Umyvadlové a dřezové baterie

Jak si správně vybrat dřezovou baterii

Správě vybraná dřezová baterie Vám zajistí efektivní fungování kuchyně. Na trhu je veliký výběr baterií různého druhu a dosahu ramínka, vždy ale musíte pamatovat na to, aby byla baterie přizpůsobená tvaru a rozměru dřezu. Jedním z druhů, které jsou k dostání na trhu, jsou nástěnné baterie, které se připevňují bezprostředně k vodovodní instalaci. Montáž takové baterie se provádí před dokončením stěn. Obecně jsou však nástěnné baterie poměrně málo používané. Místo nich se obvykle používají stojánkové baterie, které se montují přímo do dřezu nebo do otvoru v kuchyňské lince. K vodovodní instalaci jsou baterie připojeny elastickými hadičkami, což výrazně usnadňuje montáž a umožňuje baterii snadno připevnit na vybrané místo a připojit k instalaci.

 

Každá dřezová baterie může být buď páková nebo s dvěma kohoutky. Baterie s dvěma kohoutky mohou být stojánkové i nástěnné. Vzhledem k tomu, že ale vyžadují poměrně dlouhou regulaci průtoku vody, jsou výrazně populárnější pákové stojánkové baterie, které umožňují rychlou regulaci průtoku vody jednou rukou. Pro výběr kuchyňské baterie je tento fakt důležitý, protože v kuchyni má člověk často špinavé ruce nebo v nich něco drží.

 

Při výběru baterie je také velmi důležitý tvar a dosah ramínka. Správný výběr je klíčový pro komfort uživatele. Proud vody by měl padat doprostřed dřezu. K dvoukomorovému dřezu jsou vhodné otočné baterie. Důležitým faktorem je i výška ramínka, neboť čím je vyšší, tím lépe se Vám bude používat (snáze pod ní například položíte velký hrnec). V tomto případě ale musíte pamatovat na to, že proud vody plynoucí z baterie bude po nárazu do dna dřezu cákat. Dobrým řešením je proto vytahovací sprška, která je připojena k tělu baterie pomocí elastické hadice o délce 100–150 cm. Pro snadné zasunutí hadice do baterie je pod dřezem umístěno zvláštní závaží. Dřezová baterie s vytahovací sprškou umožňuje využívání proudu vody i mimo samotný prostor dřezu. Velký komfort a úsporu vody zajišťují především baterie s termostatem. Tyto baterie udržují stálou teplotu vody, díky čemuž lze ušetřit vodu, která by z baterie vytekla před jejím nastavením na správnou teplotu. Součástí těchto baterií je blokáda, která znemožňuje, aby z nich vytékala voda o nižší teplotě, než jaká je nastavená na termostatu. Pro zachování estetického vzhledu je potřeba o baterie dbát za pomocí správných čistících prostředků, které nepoškrábou jejich povrch.