Byt ve skandinávském stylu - jednoduchost, pohodlí a funkčnost

11.09.2020

Minimalismus, funkčnost a světlé barvy jsou nadčasovou kombinací skandinávského stylu. Móda pro interiéry přímo ze severu přišla před několika desítkami let a je stále velmi populární. Proč se nám tak líbí skandinávské klima? Jak zařídit byt v souladu s tímto trendem?

Sektorový nábytek - Baumax.cz

Začátek skandinávského stylu v oblasti interiérového designu sahá až do konce 19. století, které bylo oslovováno jako století průmyslu a moderny. Modernismus se objevuje v umění a mění přístup k předmětům každodenní potřeby: nejdůležitější je jejich užitečnost, nikoli dekorativní prvky. V roce 1899 vydal švédský malíř a designér Carl Larsson album „Ett hem“ nebo „House“. Ilustrace zobrazovaly idylický interiér domu, kde žil se svou ženou Karin (také umělkyní) a osmi dětmi. Po temných buržoazních salonech mohl být pohled na světlé interiéry velkým překvapením. Objevila se nová estetika, která změnila přístup k interiérovému designu. Rodina Larssonů se zaměřila na jednoduchost, pohodlí a nízké náklady.

Nějaký nábytek si sami vyrobili, zkombinovali nový se starým a další vymalovali a vyzdobili. Základy zůstaly nezměněny, jen dnes skandinávský styl využívá technologické možnosti a moderní materiály.

 

Nábytek do obývacího pokoje ve skandinávském stylu

Obývací pokoj - Baumax.cz

Základem interiérů inspirovaných Skandinávií jsou světlé barvy, nejlépe bílé, béžové, šedé a také světlé dřevo a přírodní materiály nebo jejich modernizované ekvivalenty. Příkladem je nábytek čalouněný lnem s příměsí polyesteru, který dodává látce odolnost vůči skvrnám a mačkaní a činí ji odolnější než její „čistý“ protějšek. Čalouněný nábytek by měl být pohodlný, snadno se čistit a mít jednoduchý tvar. V skandinávském stylu budou dobře fungovat šedé rohové pohovky nebo sedací soupravy se spací funkcí ve světlých neutrálních barvách.

Nábytek do obývacího pokoje ve skandinávském stylu vybíráme dle následujících kritérií: funkčností, přizpůsobení nábytku velikosti místnosti a snadného udržování pořádku. Zaměřme se na minimalismus bez zbytečných detailů a dokonce i viditelných úchytku. To však neznamená, že si nemůžeme vybrat komodu nebo vitrínu s vysokými nožičkami. Tento typ nábytku bude dobře fungovat v tomto stylu za předpokladu, že nábytek bude bílý, šedý nebo ve světlém odstínu dřeva. Za pozornost stojí také modely kombinující dřevo a lakovaná čela v jednotné barvě.

 

Stylové provedení interiéru

Čalouněný nábytek - Baumax.cz

Bílá barva je základem skandinávského stylu, takže je optimální, když všechny dřevěné elementy: okna a dveře budou rovněž takové. Je to velmi univerzální barva, která přidává místnosti prostor. Lze ji používat v různých uspořádáních, proto pravděpodobně nebudeme litovat svého rozhodnutí. Podlahové desky skvěle nahradí mnohem odolnější a snadné do pokládky laminátové nebo LVT vinylové podlahy. Vizuálně je obtížné je rozeznat a podlaha bude mít mnohem delší životnost.

Dekorace oken by měla být také minimalistická: stačí žaluzie nebo pouze jemné závěsy. V našem podnebí ochrana interiéru před sluncem, zejména v létě je nutná.

 

Byt ve skandinávském stylu – jednoduchost

 

Skandinávský bytový design je spíše minimalistický a skromný, pokud jde o doplňky a výběr barev. V interiérech najdeme světlé barvy a mnoho drobností, které neslouží konkrétnímu účelu. V místnosti zařízené ve skandinávském stylu se snadno relaxuje, protože naše pozornost není rozptýlena a my si můžeme užít klidu. Stejně jako v případě funkčnosti - jednoduchost usnadňuje udržování pořádku a pocitu čistoty.

 

Oblíbenými doplňky ve skandinávském stylu jsou jednoduché dřevěné foto rámečky a obrázky, které ladí s celkovým aranžmá. Pokojové rostliny v květináčích nebo řezané květiny v moderních nebo minimalistických vázách také dodávají místnosti kouzlo. Útulný charakter můžete dosáhnout přidáním dekorativních polštářů v typických pro tento styl jemných pastelových barvách. Módní jsou pleteninové potahy na polštáře nebo jejích napodobeniny. Ke skandinávskému stylu patři také svícny a další jednoduché ​​ozdoby.

Zpět