Podlahové panely – na čem závisí jejich cena?

11.10.2019

Podlahové panely jsou jedním z nejpraktičtějších řešení, pokud jde o dokončování podlah doma. Jejich výhody lze násobit: od estetických hodnot, přes užitkové až po otázku montáže. Zdá se, že za všechny tyto výhody musíte draze zaplatit. Je to opravdu tak? Nemusí to tak být. Cena podlahových panelů závisí na mnoha různých faktorech. Může se pohybovat od několika zlotých za metr čtvereční až po téměř sto. Co o ní rozhoduje?

Jaké ceny podlahových panelů najdete v obchodech?

Jejich cena se bude lišit v závislosti na druhu panelů. Na začátku stojí za zmínku, že mezi nejdražší patří vinylové podlahy. Vyznačují se především odolností proti vodě, což umožňuje jejich použití mimo jiné v koupelně nebo v kuchyni. Díky těmto vlastnostem pod vlivem vlhkosti nebobtnají ani se nedeformují. Proto jsou skvělou alternativou podlahových krytin - náročnějších na instalaci a méně odolných vůči prasklinám. Obvykle jsou také vhodné pro podlahové vytápění.

Větší různorodost cen podlahových panelů najdete u laminovaných variant. Jsou to panely obvykle napodobující dřevo, ale také jiné materiály - jako je kámen nebo dokonce kov. Jsou pokryty speciálními pryskyřičnými látkami, které jim dávají lesk, zdůrazňují barvu a chrání je. Pozornost by měla být věnována nejen povrchu laminovaných podláh, ale také jejich spodní straně - chrání je před vlhkostí. Panely tohoto typu však nejsou odolné vůči vodě, která se na ně může dostat z umyvadla, dřezu nebo vany. Levné podlahové panely najdete v kategorii laminovaných typů, musíte však vzít v úvahu jejich omezení.

Co určuje cenu podlahových panelů?

podlahove panely

Už samotný typ podlahových panelů ovlivňuje jejich cenu. To však nejsou všechny parametry, které určují ceny. Mezi klíčové faktory patří:

Povrchová vrstva – hodnotí se podle stupnice od AC1 až AC5. Čím vyšší, tím jsou panely lepší a samozřejmě dražší. Tento parametr určuje trvanlivost panelů - třída otěru určuje, jak rychle se budou ničit.

Tloušťka panelů - na rozdíl od délky nebo šířky panelů, mající skutečný vliv na jejich kvalitu. Určuje mimo jiné jejich stabilitu a odolnost proti deformaci. Standardní jsou 8 mm silné panely, ale v obchodech najdete jak varianty nižší třídy (4 mm), tak i vyšší (12 mm).

Struktura panelů - určující povrch panelů. Panely dostupné na trhu mohou být zcela hladké nebo mít specifické struktury. Zatímco první z nich jsou obvykle levnější, druhé z nich mají jedinečné estetické vlastnosti - mohou imitovat přírodní dřevo tak, že je prakticky nelze rozlišit.

Montážní systém - určující způsob upevnění panelů. V současné době panely montované na lepidle jsou vzácné a ve skutečnosti všechny dostupné varianty mají zámkový systém. Závěrem lze uvést, že stojí za to se blíže podívat na parametry podlahových panelů, které jsou k dispozici v obchodech. Na první pohled není vidět vše, a některé z výše uvedených faktorů mohou mít významný vliv na pevnost a funkci panelů.

Výběr podlahových panelů a jejich použití

podlahove panely

Kvalitní podlahové panely musí být dražší. Znamená to, že si stačí vybrat jedny z těch dražších, abyste měli klidnou hlavu při jejich používání? V tomto případě lepším ukazatelem než cena je předpokládané použití panelů. Některé z nich jsou vhodné do obývacího pokoje nebo jídelny, jiné do ložnice a ještě jiné do kuchyně nebo do koupelny. Jak zjistíte, které si vybrat?

O použití podlahových panelů w konkrétních místnostech vypovídá již výše zmíněná povrchová vrstva. Spolu s ní je na výrobku označena třída použitelnosti - nejdůležitější parametr ovlivňující cenu panelů. Je to ukazatel, jehož první číslice označuje typ místnosti (2 - obytné, 3 - veřejné) a druhá úroveň intenzity užívání podlahy (1 - nízká, 2 - střední, 3 - vysoká). Třída použitelnosti a opotřebení jdou ruku v ruce:

třída 21 - panely, které lze pokládat pouze v málo používaných místnostech - např. ložnicích (AC1),

třída 22 - panely určené pro málo a středně používané obytné místnosti - např. obývací pokoje (AC2),

třída 23 - panely vhodné do všech obytných prostor (AC3),

třída 31 - panely, které lze pokládat ve všech obytných místnostech a také v málo používaných veřejných místnostech - např. hotelové pokoje (AC3),

třída 32 - panely pro všechny obytné místnosti a pro středně využívané veřejné místnosti - např. kanceláře (AC4),

třída 33 - panely pro všechny obytné místnosti a intenzivně využívané veřejné místnosti - např. obchody (AC5).

Cena podlah z panelů závisí na mnoha faktorech. Je to především ovlivněno trvanlivostí podlahových panelů vyjádřené formou několika různých parametrů. I když je třeba si uvědomit, že náklady na desky nejsou jediným nákladem (k tomu je třeba připočítat všechny lišty, rohy a koncovky), za tento typ podlahy nemusíte však utratit jmění. Navštivte obchod Baumax a využijte naše slevové akce podlahových panelů!

Zpět