Interiéry v eklektickém stylu -styl plný protikladů

21.10.2022

Eklektický styl je spojování různých konvencí a stylů. Je znakem naší doby a současně extrémně módním trendem. Líbí se nám různé předměty a přejeme si je mít! Proč se tedy omezovat na jednu estetiku, když můžeme mít od všeho trochu a společně to kombinovat! O tom je eklektický styl! Nemyslete si ale, že stačí vedle sebe postavit pár náhodných kousků nábytku nebo namíchat styly a hned dosáhneme eklektického stylu a bude všechno krásné. Je to trochu náročnější, ale stojí za to vyzkoušet to, protože konečný výsledek – eklektické interiéry – odmění svou krásou veškerou naši snahu!

Máte moderní modulární nábytek a doplňky, které vytvářejí totální mix stylů? To je skvělé! Díky nim zařídíte jedinečné a funkční interiéry. Čím se vyznačují eklektické interiéry, na co se vyplatí zaměřit a čemu je lepší se vyhnout, aby dosáhnout eklektického stylu v aranžmá? Poradíme! Podívejte se jaké tipy a inspirace jsme pro vás připravili níže. Můžete z nich čerpat, nebo také se jen inspirovat při výběru nábytku a dekorací.

Pohovky- Baumax.cz


V tomto článku:

1. Eklektický styl v interiérech - krátká historie

2. Charakteristické vlastnosti aranžmá v eklektickém stylu

3. Eklektický interiér - pro koho se hodí?

4. Eklektický interiér - jaké doplňky potřebuje?

5. Eklektický styl v malém bytě – jak jej použít?Eklektický styl v interiérech - krátká historie

Eklektismus – co to vlastně je? První asociace navádí libovolnou kombinaci prvků , a to jak stylově, tak barevně. To však není vhodná definice tohoto stylu, přinejmenším protože – ačkoliv se vyznačuje volností v uspořádaní – všechny prvky by měly mít něco společného. A i tento zdánlivě lehký a svobodný styl má svoje pravidla. Navíc uspořádání interiéru v tomto stylu patří mezi dost obtížné, protože na vytvoření opravdu efektního celku je potřeba přirozený cit, ale i zkušenosti.

Vnímáte eklektický styl jako nový trend? Pro vysvětlení stojí za to vědět, že tento pojem byl znám již ve starověku. Tehdy se však tímto termínem označovalo spojení různých odvětví ve filozofii. Pokud jde o interiérový design, eklekticismus funguje již od 19. století. Ve skutečnosti byl v prvních desetiletích eklektický styl z definice jakoukoli směsí různých stylů z různých období a kultur, a také barev. Ve dvacátém století se však tento význam změnil. Abyste se vyhnuli pocitu chaosu a náhodného spojování prvků, vyplatí se vsadit na úvodní motiv, ale i společný prvek, které budou tvořit 60-70 % aranžmá.

Nábytek- Baumax.cz

Charakteristické vlastnosti aranžmá v eklektickém stylu

Pro eklektické aranžmá je charakteristické, že kombinuje různé styly – často i ty, které se k sobě zdánlivě vůbec nehodí. Nejde však o shluk náhodného nábytku, materiálů a doplňků. Vše by mělo být promyšleno pro vytvoření jednotného celku. Aby nevznikl dojem chaosu a nahodilosti, vyplatí se zvolit, jak hlavní motiv, tak prvek vybavení.

Základní barvy pro eklektický styl

Eklektický styl je svůj a vzpírá se všem standardům a schématům jako to mají ostatní styly. Neexistují tedy v podstatě žádné základní barvy, které jsou mu vlastní. Je však potřeba vědět, že barvy, které použijete, by měly být poměrně konzistentní, musí být mezi nimi spojitost. Díky tomu se vyhnete dojmu chaosu.

Eklektický styl - doplňkové barvy

Doplňkové barvy mohou být jak podobné, tak kontrastní k základním barvám. Vybírejte ty, které spolu ladí.

Eklektický interiér – materiály

Totéž platí pro materiály. Kombinovat teplé dřevo se studenými, surovými cihlami nebo kovem? Samozřejmě! Ovšem stejně jako v případě barev je i zde vhodné pečlivě a důsledně vybírat materiály, a také zvolit ten dominantní.

Vzory v eklektickém interiéru

V eklektickém stylu jsou povoleny všechny vzory! Koberec s aztéckými vzory a dlaždice na stěnách s geometrickými, barevnými vzory? Naprosto, pokud se v tomto případě dodržuje konzistence a vzory vzájemně ladí.

Nábytek- Baumax.cz

Eklektický interiér - pro koho se hodí?

Eklektické interiéry mají mnoho výhod, a proto - také mnoho následovníků. Eklektické bydlení může být velmi originální, a tak není nikdy nudné! Děje se v něm hodně, jde o kombinaci více stylů, ale pokud se pečlivě vybírají prvky výbavy, nevzniká chaos. Může se zdát, že zařizování interiéru v tomto stylu je snadné, ale jak jsme už zmiňovali dříve, není tomu tak. Jako ve všem je potřeba střídmost a rovnováha.

Eklektický styl bydlení je vynikající volbou pro všechny ty, kteří:

  • rádi experimentují – žádný jiný styl interiérového designu neposkytne tolik možností jako právě eklektický. Moderní pohovka na koberci pořízeném na bleším trhu? Velká, dvě stě let stará keramická váza u cihlové zdi? Nenajdete dva stejné nebo dokonce podobné eklektické interiéry!
  • nemají rádi monotónnost – tlumený skandinávský nebo moderní styl se vám zda nudný a příliš jednoduchý? Experimentujte s eklektickým stylem – o nudě a monotónnosti zde nemůže být řeč;
  • mají rádi časté změny – můžete změnit jeden z prvků a dát tak místnosti nový charakter. Rychle, efektivně a za pár kaček;
  • nemají rádi schémata – a ty rozhodně nejsou vlastní eklektickému stylu. Můžete kombinovat, styly, a prvky co se vám líbí – jen vždy s citem!

Eklektický interiér - jaké doplňky potřebuje?

Eklektický interiérový design nemá rád schémata. V moderním interiéru proto neexistuje univerzální tip na to, jaké doplňky se hodí do eklektického interiéru. Eklektický interiér má rád nezřejmé kombinace a výrazné akcenty, které lze nejsnáze zdůraznit pomocí takových nábytkových prvků, jako jsou:

  • police a regály na stěnách - šedé až grafitové stěny v industriálním stylu a na nich dřevěné police a regály, převzaté přímo z kategorie "klasický interiérový design"? Ano!
  • lampy - je v jídelně moderní nebo klasický stůl? Pověste nad ním loftovou lampu přímo z industriálního interiéru. Máte ve svém obývacím pokoji moderní sedací soupravu? Odpočinek nepochybně zpříjemní osvětlení v klasickém stylu, jako je křišťálový lustr;
  • koberce - barevný koberec koupený ve starožitnictví skvěle doplní zařízení obývacího pokoje, kde je leitmotivem moderní až futuristický styl. Barvy a vzory koberce zjemní přísnost barev a jednoduché formy a dodají interiéru útulný charakter.

Nábytek- Baumax.cz

Eklektický styl v malém bytě – jak jej použít?

Eklektický byt v panelovém domě se může zdát velmi obtížné zařídit kvůli omezenému prostoru. Ovšem i v malém bytě je zcela možný. V tomto případě se zaměřte na minimalismus, světlé barvy i na světlý nábytek.

Abyste si zařídili byt v eklektickém stylu, vyplatí se pořídit nábytek a doplňky na jednom místě nebo procházet online inzeráty či aukce, kde najdete poutavé či zajímavé předměty.

Kromě toho – platí všechna ostatní pravidla, respektive plná svoboda při aranžování, charakteristická pro eklektický styl. Všechny metody jsou povoleny, pokud nezmenšují a nezahlcují povrch: ani opticky, ani fakticky.

Je jasné, že byste se měli vyvarovat míchání estetiky, která se k sobě nehodí, jako je rustikální styl s futuristickými doplňky. Je důležité, aby tam nebylo příliš mnoho kontrastních prvků. Eklektický styl vám ponechává velký prostor na designovou volnost, i na kreativní kombinování prvků z odlišných, zdánlivě neslučitelných světů.

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Byt ve folkovém stylu nejžhavější trend nadcházející sezóny


Interiéry v art deco stylu - design, který upoutá pozornost!


Interiéry v boho stylu - podívejte se na nejžhavější trend sezóny!


 

Zpět