10 věcí, které si musíte pamatovat při navrhování podkrovní kuchyně

24.02.2021

 

Podkrovní kuchyně je řešením například v domácnostech obývaných více než jednou rodinou nebo v činžovních domech a panelových domech, kde je možné využít podkrovní prostor. Vhodný návrh, promyšlený v tomto ohledu, nám pomůže vytvořit funkční a efektivní uspořádání této místnosti.

Vybavení kuchyně - Baumax.cz

Podkrovní kuchyně: jak ji navrhnout?

Ve fázi navrhovaní podkroví v domě, zejména kuchyně v podkroví, je třeba vzít v úvahu, že v této místnosti děláme hodně práce ve stoje. Výška šikmých ploch je proto důležitá, abychom mohli například pohodlně připravovat jídlo na pracovní desce nebo vstávat od stolu. Možná při navrhování podkrovní kuchyně budete muset vzít v úvahu vytvoření tzv. ostrovu s kuchyňským dřezem a sporákem nebo varnou deskou. Kromě toho mají sklony v kuchyni vliv na to, zda si budeme moci koupit standardní kuchyňský nábytek nebo jen na objednávku. Je třeba vzít v úvahu, že v některých případech většina nábytku bude muset být stojící. Bez ohledu na to budete mít vždy možnost vybrat si libovolné kuchyňské čela pro skříňky.

Důležitý je samozřejmě také tvar a velikost kuchyně. Při plánování podkrovních místností je třeba vzít v úvahu také okna. Jejich velikost, počet a typ (střešní okna nebo kyvná) mají vliv na přístup k přirozenému světlu a následně i na možnost řešení půdního prostoru.

Zajímavé inspirace, jak si zařídit půdu svého domu, najdete na stránkách časopisů a na webových stránkách věnovaných tomuto tématu. Podívejte se zejména na fotogalerie a věnujte pozornost správnému výběru a uspořádání nábytku, domácích spotřebičů a také nápadů na osvětlení, barvy stěn a doplňků.

Podkrovní kuchyně: co potřebujete vědět při plánování interiéru?

Žádný dům se neobejde bez přístupu k teplé a studené vodě a likvidací odpadních vod. Průměry vodovodní instalace jsou malé a není nutné je instalovat se spádem, takže obvykle není problém s dodávkou vody do místa, kde plánujete v kuchyni umístit dřez a myčku. Kanalizační potrubí  zase vyžaduje instalaci se spádem, aby odpadní voda volně proudila do stokové sítě. Pokud je podkrovní kuchyně umístěná daleko od odpadní sítě, bude nutné použít mini-čerpací stanici k čerpání odpadních vod na vhodnou vzdálenost. V závislosti na tom, zda jsme nainstalovali varnou desku, plyn nebo indukci, musíme si pamatovat na příslušnou instalaci - plyn nebo elektřinu. Nezapomeňte také, že místnost musí být řádně větrána.

Vybavení kuchyně - Baumax.cz

Podkrovní kuchyně - uspořádání a velikost

Uspořádání podkrovní kuchyně do značné míry souvisí s výškou kolenní stěny. Jednoduše řečeno, kolenní stěna je nosná zeď, která je umístěna nad nejvyšším stropem budovy (podporuje střechu). Pokud je kolenní stěna vysoká 75-80 cm, je nejlepší ji použít k instalaci praktických úložných prostorů (nejlépe s posuvnými dveřmi). Dalším řešením je umístit nové před stávající stěny, například ze sádrokartonu. Tyto stěny budou vyšší, ale kuchyňský prostor se bohužel zmenší. 90 cm vysoké stěny vám zase umožní umístit klasické spodní skříňky. Nedoporučuje se však v tomto místě instalovat kamna nebo varnou desku, pokud plánujete zavěsit tradiční digestoř. Na takové řešení prostě nebude místo. Řešením může být použití výsuvné digestoře (má mnoho výhod, ale bohužel je velmi nákladné). Když je kolenní stěna alespoň 110 cm nebo více, můžeme uspořádat interiér kuchyně pomocí stojících a závěsných skříněk.

Podkrovní kuchyně - tvar krovu

Návrh podkrovní kuchyně závisí také na střešní konstrukci. Pokud máme dům s valbovou střechou, prostor pod ní je docela obtížné navrhnout. Máme tu co do činění s mnoha sklony různých tvarů. Řešením v této situaci může být instalace zavěšeného stropu, pokud jsou interiéry dostatečně vysoké.

Je mnohem jednodušší uspořádat podkrovní místnost v domě se sedlovou střechou, zde je nejdůležitější - jak už víme –  výška kolenní stěny.

Podkrovní kuchyně - umístění ve vztahu ke světovým stranám

Podkrovní kuchyně by měly být v souladu s doporučeními odborníků umístěny na severní nebo případně východní straně (tloušťka izolace střechy je důležitá, aby se prostor pod ní v létě nadměrně neohříval a v zimě ochladil). Takové uspořádání podkrovního interiéru znamená, že zejména v horkém létě bude méně vystaven slunečním paprskům.

Podkrovní kuchyně - efektivní větrání místnosti

Většina domů je stále vybavena samospádem. V podkrovní kuchyni (stejně jako v koupelně) je délka potrubí pro odsávání vzduchu příliš krátká, aby zajistila správný tah. Podle některých odborníků proto stojí za to instalovat dva odsávací kanály - jeden je připojen k digestoři a druhý podporuje odvádění odpadního vzduchu, když digestoř nefunguje. Na druhé straně by měl být přívod čerstvého vzduchu zvenčí zajištěn větrací okenní štěrbinou. Ještě lepší je nainstalovat v podkrovních interiérech mechanickou ventilaci. Takový systém zajišťuje nepřetržitou a efektivní výměnu vzduchu po celý rok.

Podkrovní kuchyň - střešní okna

Aby byl zajištěn dostatek přirozeného světla v půdních místnostech, měl by v souladu s platnými pravidly pro střešní okna 1 m2 zasklení osvětlit 8–10 m2 podlahové plochy. Kuchyňský prostor bude také dobře osvětlený, když použijeme kyvné okno. Bez ohledu na typ instalovaných oken by měla být vybavena roletami nebo žaluziemi, které vám umožní kontrolovat množství vstupujícího světla. Okna lze otevřít ručně nebo pomocí zařízení, jako je nástěnné tlačítko, dálkové ovládání nebo smartphone.

Zpět