním bazénovým vysavačem.

Chlor

Chlor je nezbytný pro to, aby voda v bazénu byla vždy čistá a průhledná. Nemůžete to ale s ním přehánět, protože nadměrné používání chloru způsobí podráždění pokožky, co by se mohlo dokonce projevit vyrážkou. Chlor je rovněž velmi vhodný na řasy. Čištění vody chlorem trvá přibližně 4 hodiny.

Aktivní kyslík

Pokud není pro vás chlor vhodný nebo jej nechcete používat, můžete použít aktivní kyslík. Dodává se ve formě tablet nebo kapaliny a jeho působení je podobné jako u chloru. Tato metoda je rychlejší a efektivní a lze ji používat bez obav o bezpečnost malých dětí, využívajících bazény.

Řasy v bazénu - mechanické čištění zaručuje čistou vodu

Pokud nechcete k čištění vody a odstranění řas používat chemikálie, rozhodněte se pro mechanické čištění. Spočívá v zachycení řas pomocí síťky nebo pomocí vhodné filtrace. Správně provedené čištění způsobí, že zelená voda zmizí.

Filtrace, která čistí vodu v zahradním bazénu

Pro zajištění čisté vody se nejčastěji používají tři typy filtrů. Ten nejodolnější je vyroben z nerezové oceli. Další polyetylenový filtr na čištění vody je cenově dostupný a má dlouhou životnost. Poslední je polyesterový filtr, u kterého je kvalita adekvátní ceně. Při filtrování je nutné zkontrolovat stav filtru. Dle potřeby je nutné jej propláchnout nebo vyměnit filtrační vložky k čerpadlům. Poté je dobré zahájit šokovou chloraci s použitím vhodné bazénové chemie. Bazénová čerpadla k pískové filtraci a bazénová kartušová čerpadla zachycují nečistoty vyskytující se ve vodě, filtrují vodu, ale také ji udržují v neustálém pohybu, aby se voda v bazénu nezakalila a netvořily se v ní řasy. K bazénovým čerpadlům budete často potřebovat příslušenství pro bazénové filtrace.

Bazénový vysavač

Jedná se o velmi účinný přístroj na čištění bazénu, vhodný na dno a stěny bazénu. Udržuje stěny a dno bazénu v čistotě. Tlak generovaný čerpadlem pohybuje kartáče vysavače, a to způsobuje že všechny nečistoty jsou odstraněny a voda je zase vhodná k použití.

Jak vyčistit vodu v bazénu, pokud domácí prostředky nezabírají? Aplikujte chemii do bazénové vody

Někdy domácí prostředky na čištění nebo pročištění vody v bazénu nezabírají a bazénová čerpadla nestačí. Zvláště když je váš bazén silně znečištěný. Pokud je voda i přes popsané metody stále špinavá, hodnota pH a tvrdost vody nevhodná, budete potřebovat bazénovou chemii. Pro zvýšení hodnoty pH nebo snížení pH použijte také vhodné přípravky. Ty by se měly aplikovat ve speciálních plovácích plovoucích na hladině vody.

Doufáme, že naše tipy a rady, jak se o vodu v bazénu starat, jak se zbavit jejího zakalení a jak na správnou hodnotu pH, vám budou nápomocné, a případně odstraní vaše obavy z péče o bazén. Při trochu péče bude potěšení ze zábavy a koupání v horkých dnech pro vás a všechny členy domácnosti neocenitelné.

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Zahradní bazén s kovovou konstrukcí


Vířivka - rozměry. Jak je spočítat?


Kolik stojí vířivka


 

Zpět