Jak dokončit stěnu za kuchyňskou linkou?

24.08.2020

Část stěny mezi skříňkami kuchyňské linky klade vysoké požadavky na její zabezpečení, což by jsme neměli opomíjet, neboť riziko zašpinění této části zdi je příliš vysoké. Jaké jsou možnosti zabezpečení tohoto prostoru?

 

Nepopulárnější řešení – použití obkladů

Obklady do kuchyne- Baumax.cz

Nejčastějším způsobem ochrany stěn je položení glazovaných obkladů, na trhu najdete širokou nabídku rozměrů, tvarů a barev, jsou velmi odolné a snadno se udržují. Novinkou na trhu jsou velkoformátové obklady, dokonale se hodí pro dokončení prostoru mezi pracovní deskou a horními skříňkami. Jejich výhodou je to, že při jejich pokládce nevzniká příliš mnoho spár, spáry se jako první zanášejí a absorbují nečistoty, což je v kuchyni velký problém.

Lety prověřeným vzorem pro použití v kuchyni je obložení mozaikou, jejich různorodý design skvěle ladí k hladkým dvířkám kuchyňských skříněk a jsou zárukou stylu a elegance.

 

Neopakovatelný efekt přírodního kamene

Mozaiky- Baumax.cz

Kámen je, stejně jako obklady, extrémně odolný a funkční, obklady jsou však levnější investicí. Přírodní kámen je exkluzivní materiál, který vyžaduje profesionální instalaci. Ne všechny druhy budou v kuchyni fungovat stejně dobře, mramor a travertin nejsou příliš odolné vůči skvrnám, snadno absorbují tuky a vyžadují odpovídající impregnaci a ochranu. Tomuto ošetření se vyhneme výběrem tvrdší a odolnější žuly, hladké, leštěné povrchy se snadno čistí a doplňují vzhled celé místnosti.

 

Netypické řešení – nerezový plech

Plech nerez se poprvé objevil v profesionálních kuchyních a teprve později si našel cestu do našich domovů. Je k dispozici ve třech verzích: hladký, kartáčovaný nebo strukturální . Při výběru plechu si musíme dát pozor, abychom to nezasáhli něčím těžkým nebo poškrábali. Pokud chceme minimalistickou, či snad dokonce chladnou kuchyň, použijte leštěný povlak. Někdy to není příliš praktické, můžete na něm vidět všechny nečistoty. Na saténovém povrchu budou případné nečistoty měně viditelné.

Plech se obvykle používá na vybrané části stěny, aby nedošlo k nadměrné monotónnosti. Nejčastěji se jedná o vertikální pruh za varnou deskou vedoucí k odpařovači.

 

Sklo místo obkladů do kuchyně

Sklo je po obkladech druhým nejoblíbenějším materiálem pro použití na zdi v kuchyni. Mléčný vzhled zajistí v kuchyni neutrální povrch, použití barevného skla nebo skla s potiskem vnáší do kuchyně zajímavé efekty a zrcadlové sklo opticky zvětšuje prostor a osvětluje místnost. Ne všechny druhy skla jsou vhodné pro povrchovou úpravu nad kuchyňskou deskou, doporučují se lepené a tvrzené skleněné tabule a to pro jejich odolnost a bezpečnost.


Při údržbě tohoto materiálu nebudete mít žádné problémy, ale všechny šmouhy a nečistoty budou jasně viditelné.

 

Barvy na stěně za kuchyňskou linkou

Interiérové barvy – Baumax.cz

Nejobvyklejším způsobem, jak chránit zeď před nepříznivými faktory v kuchyni, je malování. Speciální nástěnné barvy chrání před vlhkostí a jsou odolné vůči oděru, vhodné budou omyvatelné latexové barvy. Zde také budou fungovat barvy s přídavkem teflonu a emulzní barvy s křemennými částicemi a s přídavkem silikátových částic.
 


Malování zdi nad pracovní deskou vám umožní obnovit interiér velmi rychle a snadno. Před nanesením barvy však nesmíme zapomenout na vyrovnání všech nedokonalostí a odstranění mastných usazenin.

 

Zpět