Jakou barvu do koupelny zvolit? Inspirace!

05.03.2021

Moderní koupelnový design navrhuje omezit obklady v koupelně pouze na mokrá místa - u umyvadla, vany nebo sprchy. Může se to jevit jako praktické řešení, protože koupelna je neustále vystavena vlhkosti a páře. Běžné emulzní barvy samozřejmě nejsou vhodné pro použití v koupelnách. Výrobci barev mají v nabídce širokou škálu specializovaných výrobků s vlastnostmi, pro natírání stěn v koupelně.


Interiérové barvy – barvy na stěnu - Baumax.cz

Jaká je vhodná barva do koupelny?

Na trhu existuje mnoho druhu koupelnových barev, které se liší barvou a povrchovou strukturou: matné, lesklé nebo saténové. Můžete použít hotové barvy (například Primalex) nebo zvolit odstín ze vzorníku a nechat si namíchat požadovaný odstín. Barva pro koupelnu bez oken nebo pro špatně osvětlenou koupelnu se může výsledně na stěnách zdát tmavší. Při výběru barvy pro dokončení koupelny nebo kuchyní stojí za to věnovat pozornost její kvalitě a konečnému výsledků po natření stěn. Kuchyně a koupelna jsou specifické místností, takže barva na zdech by měla být trvala, omyvatelná, odolná proti poškrábání a zajištovat ochranu povrchu. Tyto výrobky jsou označeny evropskou normou PN-EN 13300, která klasifikuje barvu do 1. třídy oděru. Čištění lépe snáší světlejší barvy, protože u tmavších barev se pigment může časem měnit. Stěny v koupelně je nejlépe natřít voděodolným nátěrem - který je nejen odolný vůči vodě a nečistotám, ale také usnadňuje udržování čistoty v místnosti. Lze jej také úspěšně použít v kuchyni, například nad pracovní deskou. Paropropustnost a biocidní vlastnosti barev chrání místnosti před vlhkostí, což v následku chrání před tvorbou plísní a bakterií, které je obtížné odstranit. Výběrem vhodných barev budou stěny kuchyně a koupelny „dýchat“.

 

Sprchové kouty - Baumax.cz

Latexová barva vs. keramická: jakou barvu do koupelny zvolit?

Barvy pro koupelny a kuchyně se výrazně liší od barev používaných k malování stěn v místnostech. Výrobci doporučují k nátěru koupelen používat latexové a keramické barvy. Tyto výrobky jsou odolné vůči omývání a vyznačují se vysokou odolností proti vodní páře, liší se odolností a cenou.

Latexové barvy jsou levné, bez zápachu, neprůhledné a odolné. Jedná se o akrylové emulzní barvy, které se vyznačují vysokým obsahem pryskyřic, díky čemuž vytvářejí flexibilní povlak. Mají dobrou přilnavost a lze je použít na jakýkoli typ podkladu. Takový výrobek bude fungovat i na omítku a sádrokarton.

Keramické barvy jsou dražší a odolnější než latexové barvy, protože jejích částice vytvářejí tvrdý a dokonale hladký povrch s jemně lesklým efektem. Taková barva má jedinečnou výhodu - vlastnosti odpuzující nečistoty a prach. Vydrží také odstranění kosmetiky nebo mastných látek, aniž by došlo k poškození její povlaku.

Koupelnové vany, sprchové vaničky a sprchové kouty jsou takzvané „mokré zóny“, tj. neustále vystavené vlhkosti í nebo promočení. Ani ta nejlepší barva do koupelny nechrání tato místa před tvorbou hub a plísní - zde je lepší použít jinou povrchovou úpravu.

Interiérové barvy – barvy na stěnu - Baumax.cz

Jaká barvu do koupelny na strop?

Stropy v kuchyni a koupelně by měly být natřeny latexovou barvou, která zabrání tvorbě hub a plísní (samozřejmě v koupelně je důležité je účinné větrání – koupelna by měla byt často větrána). Nejlepší barvou pro koupelny a stropy je latexová barva s příměsí titanu nebo stříbra. Strop nepřichází do přímého kontaktu s žádnou vlhkou zónou, nicméně vlhkost a vodní pára stoupající k horní části místnosti jsou pro ni nebezpečné.


Koupelnový nábytek - Baumax.cz

Fasádní barva pro koupelnu: je možné koupelnu natřít fasádní barvou

 

Fasádní barvy jsou odolné vůči dešti a jiným povětrnostním podmínkám - lze tedy předpokládat, že jejich odolnost umožňuje jejich použití  i pro koupelnu. Fasádní barvy nejsou odolné vůči drhnutí, oděru a intenzivnímu čištění - takže by mohlo dojít k poškození nebo opotřebení barvy. Tuto barvu navíc nejde nanést tenkou vrstvou.


Sanitární keramika- Baumax.cz

 Jak natřít koupelnu krok za krokem?

Malování koupelny nebude zdlouhavé, pokud budete postupovat podle následujících kroků. Nejdůležitější je, aby barva byla vhodná pro koupelnu a místnost připravena provést malířské práce. Zajištění - pomocí pásky a malířské fólie, zajištujeme koupelnové radiátory a koupelnové ventilátory a také podlahu, dveře, sprchu a ty části vybavení koupelny, které nelze odstranit. Koupelnová keramika a koupelnové baterie vyžadují zvláštní ochranu, protože odstraňování zaschlé barvy může poškrábat jejích povrch. Osvětlení koupelny, nástěnná svítidla nebo věšáky - odšroubujte.

Čištění - škrabkou odstraňte odlupující se vrstvy staré barvy ze stěn a stropu. Místo, kde byla barva napadena plísněmi nebo houbami, ošetřete vhodným chemickým prostředkem. Počkejte, až přípravek začne fungovat - některé vyžadují schnutí až 24 hodin, což je třeba zohlednit v plánu prací. Poté omyjte stěny: od prachu, mastnoty a jemných skvrn vodou s čisticím prostředkem, silnější skvrny - malířským mýdlem.

Základní nátěr – je potřeba vyrovnat povrch: škrábance a praskliny je třeba vyhladit sádrovou omítkou nebo tmelem. Nechte jej zaschnout a přebytečné množství přebruste brusným papírem, aby povrch byl dokonalé hladký. Prach setřete vlhkou houbou. Penetrací by měl doporučit výrobce barvy.

Penetrací se nanáší na povrch ve špatném stavu nebo na povrch, který ještě nebyl natřen (například při pokládání dlaždic na omítku). Po penetraci povrchu musí stěny zcela vyschnout. Větrání místností tento proces urychlí. Stropy - nejvhodnější je natírat je válečkem umístěným na teleskopické tyči. Barva by měla být nanesena na strop dvakrát - druhou vrstvu nanášejte po zaschnutí první. Na těžko přístupná místa v koupelně (nebo kuchyni, pltí tady stejné pravidlo) použijte štětec. Stěny - barva do koupelny se nanáší zdola nahoru, díky čemuž bude nátěr hladký a barva jednotná.

Nejčastěji stačí do koupelny nanést dvě vrstvy speciální barvy. Pokud je barva v intenzivním odstínu (např. zelená nebo kobaltová), může být nutné nanést třetí vyrovnávací vrstvu. Bez ohledu na typ použité barvy by měla být další vrstva nanášena až po zaschnutí předchozí. Po natření koupelny je dobré se postarat o koupelnové doplňky: pořiďte si novou tyč, zavěs, sprchové závěsy a jiné koupelnové doplňky. Koupelna bude vypadat svěže a vkusně uspořádaná.

Zpět