Jak oprat, vyčistit a osvěžit koberec? Osvědčené způsoby

03.01.2021

 

Správně vybraný koberec může změnit jakýkoli interiér. Je oblíbeným doplňkem aranžmá, díky kterému je pokoj útulný a stylový. Pomáhá tlumit zvuky, chrání podlahu před poškrábáním a nečistotami. Pravidelné luxování udržuje koberce v dobrém stavu. Postupem času však každá podlahová krytina vyžadovala osvěžení a chemické čištění. Zajímá vás, jak vyčistit koberec doma? Představujeme různé možnosti.

Koberce - Baumax.cz

Praní koberců – čím začít?

 

Začněte přemístěním nábytku tak, aby byli koberce snadno přístupné. Před chemickým čištěním koberec vyluxujte, abyste odstranili veškeré nečistoty a prach. Koncovku vysavače můžete změnit na menší a přesnější. Je důležité, aby na koberci nezůstalo nic, co by mohlo překážet při čištění.

Jak vyčistit koberec domácími způsoby?

Jakmile je povrch koberce důkladně vyluxován, můžete přejít k dalšímu kroku.

Pamatujte, že místnost s kobercem by měla být minimálně po celou noc mimo provoz.

 

Jak vyprat doma koberce?

 

Zjistěte, zda jsou koberce pouze zaprášené nebo znečištěné. Pro odstranění prachu postačí koberec vytřepat. Nečistoty a skvrny vyžadují použití odstraňovače skvrn.

V případě znečištění koberce, podlahová krytina by měla být mírně navlhčena vodou pomocí houby. Tato činnost usnadní průnik detergentů do vláken. Nesmíme namočit koberec příliš moc, aby nedošlo k poškození podlahy pod ním. Poté do navlhčeného koberce vetřete rovnoměrně prací prášek. Můžete k tomu použít hadřík nebo kartáček. Uzamkněte místnost a nechte účinné látky prášku působit. Tato metoda zbaví koberec nejen nečistot ale i bakterií. Ráno koberec důkladně vysajte a místnost opakovaně vyvětrejte.

Pokud po praní zůstanou skvrny, smíchejte ocet a vodu ve stejném poměru a přidejte několika kapek vonného oleje (pomeranč, citrus nebo levandule). Znečištěné místa na koberci namočte výsledným roztokem a ponechejte několik minut působit. Tato metoda je skvělý způsob, jak vyprat koberce, a zároveň krásně provonět místnost. Pokud je podlaha pod kobercem vyrobena ze dřeva, chraňte podlahu umístěním folii pod koberec.  Skvrnu namočenou octovým roztokem otřete hadříkem nebo houbičkou. Tuto činnost je třeba opakovat, dokud nejsou nečistoty zcela odstraněny. Tato metoda vám umožní zbavit se skvrn.

 

Jak narovnat koberec?

 

Sešlapaný koberce lze také opravit domácím způsobem! Pokud přemýšlíte, jak se zbavit záhybů na kobercích, umístěte je do teplé, vytápěné místnosti. Větší záhyby na koberci můžete napařovat pomocí žehličky nebo parní stanice. Chcete-li se zbavit stop po nábytku na koberci, jednoduše na něj umístěte kostku ledu, která postupně zvedne sešlapaný vlas.

Stojí za to připomenout, že malé koberečky s dlouhým vlasem do ložnice vyžadují zvláštní péčí. Jejich čištění by se mělo provádět častěji, protože se v nich usazuje mnohem víc nečistot, co následně vede k rozvoji roztočů.

Koberce - Baumax.cz

Čištění koberce sodou - jak se rychle zbavit nepříjemných pachů?

 

Když váš koberec začne nepříjemně páchnout, můžete jej osvěžit pomocí jedlé sody. Je to také skvělý způsob čištění koberců - tzv. suché čištění koberců.

Jak tedy vyčistit koberec a odstranit nepříjemný zápach pomocí sody? Vyluxovaný povrch koberce posypte rovnoměrnou vrstvou jedlé sody a jemně ji vetřete do vláken koberce. Čím delší je kobercový vlas, tím jemněji sodu vtírejte. U koberců s krátkým vlasem můžete sodu  vetřít do koberce. Jedlou sodu necháme působit na koberci několik hodin, aby fungovala. Pak stačí koberec vyluxovat. Tato metoda výrazně usnadňuje čištění koberce s krátkým vlasem.

 

Čištění koberců od nečistot

 

V zimě lze čištění koberců provádět také bez použití chemikálií - k tomu bude zapotřebí pouze sníh. Koberec vyneseme ven, položíme ho naplocho a špinavý povrch protřeme sněhem s ohledem na to, aby se sníh příliš neroztopil, jinak se koberec namočí, což nepomůže odstranit skvrny.

Pokud je to možné, stojí za to koberec pravidelně klepat na klepadle na koberce.

Koberce - Baumax.cz

Čištění koberce od mastných skvrn, kávy, čaje a vína

 

Mastné skvrny na koberci, stejně jako skvrny od rozlitého čaje, kávy nebo vína, je obtížné odstranit. Existují však účinné metody čištění koberců i od odolných skvrn.

 

Mastné skvrny

 

Pokud zůstanou na koberci mastné skvrny po rozlitém vosku, je nejlepší použít pergamenový papír a žehličku. Na skvrnu položte pergamen a vyžehlete jej horkou žehličkou. Pergamenový papír je ideální pro odstraňování mastných skvrn z různých druhů koberců.

Mastnou skvrnu od oleje posypte hustě bramborovou moukou (2 sklenice) a ponechte celý den. Bramborovou mouku, která bude postupně vytahovat tuk z kobercového rouna, je třeba následně důkladně vyluxovat sací koncovkou s kartáčem.

 

Rozlité víno, káva a čaj na koberci

 

Na skvrny od rozlitého vína je ideální jedlá sůl. Skvrny posypte solí a jemně postříkejte vodou, aby sůl mohla absorbovat nečistoty. Je dobré nechat sůl alespoň dvě hodiny, následně jí odstraňte vysavačem. Pokud je skvrna od vína stále viditelná, můžete na ni nanést směs vody a octu a poté ji otřít hadříkem.

Skvrny od kávy a čaje nejlépe odstraníte z koberců jemným omytím mýdlem a vodou. Voda by měla být vlažná, stačí skvrnu lehce potřít houbičkou.

Zpět