Správné osvětlení domova

Správné osvětlení domova

Správné množství světla v bytě dokáže změnit i ten nejvíce strohý interiér v útulný a funkční domov. Správné rozmístění světla neplní jen ozdobnou funkci, ale také zvyšuje komfort bydlení. Při výběru světla berte v úvahu druh místnosti, který chcete osvětlit a také funkci, kterou má osvětlení plnit, tzn. jestli se má jednat např. o osvětlení celé místnosti nebo nějakého konkrétního místa.

 

Důležitým faktorem je také styl vašeho domu nebo bytu. Vybrané osvětlení by mělo být v harmonii s uspořádáním interiéru. Moderní jednoduchá svítidla nebudou vypadat dobře, pokud budou obklopena těžkým stylovým nábytkem.

 

Správným výběrem osvětlení lze opticky změnit místnost. Dodatečné osvětlení horní části pokoj opticky zvětší a naopak svítidla namířená dolů způsobí, že místnost bude vypadat menší než ve skutečnosti. V případě úzkého obdélníkového pokoje vytvoří světlo namířené na kratší stěny efekt, který vzhled místnosti proporčně vyrovná.

 

Při nákupu je důležitá také barva osvětlení. Teplé světlo snižuje koncentraci a vytváří atmosféru relaxu a odpočinku. Jeho opakem je studené světlo např. halogenové. Takové světlo se ideálně hodí k modernímu interiéru, neunavuje zrak a stimuluje při práci. Při osvětlení bytu bychom se měli řídit zásadou, že čím více světelných bodů, tím lépe. Větší množství svítidel se slabším světlem zajistí lepší osvětlení než jedno centrálně umístěné svítidlo.


Každá místnost, bez ohledu na svou funkci, by měla být správně osvětlená. Světelné body by měly být rozmístěny tak, aby plnily svou funkci. V kuchyni by měly být umístěny dva druhy světla. Kromě stropního svítidla, které osvítí celou místnost, se často využívají halogenové bodovky, které ideálně osvítí kuchyňskou linku.


Ložnice je místem, které je určené pro náš relax a uklidnění se. Osvětlení této místnosti je proto nesmírně důležité. Velkou roli tu hrají noční lampičky a stojací lampy, které mají jemné a teplé světlo. Dobrým řešením jsou také slabší žárovky, díky kterým není světlo tak ostré. V ložnici je také dobré popřemýšlet o stropním svítidle, které v případě potřeby ideálně osvětlí místnost. Pokud máme v ložnici televizi, tak bychom měli pamatovat na dodatečné osvětlení, které odstraní kontrast mezi světlou obrazovkou televize a tmavou ložnicí.


Do obývacího pokoje se hodí různé druhy osvětlení. Tento pokoj slouží pro různé účely, a proto by jeho osvětlení mělo být co nejuniverzálnější. Obývací pokoj slouží k rodinným setkáním, odpočinku, čtení či sledování televize, a proto by jeho osvětlení mělo odpovídat funkci, kterou v daný moment plní. Velmi důležité je tu stropní svítidlo, ale neměli bychom také zapomínat na efektní nástěnná svítidla nebo stojací lampy, které mají jemné a náladové světlo.


Správné osvětlení by mělo být především v dětském pokoji. Stropní svítidlo dítěti usnadní hraní a je bezpečnější než např. stojací lampa. U postele je dobré umístit noční lampičku, která nám umožní snazší čtení pohádek. Pokud se dítě bojí spát ve tmě, tak je ideálním řešením lampička se stmívačem, která dítěti umožní po snížení intenzity světla klidně usnout. Školák by měl mít ještě dodatečně stolní lampu, která mu pomůže při učení. Pokud je dítě pravák, tak by mělo mít lampu po levé straně, a pokud je levák, tak po pravé straně.


V koupelně bychom měli dbát na dobré světlo u zrcadla. Aby bylo dobře osvětlené, tak by u něj měla být dvě svítidla jedno po pravé a druhé po levé straně. Jiným možným řešením jsou světelné panely, které přesně osvětlí naší postavu. Také je dobré popřemýšlet o dekoračních lampičkách, které zdůrazní vybraná místa např. vanu.


Osvětlení chodby a schodiště plní praktickou i dekorační funkci. Kromě stále svítících stropních nebo nástěnných svítidel stojí za to popřemýšlet také o použití svítidel s pohybovými čidly. Tato svítidla se rozsvěcí, když je na chodbě tma a čidlo detekuje pohyb. V případě schodiště nebo delších chodeb je vhodným řešením použití schodišťových vypínačů, díky kterým lze světlo rozsvítit nebo zhasnout na více místech.