Kuchyně ve stylu shaker - fenomenální minimalismus

15.08.2022

Oslnivá kuchyně v shaker stylu je především ztělesněním jednoduchosti a minimalismu. Kombinace tradičního designu a nejvyšší kvality zpracování i funkčnosti dělá z kuchyňských skříněk v tomto designu i přes chybějící ozdoby oslnivé dílo. Odkud se tento styl v moderních interiérech vzal? Čím se vyznačuje a jak jej v moderním provedení vytvořit ve vašem interiéru? Poradíme! Inspirujte se nejnovějším trendem v uspořádání kuchyní v roce 2022 - stylem Shaker. Všechny potřebné informace najdete v článku níže.

 

Nábytek Shaker v interiéru kuchyně bude perfektní

 


V tomto článku:

1. Kuchyně v Shaker stylu– historie

2. Shaker styl – jeho základní vlastnosti

3. Barevné schéma kuchyně Shaker

4. Osvětlení do shaker kuchyně

5. Jak zařídit kuchyň ve stylu shaker?

6. Jak zařídit další interiéry ve stylu shaker?


 

 

Kuchyně v Shaker stylu– historie

Styl shaker a jeho kořeny sahají až do Ameriky 18. století. Tehdy Ann Lee vytvořila náboženskou protestantskou skupinu nazvanou Sjednocená společnost následovníků druhého příchodu Krista. Odkud se tedy vzal název „shaker“? Vychází ze specifického chování při bohoslužbách, jako je třesení, křik, tanec a mluvení v neexistujících jazycích.

Stoupenci této náboženské skupiny žili velmi asketickým a jednoduchým způsobem. Byli v naprostém celibátu. Snažili se být soběstační komunitou, a tak pro své potřeby začali s výrobou nábytku. Nábytek, který vytvořili, byl jednoduchý a lehký, bez ozdob, proto interiéry působily surově. Nábytek neměl žádné dekorativní prvky, co je charakteristickým znakem celého trendu. Jejich design a minimalistický vzhled nábytku si rychle získal oblibu. Nábytek bez ozdob vyrobený přes Shakers zaujal i ostatní lidi mimo komunitu a jeho originální styl se stal známým po celém světě a používá se dodnes i pro ty nejmodernější aranžmá.

 

Nábytek v Shaker stylu nevyžaduje zvláštní estetické úpravy.

 

Shaker styl – jeho základní vlastnosti

Podle pravidel shakers by kuchyně měla být místností nejen pro přípravu jídel, ale především místem, kde se schází celá rodina. Kuchyň shaker by měla být praktická a funkční, ale také útulná.

Charakteristickým znakem kuchyně v shaker stylu je nepochybně výrazný vzhled čel kuchyňských skříněk. Tyto kuchyně se vyznačují vyváženou skladbou skříněk, surovou estetikou a čely v podobě hladkého panelu s jemným frézováním. Taková konstrukce je odolná a samozřejmě praktická a absence ozdob jí dodává na atraktivitě a lehkosti. Styl shaker se díky svému designu bude skvěle hodit do bytů a domů, kde převládá tradiční aranžmá, ale také pro interiéry zařízené dle nejmódnějších trendů interiérového designu.

Pro současné aranžmá kombinace shaker s moderním designem bude perfektním řešením. Nejnovější trendy harmonicky spojují klasiku s moderním designem a shaker kuchyně je návrhem pro lidi, kteří milují kombinaci klasiky a novinek ze světa interiérového designu. Zaujal tento trend i vás?

 

 Styl Shaker v kuchyni

 

Barevné schéma kuchyně Shaker

Kuchyně zařízená ve stylu shaker má navádět pocit domácího zátiší. Proto je dobré se v ní vyhýbat sytým, křiklavým odstínům, volit spíše klidné, tlumené barvy. Zde se budou skvěle hodit všechny přírodní barvy země, odkazující k přírodě, jako je béžová, šedá, zelená, různé odstíny modré a použití dekoru přírodního dřeva. Krásně vypadají také čela kuchyňských skříněk, které jsou v poslední době v módních barvách, jako je šalvějová, smaragdová, námořnická modrá, tyrkysová, lilková. Bílé kuchyně bez ozdob patří současně mezi nejžhavější trendy interiérového designu. Přestože v kuchyni typu shaker je dobré zachovat minimalismus, podle původního záměru tvůrců vám nic nebrání zvolit výrazné úchytky, které dodají charakter každému interiéru, tmavé kuchyňské pracovní desky nebo se rozhodnout vyplnit prostor mezi skříňkami nad kuchyňskou linkou různobarevnými dlaždicemi. Mohou být použity jak ty klasické, tak moderní. Stěny v kuchyni je dobré vymalovat v odstínu, který nebude příliš nápadný, ale podtrhne krásnou estetiku kuchyňského nábytku.

 

Shaker styl pro aranžmá kuchyně

 

Osvětlení do shaker kuchyně

Shaker kuchyně by měla být zpravidla světlá a vzdušná, protože jejím charakteristickým znakem jsou otevřená okna, do kterých dopadá sluneční světlo. Tento efekt navíc umocňují světlá nábytková čela bez ozdob a tlumené barvy stěn. V tomto typu uspořádání bude nejlépe fungovat přirozené světlo z více velkých oken.

Vzhledem k tomu, že osvětlení hraje v této kuchyni obrovskou roli, je třeba pamatovat i na vhodné umělé osvětlení, zejména při večerní přípravě jídla nebo v méně osvětlených, tmavších kuchyních. Nejlépe pak volte žárovky s teplou barvou, která tohle surové aranžmá zútulní. Obzvláště dobře poslouží vintage lampy či žárovky, stínidla s jednoduchou konstrukcí nebo minimalistická nástěnná svítidla. Správně zvolené osvětlení nepochybně zdůrazní charakteristický design nábytku v jedinečném shaker provedení.

 

Kuchyně v designu Shaker

 

Jak zařídit kuchyň ve stylu shaker?

Nábytek ve stylu Shaker je ozdobou sám o sobě a nevyžaduje žádné estetické úpravy. Navíc díky svému minimalistickému vzhledu, bez ozdob a bez výrazných prvků umožňuje libovolný výběr kuchyňského příslušenství a doplňků pro jeho dokončení. Pokud se zaměříte na jednoduchý interiérový design a minimalismus, při přemýšlení o výběru dekorativních kuchyňských doplňků je nejlepší omezit všechny dekorace na minimum. Stačí zvolit ozdobné úchytky v zajímavém stylu, barevné hokery či poutavou dřezovou baterii.  Nábytek lze kombinovat s různými doplňky ve stylu boho, klasickém či rustikálním stylu, které kuchyni dodají útulnou atmosféru. Charakter interiéru lze doplnit pomocí různých předmětů, které interiér nezahltí – dekorativní lampy, fotorámečky, vázy s čerstvými květinami. Pamatujte, že styl shaker znamená především funkčnost a jednoduché uspořádání, bez mnoha zbytečností, které jsou v každé kuchyni. Moderní kuchyně v prezentovaném shaker aranžmá jistě osloví ty, kteří mají rádi moderní minimalismus a hledají osvědčená řešení pro svůj domov.

 

Kuchyňský nábytek Shaker

 

Jak zařídit další interiéry ve stylu shaker?

Styl shaker lze použít nejen v kuchyni, ale i v jiných domácích interiérech s využitím jeho charakteristických vlastností. Natřete stěny světlými barvy anebo na ně dejte dřevěný obklad, který bude ideálním základem pro uspořádání obývacího pokoje a ložnice. Při výběru postele do ložnice se zaměřte hlavně na funkčnost. Měla by být pohodlná, nejlépe s lněným povlečením bez vzoru, protože právě len je důležitým prvkem aranžmá shaker ložnice. Vyberte si prostorný dřevěný nábytek s matným povrchem a výraznou strukturou. Do jídelny či kuchyně v jejich centrálních častí umístěte jednoduchý, velký stůl bez ozdob. Tento prvek je velmi důležitý, jelikož si u něj pohodlně usedne celá rodina a bude místem kolem kterého se bude točit život celé domácnosti. Pokud si nepředstavujete interiér úplně bez dekorací a doplňků, vsaďte na ty přírodní. A pamatujte, že i v tomto případě opravdu méně znamená více. Mohly by vás oslovit například patchworkové přikrývky a přehozy, stejně jako nyní tolik módní, proutěné koše. Ty první mohou posloužit jako doplňky k dekoraci ložnice či obývacího pokoje. Výběr čerstvých květin vnese do interiéru více života a v tomto případě budou zároveň perfektní dekorací. Řeč je ovšem nejen o řezaných květinách ve vázách, ale také o hrnkových rostlinách. Ty ještě více podtrhnou přirozenou atmosféru celého stylingu.

Zaujaly vás naše tipy a inspirace, jak vytvořit v interiéru shaker styl? Více produktů nábytku a doplňků najdete v našem internetovém obchodě BauMax. Prohlédněte si i další trendy bytového designu pro rok 2022, jaké jsme pro vás připravili na našich stránkách. Najdete tam vše potřebné informace, rady a tipy!

 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Odkládací a konferenční stolky, jak si vybrat konferenční stolek do obývacího pokoje?


Jaký nábytek vybrat do obývacího pokoje ve skandinávském stylu? Perličky skandinávského stylu


Módní konferenční a kávové stolky v obývacím pokoji

 

 

 

Zpět