Svět záclon

Svět záclon

Nové záclony jsou tím nejjednodušším způsobem, jak změnit vzhled našeho domova.

 

K populárním druhům z široké škály záclon a závěsů patří:

 

  • Žakárové záclony – velmi praktické, nenáročné na údržbu pokud je před sušením rozvěsíte

  • Organza – průhledná lesklá a velmi efektivní, používá se jak na výrobu záclon tak i závěsů

  • Voál - mřížovitá látka z hladké a ostře kroucené příze, která propouští světlo ale není průhledná

  • Síťovina – průhledná a lehká s různými velikostmi oček, používá se pro výrobu závěsů i záclon

  • Satén – látka na závěsy, lícová strana je lesklá a velmi efektní, zatímco rubová strana je matná. Bohužel je náročnější na údržbu, velmi mačkavý a pokud není krešovaný, tak se musí žehlit.

  • Taft – tuhá lesklá závěsová látka s hedvábným vláknem, která vytváří zajímavé barevné efekty způsobené úhlem dopadu světla a jeho intenzitou

  • Gipiura – zakončení záclon. Žakárové gipiury jsou, jak již sám název naznačuje, vyrobeny žakárovou technikou a jsou hladké. Krajkové gipiury jsou exkluzivní, velmi bohatě zdobené a vytvářejí 3D efekt.

 

Před nákupem záclon byste měli zohlednit to, jaké množství světla dopadá do dané místnosti. Do místností s okny namířenými na sever a na východ dopadá velmi malé množství světla, a proto se do těchto místností hodí lehké a vzdušné látky jako je organza nebo voál, které propouští hodně světla. Na západní a jižní stranu lze použít záclony a závěsy s hustější strukturou, které zabraňují přílišnému pronikání světla.

 

Při výběru záclon hraje důležitou roli barva vybrané látky. Studené barvy jako modrá nebo zelená opticky zvětší pokoj, zatímco teplé barvy místnost pocitově prohřejí, ale i opticky zmenší. Neutrální barvy dodávají místnosti pocit bezpečí a pastelové barvy lehkost a výjimečnost. Bílá barva zase eleganci a jednoduchost.

 

Před nákupem nové záclony, byste měli přesně změřit její rozměr. Výška záclony se měří od konce žabky až k místu, kde má končit. Standardně se používají záclony ve třech rozměrech – nad parapet, pod parapet a na zem. Šířka záclony by měla být dvakrát až dvaapůlkrát větší než jaká je délka garnýže, na které bude záclona pověšená.

Závěsy se vybírají podle konkretní šířky od výrobcem a výšky podle naší potřeby

 

Při výměně záclon bychom měli pamatovat na to, aby charakter nové aranžace okna vhodně doplňoval zbývající část místnosti.