Ošetřování zahradního nábytku

Ošetřování zahradního nábytku

Dřevěný zahradní nábytek bývá dlouhodobě vystaven nepříznivým povětrnostním vlivům. Působením slunečního záření, větru nebo deště podléhá rychleji zničení. Pokud chceme aby nám zahradní nábytek sloužil co nejdéle, měli bychom ho ošetřovat speciálními prostředky.

 

Jak chránit zahradní nábytek

 

Momentálně je na trhu dostupné nepřeberné množství prostředků pro ochranu zahradního nábytku, které různými způsoby chrání dřevo.

Impregnace, která se používá na surové dřevo, chrání před houbami, plísní a přílišnou nasákavostí vlhkosti. Vhodným prostředkem jsou impregnáty s voskem, které by ale neměly být použity jako finální vrstva, protože nechrání dřevo před atmosferickými vlivy. Aby nám zahradní nábytek sloužil co nejdéle, měli bychom po impregnaci použít ještě další ochranný prostředek.

 

Zahradní nábytek může být také lakovaný. Nalakovat ho lze po impregnaci, přičemž výběrem laku si zvolíme matný nebo lesklý povrch. Postupem času se však i nejlepší lak začne loupat, a proto je v takovém případě nutné důkladně odstranit starý lak a nábytek opětovně nalakovat.

 

Dalším způsobem, jak ošetřit zahradní nábytek, je použití oleje, který lze použít na všechny druhy dřeva. Olej vytvoří ochrannou vrstvu, která chrání dřevo proti vlhkosti a nečistotám. Pokud zvolíme metodu ošetření olejem, tak bychom jí měli opakovat každý rok.


Jak čistit zahradní nábytek


Aby zahradní nábytek působil v naší zahradě esteticky, měli bychom ho pravidelně čistit. Tmavé skvrny mohou být známkou toho, že je nábytek napaden houbou nebo plísní. Nejlepším způsobem je vyčištění nábytku vhodným prostředkem. Kromě toho můžeme nábytek vyčistit mýdlovou vodou. Pokud tyto způsoby nepomohou, použijte na infikované místa jemný brusný papír. Bezprostředně po použití brusného papíru musíte broušené místo ošetřit, tak aby nedošlo k opětovnému rozšíření plísně

 

Jak skladovat dřevěný nábytek

 

Po ukončení sezóny bychom měli dřevěný nábytek uskladnit. Místnost by neměla být teplá a suchá, neboť by dřevo mohlo rozesychat. Nejlepším místem pro uskladnění zahradního nábytku je chladná odvětrávaná místnost, kde bude nábytek chráněn před mrazem a vlhkem.

Dřevěný nábytek by se neměl přikrývat fólií, protože by pod ní mohl začít plesnivět. V případě že nemáte jinou možnost a nábytek musíte přikrýt, tak použijte paropropustné materiály.